Nowa opłata od "małpek" nie wyjdzie na zdrowie

Przedstawiciele branży spirytusowej i piwowarskiej uważają, że nowa opłata od "małpek" nie osiągnie celów zdrowotnych - pisze w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Jak informuje dziennik, rządowe plany wprowadzenia od 1 kwietnia opłaty 1 zł od mocnych alkoholi w małych opakowaniach (tzw. małpkach) rozpaliły na nowo spór o sposób opodatkowania różnych napojów alkoholowych. Branża spirytusowa twierdzi, że nowa danina jeszcze bardziej dyskryminuje napoje spirytusowe względem piwa i innych alkoholi.

"Jedynym beneficjentem wprowadzenia tej opłaty będzie branża piwowarska, bo konsumenci przerzucą się z małpek na piwo - powiedział cytowany przez "Rz" prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Witold Włodarczyk. Zarzucił przy tym branży piwowarskiej przedstawienie nierzetelnych raportów rynkowych, na podstawie których jakoby resort zdrowia zaproponował nowe opłaty.

Branża piwowarska temu zaprzecza. "Gwałtowny wzrost sprzedaży alkoholi w małych opakowaniach, tzw. małpek, nie jest efektem żadnych raportów ani tym bardziej działań branży piwowarskiej. To raczej rezultat świadomego działania producentów mocnych alkoholi, widzących dla siebie szansę na zwiększenie sprzedaży" - powiedział "Rz" dyrektor generalny Związku Pracodawców Browary Polskie Bartłomiej Mokrzycki.

I choć rządowy pomysł zdołał skłócić branże, to przedstawiciele obu uważają, że nowa opłata nie osiągnie celu prozdrowotnego, o którym pisało Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu projektu. Chodziło o ograniczenie spożycia napojów w małych opakowaniach, często przez osoby uzależnione od alkoholu. (PAP)

ewes/ robs/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
31 39 marxs

podobno PISi nierząd tak walczy z dilerami dopalaczy i innych prochów w tym czasie na każdym kroku w dzień i w nocy w PISiej Republice Rad można zakupić najgroźniejszy narkotyk na świecie-alkohol(oraz nie mniej groźną nikotynę) łącznie te oba narkotyki których produkuje się za około 50 mld zł powoduje około 100 tysięcy przypadków śmierci

"Zespół z London Imperial College pod kierunkiem neuropsychofarmakologa, Davida Nutta w pracy Drug Harms in the U.K. opublikowanej w The Lancet przedstawił wyniki badań nad najgroźniejszymi narkotykami w Wlk. Brytanii i na świecie. Wyniki tej pracy podtrzymują kontrowersyjną tezę, że alkohol jest najgroźniejszym z legalnie bądź nielegalnie dostępnych narkotyków"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 20 marxs

" łącznie te oba narkotyki których produkuje się za około 50 mld zł powoduje około 100 tysięcy przypadków śmierci"-oczywiście tylko w ciągu JEDNEGO ROKU

! Odpowiedz
19 66 kropax

Woda też jest przyczyną wielu utonięć. Należy bezwzględnie zabronić, lub opodatkować wchodzenie do zbiorników wodnych.

! Odpowiedz
7 44 ertom odpowiada kropax

I zakazać wychodzenia z domów, bo chodzenie na zewnątrz jest przyczyną wypadków- często śmiertelnych.

! Odpowiedz
11 29 zenonn

"Życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", na szczęscie mniej dzieci się rodzi mimo pisoplusów.
Więcej Polaków popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach samochodowych - karać winnych
itd

! Odpowiedz
12 124 carlito1

Pis ma w głębokim poważaniu Wasze zdrowie... 1zł nie wpłynie na wielkość sprzedaży ale na wpływy do budżetu już tak... grosz do grosza i będzie kokosza....

! Odpowiedz
12 53 marianpazdzioch

Nowy podatek nałożony na pijaków najwyżej pogorszy położenie ich i ich rodzin. Argumentowanie, że stoją za tym jakieś względy zdrowotne jest cyniczne. Jeśli by tak było, to po prostu zakazaliby małych opakowań. Chodzi oczywiście tylko o pieniądze. I to oczywiście pieniądze tu i teraz, bo za kilka lat z problemem alkoholików będzie radził sobie już inny rząd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 44 palestrina

hehe "zdrowie" piowski elektorat z IQ poniżej 80 może w to wierzy, pijaczki, nieroby, patola etc. a i biskup pociągnie małpke po mszy ale on nie musi sie martwić, - wszyscy oddadzą PISlandowi to co dostali w socjalu choć tego kompletnie nie kumają bo wiedza ekonomiczna ciemnego luda jest żenująca

! Odpowiedz
1 41 kozey

Małpiszon jest przede wszystkim łatwy do ukrycia i można sobie dyskretnie pie******* 3 szybkie, jeden spacerowy, zakończyć przerwę w zakładzie pracy, a następnie wrócić do obowiązków, na lekkim cyku, bo na trzeźwo nie da się kuć betonu 3 tydzień z rzędu.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.