Norweski gaz: Porozumienie w sprawie BalticPipe podpisane

Norweski gaz : Porozumienie w sprawie BalticPipe podpisane

Porozumienie podpisane przez przedstawicieli Statoil, duńskiej firmy DONG i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dotyczy możliwości budowy gazociągu Norwegii - szczegółowe rozmowy mają zostać zakończone do końca br., ewentualne uruchomienie rurociągu przewidywane jest na październik 2003 r. W przyszłości byłby on częścią gazociągu z norweskiego szelfu kontynentalnego do Polski.

Już jednak wkrótce do granicy w okolicach Zgorzelca mają dotrzeć pierwsze dostawy norweskiego gazu dostarczanego w ramach tzw. małego kontraktu. Do października 2001 r. przez system niemieckich sieci przesyłowych ma trafić do Polski 200 mln metrów sześc. Gazu, potem co roku (do 2006) ma to być już 500 mln. Rurociągiem BalticPipe przesyłany ma być w przyszłości gaz z dużego kontraktu - w poprzedniej rundzie rozmów wielkość opłacalnych dostaw określana była na ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie - połowę tej ilości Polska miałaby odsprzedawać.

Poprzednio wariant z "duńską" nitką gazociągu transportującego gaz z norweskiego szelfu został uznany za zbyt drogi i mało efektywny.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil