REKLAMA

Nowa stacja uzdatniania wody w ZA Kędzierzyn

2010-07-27 17:57
publikacja
2010-07-27 17:57
27.07. Kędzierzyn-Koźle (PAP) - Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. kończą budowę nowoczesnej stacji uzdatniania wody. Instalacja o wartości ponad 80 mln zł dostarczy niezbędną do produkcji chemicznej wodę wysokiej jakości, będzie też dwukrotnie mniej uciążliwa dla środowiska.

W chwili obecnej sprawdzana jest szczelność instalacji, w połowie września zakończy się rozruch technologiczny. Stacja powinna ruszyć z pełną mocą najpóźniej w połowie października. Jej uruchomienie jest niezbędne dla potrzeb nowej instalacji syntezy kwasu azotowego, która wymaga wody o dużej czystości, pozbawionej osadów organicznych.

Nowoczesna stacja uzdatniania wody będzie dwukrotnie mniej uciążliwa dla środowiska. Powstające w procesie filtracji i demineralizacji wody osady będą mogły być wtórnie wykorzystane. "Osad po koagulacji będzie mógł służyć jako biomasa i wtedy uciążliwość dla środowiska w tym zakresie jest zerowa" - powiedział PAP dyrektor energetyki w ZAK, Arnold Scheid.

"Woda z nowej stacji spełni wszystkie wymagania dla nowoczesnych instalacji chemicznych i energetycznych" - ocenił dyrektor.

Obecnie w zakładach pracuje stara i wyeksploatowana stacja uzdatniania wody. Zostanie wyłączona i rozebrana po pełnym rozruchu nowej instalacji. "Do tej pory borykaliśmy się z pewnymi problemami jakości wody - a co za tym idzie i produktów. Na szczęście aparatura chemiczna pozwala na korektę parametrów wody. Przy nowej instalacji taka korekta będzie zbędna" - zaznaczył Scheid.

Zakłady w Kędzierzynie wykorzystują do produkcji wodę pobieraną ze źródeł podziemnych i powierzchniowych, której jakość jest różna o różnych porach roku. "Teraz instalacja będzie zawsze dawać wodę najwyższej jakości, niezbędnej dla nowoczesnych zakładów chemicznych" - podkreślił dyrektor.

Woda jest ważnym surowcem dla fabryki chemicznej, takiej jak kędzierzyński ZAK. Wydajność nowej stacji to 750 metrów sześc. na dobę - co całkowicie zaspokoi potrzeby firmy. "Nawet w najgorętszym okresie produkcyjnym nie zabraknie nam wody wysokiej jakości" - zapowiedział Scheid.

ZAK S.A. to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Produkują nawozy azotowe, plastyfikatory do tworzyw sztucznych (szczególnie PCW) oraz surowce do ich wyrobu, a także alkohole OXO i bezwodnik ftalowy. Odbiorcami produktów kędzierzyńskich zakładów jest rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne i przemysł tworzyw. (PAP)

jsz/ bos/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki