Nowa fala ransomware – Bad Rabbit

analityk Bankier.pl

Rosyjska agencja Interfax i infrastruktura transportu publicznego w Kijowie to pierwsze ofiary nowego internetowego szkodnika wymuszającego haracz. Ransomware nazwany Bad Rabbit pojawił się także w Turcji i Rosji. Na razie wirus nie jest rozpoznawany przez wiele programów chroniących komputery osobiste.

Na zarażonym komputerze pojawia się informacja o konieczności zapłacenia okupu w wysokości 0,05 bitcoina. Użytkownik ma 40 godzin zanim, jak informuje komunikat, cena za odszyfrowanie danych pójdzie w górę.

Zgodnie z pierwszymi analizami firm Kaspersky i ESET szkodnik rozprzestrzenia się pod postacią fałszywej aktualizacji oprogramowania Adobe Flash. Wedle innych źródeł nośnikiem infekcji mogą być również witryny internetowe. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy ofiary, które zapłacą okup rzeczywiście, odzyskają swoje dane. Specjaliści zalecają, by nie ulegać wymuszeniu i przywracać zarażony system z kopii zapasowych.

(Kaspersky Lab)

Pierwszymi ofiarami Bad Rabbit były instytucje w Rosji i na Ukrainie. O infekcji poinformowała m.in. agencja Interfax, ukraińskie ministerstwo infrastruktury i zarząd komunikacji publicznej w Kijowie. Odnotowano również pierwsze zarażenia w Niemczech i Turcji.

Wirus wykazuje pewne podobieństwo do programów wykorzystanych w innych szeroko zakrojonych kampaniach odnotowanych w tym roku – NotPetya i ExPetr. Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 r. cyberatak wymuszający okup sparaliżował pracę wielu instytucji w Europie i USA. Niewykluczone, że tym razem epidemia również przybierze znaczne rozmiary – wirus dopiero zaczął się rozprzestrzeniać.

Na razie wiele programów antywirusowych nie jest w stanie rozpoznać Bad Rabbit, można jednak oczekiwać szybkich aktualizacji.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 3 marekpromyk

No, to firmy będą miały sporo problemów. Lepiej skontrolować, co wasi pracownicy mają poinstalowane na służbowych komputerach. Tutaj można zamówić bezpłatny poradnik ludzi z IBM: https://software-management.pl/?bad-rabbit
Generalnie dobrze jest monitorować, co pracownicy robią w służbowej sieci i co trzymają na sprzęcie. Oczywiście w granicach prawa. Nie każdy monitoring jest legalny!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil