REKLAMA

Norwegia: od soboty zakaz sprzedaży alkoholu po północy z powodu Covid-19

2020-08-07 17:24
publikacja
2020-08-07 17:24
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Norweski rząd w związku z przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 ogłosił wprowadzenie od soboty zakazu sprzedaży alkoholu w restauracjach oraz barach po północy. Ponadto nie będzie zapowiadanego wcześniej poluzowania obostrzeń.

Jak stwierdziła premier Norwegii Erna Solberg, "spożywanie alkoholu wpływa na zachowanie, wtedy jest trudniej zachować dystans społeczny". Decyzja o częściowej prohibicji ma obowiązywać do odwołania. Załamani są właściciele klubów w Oslo, którzy twierdzą, że 80 proc. ich utargów pochodzi z godzin nocnych. W Norwegii nie ma możliwości zakupu alkoholu w sklepach nocnych, jedynie w zamykanych wcześnie państwowych sklepach monopolowych.

Inną ogłoszoną w piątek restrykcją jest obowiązek noszenia maseczek w podróży przez osoby przyjeżdżające z krajów uznanych za tzw. czerwone, czyli ryzykownych pod względem epidemiologicznym. W domu muszą oni przejść 10-dniową kwarantannę. Od soboty nowymi "czerwonymi" krajami będą Francja, Monako, Szwajcaria oraz Czechy. "W obecnej sytuacji nie zalecamy wyjazdów do krajów "czerwonych" ani nawet do "zielonych". Zwiększona aktywność związana z podróżami spowodowała w Norwegii wzrost infekcji" - podkreślił minister zdrowia i opieki społecznej Bent Hoeie.

Rząd Norwegii zapowiedział także wydanie rekomendacji o zasłanianiu twarzy w środkach transportu publicznego w godzinach szczytu. Analizowana jest także możliwość otwarcia centrów testowych, wykrywających koronawirusa u osób wjeżdżających do kraju, na lotniskach oraz terminalach promowych.

Jednocześnie wbrew zapowiedziom oraz oczekiwaniom środowisk artystycznych oraz sportowych norweski rząd nie zezwoli na zwiększenie limitu zgromadzeń ponad 200 osób.

W Norwegii od końca marca systematycznie malała liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2, ale od dwóch tygodni nastąpił ponowny przyrost. Jedno z ognisk wybuchło na wycieczkowcu, inne związane jest z organizacją imprezy w Oslo.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
onlyv8engine
to pokazuje gdzie jest norwegia, akurat alkohol pow 65%obj stosowany na zewnątrz niszczy korone, komunistyczna republika norweska
carlito1
Hahaha.... Dobre! Za chwilę zakaz sprzedaży pączków....

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki