REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Nowa fala imigrantów napływa do Europy

2020-03-02 08:11, akt.2020-03-02 13:18
publikacja
2020-03-02 08:11
aktualizacja
2020-03-02 13:18

Syryjski uchodźca i dziecko zginęli podczas prób przedostania się z Turcji do Grecji - poinformowały w poniedziałek służby bezpieczeństwa. Syryjski imigrant zmarł od ran po interwencji straży granicznej. Dziecko utonęło, gdy wywrócił się ponton, którym płynęli migranci.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

fot. LEONHARD FOEGER / / Reuters

Dwoje uchodźców zginęło podczas prób przekroczenia granicy

Uratowano 47 uchodźców, których ponton zaczął tonąć u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos; dwoje dzieci trafiło do szpitala, lecz jednego z nich nie udało się uratować. Nie jest znany stan drugiego dziecka.

Od niedzieli rano co najmniej tysiąc migrantów dotarło na greckie wyspy na wschodzie Morza Egejskiego, a w ostatnich dniach ponad 10 tys. uchodźców usiłowało przedostać się do Grecji przez granicę lądową i morską. W poniedziałek tylko kilkudziesięciu osobom udało się dostać na terytorium Grecji - podaje Reuters, powołując się na grecką policję, która użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych, by odeprzeć tłumy.

Uchodźcy, którzy usiłowali sforsować granicę nieśli białe flagi, a wielu z nich skandowało "pokój, pokój".

Władze Grecji poinformowały, że aresztowano 68 osób, które oskarżono o nielegalne przedostanie się na terytorium kraju.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

"Granice UE będą chronione"

Micotakis zapowiedział, że we wtorek odwiedzi przygraniczny region Ewros, gdzie od dwóch dni trwają zamieszki wywołane przez zgromadzonych po tureckiej stronie migrantów. Pojedzie tam wraz z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem, by z bliska przyjrzeć się sytuacji.

"Powtarzam, nie próbujcie dostać się do Grecji nielegalnie, bo zostaniecie odesłani z powrotem" - napisał grecki premier na Twitterze po zakończeniu posiedzenia Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Było ono poświęcone analizie sytuacji na granicach i wyznaczeniu strategii postępowania w związku z falą migrantów, masowo przybywających z Turcji.

Rada, jak wyjaśnił Micotakis, podjęła decyzję o "podniesieniu do maksymalnego poziomu powstrzymywania nielegalnego przekraczania granicy". Grecja nie będzie przez miesiąc przyjmować żadnych wniosków o azyl - dodał.

"Nasz kraj zamierza się odwołać do art. 78 ust. 3 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), aby w pełni korzystać ze wsparcia unijnego" - napisał Micotakis.

Artykuł ten stanowi, że "w przypadku, gdy jedno lub więcej państw członkowskich znajdzie się w nadzwyczajnej sytuacji charakteryzującej się nagłym napływem obywateli państw trzecich, Rada UE, na wniosek Komisji (Europejskiej), może przyjąć środki tymczasowe na korzyść zainteresowanego państwa lub państw członkowskich".

W oparciu o ten artykuł w latach 2015-2016, gdy UE mierzyła się z poprzednim kryzysem migracyjnym, została wypracowana strategia relokacji uchodźców z Grecji i Włoch do innych krajów Unii.

Frontex podnosi poziom alertu na granicy grecko-tureckiej

Frontex podnosi poziom alertu na granicy grecko-tureckiej

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) ogłosiła w niedzielę, że podniosła poziom alertu dla wszystkich granic z Turcją i wysłała posiłki na granicę grecko-turecką, gdzie tysiące migrantów usiłują przedostać się do Unii Europejskiej.

Szijjarto: Węgry nie przepuszczą żadnego migranta

Węgry bronią swych granic i nie przepuszczą ani jednego migranta – oświadczył w niedzielę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem.

Szijjarto napisał na swoim koncie na Facebooku, że Dendias poinformował go o sytuacji na granicy turecko-greckiej, gdzie zgromadziły się tysiące migrantów, a także o ataku na greckich pograniczników.

"Kto jak kto, ale my świetnie wiemy, jak to jest, gdy granica kraju zostanie zaatakowana w zorganizowany sposób, gdy nasi policjanci są obrzucani i gdy jednocześnie międzynarodowe media liberalne rozprzestrzeniają fake newsy” – oznajmił Szijjarto.

„My ochroniliśmy i ochronimy naszą granicę, nie wpuścimy ani jednego migranta. Zapewniłem o tym także swego greckiego kolegę” - dodał.

Węgry zawieszają przyjmowanie do stref tranzytowych

Węgry na czas nieograniczony zawieszają przyjmowanie nielegalnych migrantów do stref tranzytowanych na granicy – oświadczył w niedzielę na konferencji prasowej doradca premiera Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi.

Bakondi wyraził przekonanie, że istnieje związek między nielegalną imigracją a koronawirusem. Powiedział, że duża część nielegalnych imigrantów przybywa przez Iran lub Irak, a ten pierwszy kraj jest ogniskiem epidemii koronawirusa i zanotowano tam wiele przypadków zachorowań oraz zgonów.

Dlatego – jak powiedział Bakondi – Węgry zawieszają przyjmowanie do stref tranzytowanych nowych osób w celu ochrony 321 ludzi, którzy już się tam znajdują.

Szef dyżurnego centrum węgierskiego sztabu operacyjnego ds. koronawirusa Tibor Lakatos powiedział, że na Węgrzech w dalszym ciągu nie wykryto żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa. Na Węgrzech przebadano dotąd pod kątem koronawirusa 125 osób i we wszystkich przypadkach wynik był negatywny.

Grecja ostrzega imigrantów i używa gazu łzawiącego

Sytuacja w przygranicznym regionie Ewros na północy Grecji oraz na niektórych greckich wyspach staje się coraz bardziej dramatyczna. W niedzielę mieszkańcy wyspy Lesbos podpalili pusty obecnie ośrodek przyjmowania uchodźców, w pobliżu plaży Skala Sykamineas. 150 osób, które zgromadziły się przed ośrodkiem, nie kryło obaw, że centrum, skąd imigranci byli rozsyłani do innych ośrodków, znowu zacznie działać.

Jak pisze AFP, na pobliskiej plaży koczowało 70 osób, które niedawno przedostały się na grecką wyspę drogą morską. Na całym Lesbos jest ok. 500 uchodźców, którzy w różnych punktach wyspy czekają na jakiś ruch miejscowych władz, który pozwoliłby im pozostać w Grecji.

W niedzielę na przejściu w Kastanie na granicy grecko-tureckiej policja użyła tam gazu łzawiącego wobec kilkuset migrantów z Turcji, którzy próbowali sforsować granicę i rzucali w funkcjonariuszy kamieniami. Starcia w tym regionie trwały już drugi dzień.

Według źródeł rządowych w ciągu ostatniej doby greckie służby zablokowały na granicy z Turcją ok. 10 tys. nielegalnych migrantów, głównie Syryjczyków.

Liczba migrantów, którzy ruszyli ku lądowej granicy Turcji z Grecją, rośnie lawinowo, odkąd Turcja ogłosiła, że nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców z Syrii, którzy podejmą próbę, by drogą morską lub lądową dostać się do Europy. Ankara oświadczyła też, że oczekuje od społeczności międzynarodowej wzięcia pełnej odpowiedzialności za sytuację w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii, gdzie trwa ofensywa armii syryjskiej przeciwko rebeliantom.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

mw/ mars/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (37)

dodaj komentarz
jendreka
Uchodźcy z Iranu to koń trojański dla Europy.
jendreka
Granice Europy otoczyć płotem z prądem. Po co ci islamiści idą do świata chrzscjanskiego.
atari65xe
I gdzie oni lezą z tymi babami w chustach ? Ci ludzie nie rozumieją , że w ich krajach jest jak jest bo taka jest ich mentalność ... zmiana kraju nic nie zmieni ...no chyba , że oni ordynarnie liczą , że będą tutaj utrzymywani do końca życia.
lelo1949
Niech przyjmują ich ci ,co wywolali wojnę z Asadem ,którym on nie pasował
marxs
III RP zamieszana w krwawe wojny na Bliskim Wschodzie w interesie pewnych dwóch państw(jedno bardzo małe a drugie bardzo duże) ma bezpośredni wpływ na to co się dzieje na granicy turecko-greckiej
1a2b
A jak niby maiłoby być, że w Europie będzie rządziła jakaś dzicz z Afryki a Europa będzie tą dzicz utrzymywać? Może jeszcze mamy za nich iść na ich wojnę? No nie wydaje mi się. Od kiedy to tak jest, że jakiś bambus, który nie wiadomo skąd się wziął i nielegalnie przekracza granicę pokazuje palcem które państwo A jak niby maiłoby być, że w Europie będzie rządziła jakaś dzicz z Afryki a Europa będzie tą dzicz utrzymywać? Może jeszcze mamy za nich iść na ich wojnę? No nie wydaje mi się. Od kiedy to tak jest, że jakiś bambus, który nie wiadomo skąd się wziął i nielegalnie przekracza granicę pokazuje palcem które państwo ma go przyjąć i utrzymywać? Tak dobrze to nie mają nawet obywatele Europy. A gnać tą zawszoną dzicz z powrotem do Afryki i Azji!!!
zenonn
Kto zaprasza uchodźców do Niemiec? USA
http://ram.neon24.pl/post/134394,nie-ma-uchodzcow-nie-ma-najazdu-sa-neocon
marxs
dzicz i to złodziejsko-oszukańczą wyjatkowo podłą dzicz bez żadnego wykształcenia to masz ale na pewnej ulicy w Warszawie( początkowo litera ulicy to N)
abcx
Jak ładnie zmieniła się narracja z "uchodźców" na "migrantów"... Wcześniej byli uchodźcy a teraz już tylko migranci, jak to wytłumaczyć?

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki