REKLAMA

Notariusze targują się z ministerstwem o rejestr

2008-08-13 05:00
publikacja
2008-08-13 05:00
Notariusze spierają się z Ministerstwem Sprawiedliwości o pieniądze na sfinansowanie ogólnopolskiego rejestru aktów dziedziczenia. Jego utworzenie jest niezbędne, by przepisy o poświadczaniu dziedziczenia weszły w życie zgodnie z nowelizacją ustawy. Niektóre przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o notariacie, są niezgodne z konstytucją. Tak twierdzi Krajowa Rada Notarialna (KRN), która skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności znowelizowanego art. 95i par. 1 ustawy o notariacie, który nakazuje samorządowi notarialnemu sfinansowanie systemu informatycznego, niezbędnego do poświadczania dziedziczenia przez notariuszy.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości zarzuty Krajowej Rady Notarialnej są całkowicie chybione. Poświadczanie dziedziczenia daje notariuszom szerokie możliwości zarobkowe. – Notariusze nie zostali zobowiązani do świadczenia usług w zakresie postępowania spadkowego za darmo. Za poświadczenie dziedziczenia pobierają przecież wcale niemałe opłaty – mówi Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

2 października 2008 r., kiedy nowelizacja, o którą walczyła KRN, wejdzie w życie, będzie można dokonać poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Ma to odciążyć sądy oraz stworzyć szybką i mniej sformalizowaną procedurę w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.

Ułatwienia dla spadkobierców

2 października 2008 r., kiedy nowelizacja wejdzie w życie, będzie można dokonać poświadczenia dziedziczenia u notariusza.

– W kancelarii notarialnej sprawę będzie można załatwić podczas jednej wizyty. Na pewno terminy należy liczyć w dniach, a nie w miesiącach, tak jak to jest w większości sądów, szczególnie w dużych miastach – mówi notariusz Lech Borzemski, członek Krajowej Rady Notarialnej.

Nowe rozwiązania prawne powinny ułatwić życie spadkobiercom. – Notarialne poświadczenie dziedziczenia bardzo dobrze funkcjonuje także w wielu innych krajach, np. we Francji. Notariusze zapewniają szybsze załatwienie spraw i całkowicie inny komfort dokonywanych czynności – mówi Agnieszka Sinkiewicz, notariusz z Ostródy.

Niekonstytucyjny rejestr

Krajowa Rada Notarialna zarzuca ustawodawcy, że nałożył na samorząd notarialny obowiązek utworzenia z pieniędzy samorządu notarialnego rejestru o charakterze publicznym, który służyć ma wszystkim.

– Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o notariacie KRN ma udostępnić w sieciach informatycznych, a w szczególności na swojej stronie internetowej, informacje o zarejestrowanych aktach poświadczenia dziedziczenia. Dostęp do prowadzonego przez KRN rejestru będą zatem miały nie tylko sądy, ale też wiele innych instytucji publicznych i niepublicznych – mówi Jacek Wojdyło, prezes KRN.

Co jest warunkiem przejęcia przychodu wynikającego ze sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia ? Ile będzie kosztowało utworzenie sytemu informatycznego - wg Krajowej Rady Notarialnej ? Ile ma kosztować akt poświadczenia dziedziczenia wg Ministerstwa?

Więcej: Gazeta Prawna 13.08.2008 (158) – str.15

Daria Stojak, Katarzyna Wójcik
Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki