REKLAMA

Norwegia wycofuje się z finansowania programu sprawiedliwości w Polsce

2020-02-27 22:29
publikacja
2020-02-27 22:29

Ministerstwo spraw zagranicznych Norwegii poinformowało w czwartek o wycofaniu się z planowanej współpracy z Polską w ramach programu sprawiedliwości, finansowanego z tzw. funduszy norweskich. Polsce może przepaść ok. 292 mln zł.

/ fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu

"W świetle ostatnich wydarzeń w Polsce i decyzji Norweskiej Administracji Sądowej jest jasne, że władze norweskie nie podpiszą umowy z Polską w sektorze wymiaru sprawiedliwości finansowanej ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) - stwierdził w komunikacie sekretarz stanu w norweskim MSZ Audun Halvorsen.

Środki EOG to tzw. fundusze norweskie.

Według Halvorsena decyzja "jest wyraźnym sygnałem dla polskich władz, który świadczy o trosce norweskiego rządu o rozwój praworządności i niezależności sądów w Polsce".

Jak zaznaczył norweski MSZ, Polska jest największym beneficjentem funduszy EOG, otrzymując w bieżącym okresie finansowania (lata 2014-2021) około 8 miliardów koron (ponad 3,3 mld zł). Będący w fazie przygotowania program wymiaru sprawiedliwości wynosi ok. 700 mln koron (ok. 292 mln zł). Obejmuje on pomoc finansową dotyczącą spraw karnych, przemocy domowej oraz współpracę między sądami.

Norweski MSZ podkreślił, że wstrzymanie finansowania programu sprawiedliwości nie wpłynie na współpracę z Polską przy realizacji innych programów w ramach EOG.

Decyzję odpowiedzialnego za realizację funduszy norweskich MSZ Norwegii poprzedził wniosek Norweskiej Administracji Sądowej, która pod koniec stycznia stwierdziła, że należy wycofać się ze współpracy z Polską. Norweska Administracja Sądowa, która odpowiada za organizację wymiaru sprawiedliwości w Norwegii, realizowała część zadań z funduszy norweskich w kontaktach z polskim wymiarem sprawiedliwości.

Dyrektor Norweskiej Administracji Sądowej Sven Marius Urke przyznał w rozmowie z dziennikiem "Aftenposten", że wpływ na wycofanie się ze współpracy z Polską miała opinia stowarzyszenia sędziów norweskich. Ich przedstawiciele w połowie stycznia brali udział w demonstracji w Warszawie przeciwko rządowej reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Ograniczenia finansowania polskiego wymiaru sprawiedliwości domagała się wcześniej od norweskiego MSZ w interpelacji także parlamentarzystka Jette F. Christensen z Partii Pracy.

MS nie ma takich informacji

Ministerstwo Sprawiedliwości nie otrzymało oficjalnej informacji o wycofaniu się Norweskiej Administracji Sądów z udziału w programie finansowanym ze środków norweskich - oświadczył w piątek resort. MS zapewnił, że negocjacje ws. wykorzystania funduszy są kontynuowane.

Resort zwrócił przy tym uwagę, że wartość przedsięwzięć w ramach programu sprawiedliwości ze środków norweskich, który dotyczy m.in. kwestii związanych ze szkoleniem sędziów, mediacją, poradnictwem obywatelskim wynosi ok. 11 mln euro. Ministerstwo zapewniło też, że "polska i norweska strona kontynuują negocjacje nad umową w sprawie programu, by w jak najlepszy sposób wykorzystać przyznane nam 70 mln euro".

MS zauważyło, że Polska także zgłasza uwagi do stanu praworządności w Norwegii. Jak wskazano, uwagi te dotyczą krytycznej oceny praktyki norweskich sądów aprobujących odbieranie dzieci biologicznym rodzicom przez norweskie instytucje opiekuńcze (Barnavernet). "Mamy mocne wsparcie w tej sprawie w orzeczeniach wydanych przez EPTCz w Strasburgu a dotyczących właśnie Norwegii. Bronimy i będziemy bronić polskich dzieci i ich rodziców, gdy łamane będą ich prawa na terenie każdego kraju również Norwegii. Na nasze stanowisko nie wpłynie fakt, że Norweska Administracja Sądów ewentualnie wycofa się ze współpracy" - wskazał resort.

Daniel Zyś, Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (65)

dodaj komentarz
karllos7799
w sumie jakieś kuriozum żeby obce państwo finansowało wymiar sprawiedliwości w Polsce ?? wiąże to się z jakimiś naciskami i dyktowaniem warunków ? Skoro wycofują bo coś im się nie podoba
stain
Ale to nie są żadne prezenty od dobrego wujka - tylko część opłaty, którą Norwegia płaci Polsce (tak jak i 15 innym krajom UE) za dostęp do ich rynków.

Więc jeśli to prawda - a nie tylko jakaś propagandowa wrzutka - to należy wystosować oficjalne wezwanie do zapłaty i skierować sprawę do arbitrażu.
A
Ale to nie są żadne prezenty od dobrego wujka - tylko część opłaty, którą Norwegia płaci Polsce (tak jak i 15 innym krajom UE) za dostęp do ich rynków.

Więc jeśli to prawda - a nie tylko jakaś propagandowa wrzutka - to należy wystosować oficjalne wezwanie do zapłaty i skierować sprawę do arbitrażu.
A na czas zanim sprawa zostanie rozstrzygnięta - czasowe karne cła na towary z Norwegii.
and00
Jeżeli nasz system prawny miałby być podobny do ichniejszego, to raczej dobrze że tej kasy nie weźmiemy.

Z drugiej strony to najbardziej uderzy w sędziów jako grupę zawodową, owszem ci najbardziej zajadli, ubabrani politycznie jak Tuleja dadzą sobie radę, ale ci mniej aktywni to sobie na bezpłatne wycieczki do
Jeżeli nasz system prawny miałby być podobny do ichniejszego, to raczej dobrze że tej kasy nie weźmiemy.

Z drugiej strony to najbardziej uderzy w sędziów jako grupę zawodową, owszem ci najbardziej zajadli, ubabrani politycznie jak Tuleja dadzą sobie radę, ale ci mniej aktywni to sobie na bezpłatne wycieczki do Norwegii nie pojeżdżą, a może nawet na sympozja, zjazdy i zebrania w całej europie...
mith21
Kolejny sukces PiS. A japiszony partii władzy się cieszą.
nick07
Dawo powinni go z pracy wywalić - resortowa rodzinka - ojciec do moskwy po instrukcje latał matka TW inwigilkowała opozycję w Łodzi .. a synalek sędzia wielce niezależny - płatnemu mordercy odszkodowanie zasądził za złe traktowanie w celi... śmiszna ta 3RP była mam nadzieję że się to gówno spłynie cała ta bolszewia Dawo powinni go z pracy wywalić - resortowa rodzinka - ojciec do moskwy po instrukcje latał matka TW inwigilkowała opozycję w Łodzi .. a synalek sędzia wielce niezależny - płatnemu mordercy odszkodowanie zasądził za złe traktowanie w celi... śmiszna ta 3RP była mam nadzieję że się to gówno spłynie cała ta bolszewia - tuleje gersdorfy michniki i inne co na ruskich czołgach przyjechali - wymordowali całe podziemie niepodległościowe a teraz będa mnie prworządności onuce ruskie uczyć!
gregzacha
Jak zamkną sędziego Tuleję to będzie ... pierwszy więzień polityczny od 30 lat!
plutarch
Dawno mnie nie było na bankierze, a widzę, ze większość wpisów wciąż jest tradycyjnie w duchu moskiewskiej maszynki propagandowej. Przypadek....
plutarch
W ciągu minuty 8 minusów, petersburski przypadek. Bankier, jesteście tam?
plutarch odpowiada plutarch
21:28, znów kilka minusów hurtem. Nas tam nie ma z sieci neuronowych. Halo, Bankier!

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki