REKLAMA

Norwegia rozpoczęła podwyżki stóp procentowych

Michał Żuławiński2021-09-23 10:26analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-23 10:26
Norwegia rozpoczęła podwyżki stóp procentowych
Norwegia rozpoczęła podwyżki stóp procentowych
fot. Dreamer Company / / Shutterstock

Norwegia dołączyła do wąskiego grona państw rozwiniętych, które po pandemii podniosły stopy procentowe.

Decyzją Norges Banku podstawowa stopa procentowa wzrośnie z 0 proc. do 0,25 proc. Taki ruch był oczekiwany przez większość analityków.

- Normalizacja w gospodarce sugeruje obecnie, że właściwym jest rozpocząć stopniową normalizację stóp procentowych – powiedział szef norweskiego banku centralnego Øystein Olsen.

Jak zapowiedział, obecnie wszystko wskazuje na to, że kolejnej podwyżki stóp Norwegowie mogą spodziewać się w grudniu. Tego, na jakim pułapie zakończy się zainaugurowany dziś cykl podwyżek, rzecz jasna nie wiadomo.

- Zakończenie lockdownów doprowadziło do poprawy koniunktury w norweskiej gospodarce, w której aktywność jest obecnie wyższa niż przed pandemią. Bezrobocie spadło, a wykorzystanie mocy produkcyjnych zbliżyło się do standardowych poziomów. Liczba zakażeń wzrosła, jednak wysoki odsetek zaszczepionych obniżył potrzebę stosowania covidowych restrykcji. Ożywienie gospodarcze prawdopodobnie trwać będzie także jesienią. Inflacja pomijająca wpływ szoków gospodarczych pozostaje niska, jednak rosnąca aktywność oraz wzrost płac pomogą podnieść ją do celu inflacyjnego na poziomie 2 procent – czytamy w komunikacie Norges Banku.

Inflacja w Norwegii wyniosła w sierpniu 3,4 proc. wobec 3 proc. w lipcu. Norweskie władze monetarne stoją jednak na stanowisku, że podwyższone tempo wzrostu cen jest przejściowe i wynika zarówno z efektów niskiej bazy sprzed roku, jak i otwarcia gospodarki.

W reakcji na dzisiejszą decyzję kurs EUR/NOK obniżył się z 10,12 do 10,06 korony. Norweska waluta jest nieco mocniejsza niż na początku roku, gdy euro kosztowało 10,46 NOK. W szerszym horyzoncie można mówić jednak o sukcesywnym osłabianiu się korony.

Rośnie grono państw podnoszących stopy

Norwegia dołączyła do wąskiego grona państw wysokorozwiniętych, które odeszły od rekordowo niskich stóp procentowych zaordynowanych przez banki centralne tuż po pandemii. W maju stopy procentowe podniesiono na Islandii, w sierpniu w Korei Południowej.

Oczywiście stopy procentowe podnoszą także kraje znajdujące się na niższych szczeblach drabiny rozwoju – czy to mowa o stojących „w poczekalni” do rozwiniętego świata Czechach i Węgrach, czy o krajach o niższym poziomie życia, takich jak Brazylia, gdzie dziś stopy procentowe podniesiono do 6,25 proc.

Stóp procentowych wciąż nie podnoszą gracze wagi ciężkiej, z USA i strefą euro na czele. Amerykański bank centralny zakomunikował wczoraj, że pierwsze podwyżki mogą nadejść w 2022 r. W przypadku EBC perspektywa ta jest jeszcze odleglejsza. Podobnie rzecz ma się, jeżeli mowa o Szwajcarii, której bank centralny - posiadający najniższe stopy procentowe na świecie - również dziś wydał komunikat na temat polityki monetarnej.

Jak wynika z danych gromadzonych przez portal cbrates.com, w 2021 r. banki centralne z całego świata 57 razy podnosiły stopy procentowe i tylko 8 razy je obniżały. Rok temu podwyżek było jedynie 9, a obniżek aż 207 – co oczywiście wynikało z reakcji władz monetarnych na negatywne skutki gospodarcze pandemii.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (29)

dodaj komentarz
demeryt_69
Norwegia i Węgry 'sympatyzowały' w czasie wojny Adolfowi - przypadek?

jas2
W Polsce inflacja PPI wynosi 9,5%
W Norwegii inflacja PPI wynosi 50,1%.
demeryt_69
Tak, mocarstwa gospodarcze takie jak Węgry czy Norwegia z pewnością zmienią światowe trendy ekonomiczne - amok i rozmodlenie :)

300_pala
Wystarczy że dbają o swoich obywateli
demeryt_69 odpowiada 300_pala
Szczególnie norweski Barnevernet :)

Urzędnicy w Norwegii zabrali Polce dziecko, bo zobaczyli na stole szampana. Czy mogą teraz odpowiadać przed polskim sądem?

https://bezprawnik.pl/przed-polskim-sadem-barnevernet-norwegia/

300_pala odpowiada demeryt_69
Trzeba szanować prawo Norwegii…
jaguar_61
czy po to zostaliśmy przy własnej walucie,by teraz oglądać się na FED i EBC????
itso_cien_na_sciane
oj tam czekamy na zagraniczne inwestycje przenosiny z chin jeszcze nie osiągnęliśmy należytego poziomu żeby te syfiate fabryki sprowadzić, których inni nie chcą a potem się na wpuszcza migrantów bo nikt tam nie będzie chciał pracować i będzie super świetlana przyszłość

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki