Nowa "fabryka świata" łapie zadyszkę

2017-03-29 08:56
publikacja
2017-03-29 08:56

W pierwszym kwartale tego roku wietnamska gospodarka wzrosła "zaledwie" o 5,1% - najmniej od trzech lat i zdecydowanie poniżej oczekiwań ekonomistów, spodziewających się tempa ponad 6-procentowego.

/ Bankier.pl

Analitycy wskazują, że mogły się do tego przyczynić spowolnienie wzrostu produkcji przemysłowej (-7,5% r/r w styczniu, 15,2% w lutym i 5,5% w marcu) oraz wyższy od oczekiwanego deficyt handlowy odnotowany zarówno w lutym (-2,1 mld USD) oraz marcu (-1,1 mld USD). Za spadkami stoi największy producent elektroniki i eksporter dóbr z Wietnamu - Samsung - którego produkcja zmniejszyła się aż o 38% w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Azjatycki Bank Rozwoju spodziewa się, że w 2017 roku PKB Wietnamu wzrośnie o 6,25%.

Za sprawą blisko czterech dekad imponującego rozwoju gospodarczego Chiny przeszły długą drogę od taniego i masowego producenta prostych produktów sprzedawanych za granicę do twórcy bardziej zaawansowanych dóbr. Powoli kurczą się także zasoby taniej siły roboczej napływającej do miast ze wsi, a społeczeństwo szybko się starzeje. Dlatego w ostatnich latach dynamicznie rosły koszty pracy, co skutkuje przenoszeniem się produkcji do innych krajów azjatyckich, m.in. Wietnamu, który wyrasta na nową "fabrykę świata".

MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Paulista
artykuł bez sensu. Nawet nie wiadomo, o jaką gospodarkę chodzi. Może to o Czechach a może o Filipinach?
~mosiek_goldcyngiel
o mocarstwie, sojuszniku PIS

San Escobar :)
~Introwertyk
Czemu poniżej w artykule jest użyta nazawa Chin zamiast Wietnamu ?
~JanKS
Juz wiadomo, ze tak będzie, bo TAK MA BYĆ i już!
~Balcerowicz
Natychmiast schładzać!
~Lutek
"Nowa "fabryka świata" łapie za-dyszkę" A ja łapię za darmo szczególnie fajne kobitki!
~Zbigniew
Witam, proszę upewnieć się, że chodzi o I kwartał 2017 bo on kończy się dopiero za 2 dni i zdziwiłbym się mocno gdyby wietnamskie służby finansowe już podały oficjalne wskaźniki tempa wzrostu. Być może to są jakieś prognowy? Ale w Państwa artykule nic o tym nie jest napsane.
Pozdrawiam,
ZP
~hehehe
a czy to wazne :)

od dziescioleci pisze sie tylko o Chinach, ze katastrofa, powódz, "zadyszki", "miska ryzu" itd. - a wyrosla potega wieksza od USA
~Maciek
w Wietnamie jest teraz rok 3748 analitycy

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki