REKLAMA

Fitch: nowa strategia PGE pozytywna dla profilu kredytowego spółki

2020-10-22 10:46
publikacja
2020-10-22 10:46
fot. Kacper Pempel / FORUM

Nowa strategia Polskiej Grupy Energetycznej, zakładająca neutralność klimatyczną w 2050 roku, jest pozytywna dla profilu biznesowego i kredytowego spółki - poinformowała agencja Fitch w komunikacie.

Jak podał Fitch, główna niepewność dotyczy harmonogramu i warunków wydzielenia aktywów węglowych do odrębnego podmiotu.

Agencja wskazuje, że dźwignia finansowa netto oparta na przepływach środków z działalności operacyjnej FFO wzrośnie, gdyż w wyniku EBITDA nie będzie wpływów z biznesu konwencjonalnego, a CAPEX może wzrosnąć z powodu inwestycji w OZE. Analitycy zauważają jednocześnie, że wzrost dźwigni ograniczyć mogą m.in. partnerstwa dla nowych projektów, project finance, czy unijne granty.

Fitch przewiduje, że możliwości zadłużenia grupy też wzrosną, ponad obecny poziom 3,0x FFO.

Polska Grupa Energetyczna chce do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną oraz zapewniać swoim klientom 100 proc. energii z OZE. Do 2030 r. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w portfelu wytwórczym ma wynieść 85 proc., a OZE stanowić będzie 50 proc. energii.

Inwestycje grupy PGE skupiać się będą na energetyce odnawialnej, transformacji ciepłownictwa i infrastrukturze sieciowej. Spółka nie będzie dokonywać nowych inwestycji w aktywa węglowe (zarówno wytwarzanie, jak i wydobycie), a decyzje inwestycyjne dotyczące budowy źródeł gazowych będą podjęte najpóźniej w 2025 r. Łączne planowane nakłady inwestycyjne w latach 2021-2030 wynieść mają 75 mld zł.(PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki