Nowa nadzieja dla strefy euro

2020-01-24 10:05
publikacja
2020-01-24 10:05
FORUM

Rosnące odczyty PMI dla przemysłu dają nadzieję na ożywienie w europejskiej gospodarce. Mimo tej poprawy strefa euro w dalszym ciągu znajduje się w gospodarczej stagnacji.

Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego strefy euro w styczniu pozytywnie zaskoczył ekonomistów. „Przemysłowy” PMI podniósł się z 46,3 pkt. do 47,8 pkt., zdecydowanie przebijając rynkowy konsensus na poziomie 46,8 pkt. To także najwyższy odczyt od 9 miesięcy – poinformowała firma badawcza IHS Markit.

/ Bankier.pl

Styczniowy można interpretować jako potwierdzenie nadziei optymistów na rozpoczęcie ożywienia w europejskim sektorze wytwórczym. W 2019 roku europejski – a zwłaszcza niemiecki – przemysł znalazł się w najgłębszej recesji od dekady. Ale rosnące wskaźniki PMI zdają się sugerować, że najgorsze w tym cyklu jest już za nami.

Trzeba jednak pamiętać, że „przemysłowy” PMI dla strefy euro wciąż znajduje się poniżej granicy 50 punktów, co oznacza spadek aktywności w badanym sektorze. Dopiero odczyty powyżej 50 pkt. wskazują na rozwój. Rosnący PMI poniżej 50 punktów oznacz tylko, że spadek aktywności ekonomicznej postępuje wolniej niż w poprzednich miesiącach.

Nieco rozczarował jednak odczyt dla sektora usług, gdzie PMI zaliczył spadek z 52,8 pkt. do 52,2 pkt. W rezultacie łączony wskaźnik dla usług i przemysłu pozostał bez zmian na poziomie 50,9 pkt. T odczyt tożsamy z gospodarczą stagnacją.

/ Bankier.pl

- Wstępny odczyt PMI za styczeń wskazuje, że gospodarka strefy euro nie dała rady zebrać się do wzrostu na początku 2020 roku. Aktywność biznesowa wzrosła w tym samym tempie, jakie obserwowaliśmy w ostatnim miesiącu 2019 roku – czytamy w styczniowym raporcie IHS Markit.

Ekonomiści IHS Markit zauważają, że poprawiła się koniunktura w dwóch największych gospodarkach eurolandu, ale wynik w dół ciągnęła reszta bloku walutowego. W dalszym ciągu utrzymuje się też trend z 2019 roku – rośnie aktywność w sektorze usług, ale też trwa recesja w sektorze wytwórczym. Aczkolwiek ta ostatnia powoli łagodnieje. Ponadto oczekiwania przedsiębiorstw znalazły się na najbardziej optymistycznym poziomie od 16 miesięcy.

- Sektor usług pozostaje w ekspansji, podczas gdy najgorsza faza pogorszenia kondycji gospodarczej w sektorze wytwórczym zdaje się przemijać i przemysł wydaje się stabilizować – skomentował Andrew Harker, dyrektor w IHS Markit.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
do_niczego
Niech strefa EURO przyjmie ZŁOTÓWKĘ nie będą mieli żadnej gospodarczej stagnacji tylko będą najmocniejszą gospodarką świata jak POLSKA.
hfjdj
Ale smieszne i inteligentne zarazem.
bha
Jak od dawna panują ,dominują na rynku zarobki dla zdecydowanej większości % w Ogromie branż i zawodów takie w końcu i dane coraz to bardziej minimalne i nie pewne jedno z drugim jest ściśle związane wbrew wszystkim udającym ,,Greka"
antydonald
,,mondre ekonomisty'' np. lizodupek ,,open_mind'' przy pierdnięciu PMI do góry o 0,1 (poniżej 50) juz mają orgazm, że w eurolandzie bedzie cudownie ... a bylo uczyć sie ekonomii a nie cpac PO nocach jak tusk to kumaliby ze dopiero wicej jak 50 i to stabilnie prez 3-4 lata ze wzrostem sygnalizuje rozwój a nie ,,mondre ekonomisty'' np. lizodupek ,,open_mind'' przy pierdnięciu PMI do góry o 0,1 (poniżej 50) juz mają orgazm, że w eurolandzie bedzie cudownie ... a bylo uczyć sie ekonomii a nie cpac PO nocach jak tusk to kumaliby ze dopiero wicej jak 50 i to stabilnie prez 3-4 lata ze wzrostem sygnalizuje rozwój a nie recesję..... nawet majac po 3 praliki, lodówki, auta czy telefony ludzie w pewnym moemncie traca ochote do zakupów ... moze multikulti w hitlerlandzie kupi dodatkowe telewizory czy merce ale prędzej je ukradnie... bylo mysleć jak żóltki na 100 lat do przodu to nie zasatanwialiby sie co bedzie po kolejnem spotkaniu w sparwie podwyzek czy obnizek stóp.... pytanie kto i kiedy powie sprawdzam a wówczas o kant stołu te PMI.... ,,open_mindy'' się podniecają jakimis teoriami a w realu to goscie przy klawiaturach na bipach kroją ich co godzine na miliony baksów.... ale ,,open_mindom'' lepiej o tym nie mówic bo nie zrozumieją to raz, a dwa poszliby na mos i skakali ze swiadomosci n/t swojej pseudowiedzy
anna_domagalczyk
Zjedz snickersa i poczytaj słownik polszczyzny.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki