REKLAMA

Norwegia przedłuża o trzy tygodnie restrykcje koronawirusowe

2020-11-25 15:43
publikacja
2020-11-25 15:43
fot. Anna Jedynak / Shutterstock

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę przedłużenie o trzy tygodnie restrykcji, związanych z epidemią koronawirusa. Według szefowej rządu ma to pomóc w obchodzeniu, jak to określiła, w miarę normalnych Świąt Bożego Narodzenia.

"Potrzebujemy więcej czasu, wyraźnego spadku infekcji, aby rozważyć otwarcie społeczeństwa" - oświadczyła Solberg, przepraszając Norwegów za brak konkretnej decyzji odnośnie do Świąt.

Według Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIPH) "infekcja koronawirusa jest w odwrocie". W zeszłym tygodniu w Norwegii po raz pierwszy jesienią odnotowano mniej przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Zdaniem szefowej NIPH Camilli Stoltenberg, za wcześnie jednak na stwierdzenie, że wprowadzone przez rząd i samorządy obostrzenia przyniosły rezultat.

"W Danii jesienią rozwój epidemii również został ograniczony, a później znów zaczęła rosnąć liczba zakażeń" - ostrzegła Stoltenberg.

Norweskie władze na początku listopada zaostrzyły ogólnokrajowe restrykcje. Zaleciły, aby pozostać w domu, unikać kontaktów społecznych i podróży. Wcześniej wprowadzono limit pięciu osób spoza rodziny, z którymi można spotykać się w mieszkaniu. Na prywatnych imprezach w wynajmowanych lokalach może spotykać się maksymalnie 20 osób, a na publicznych do 50. W niektórych przypadkach, gdy wszyscy będą mieć stałe miejsca siedzące, dopuszcza się limit 200 osób.

Restauracje oraz bary mogą serwować dania do godz. 22, a alkohol będzie mógł być podawany jedynie do północy.

Osoby z tzw. krajów czerwonych, czyli prawie z całej Europy, w tym Polski, przekraczające norweską granicę zobowiązane są do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Test należy wykonać na mniej niż 72 godziny przed wjazdem. Norweskie władze mogą odmówić podróżnym wjazdu. Wprowadzony został również wymóg posiadania w Norwegii docelowego miejsca zamieszkania lub hotelu (w przypadku turystów).

Dodatkowe restrykcje wprowadziły gminy, w tym m.in. Oslo i Bergen, gdzie korzystając z komunikacji miejskiej należy nosić maseczki.

W Norwegii w ciągu ostatniej doby odnotowano 533 przypadki koronawirusa. Łączna liczba zakażeń to 33 713. Dotychczas na Covid-19 zmarło 314 osób.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki