Od nowego roku wchodzi rozporządzenie wielokrotnie podnoszące normy PEM dla 5G

Rozporządzenie Ministra Zdrowia wielokrotnie podnoszące normy dopuszczalnego promieniowania pól elektromagnetycznych (PEM) wejdzie w życie 1 stycznia. Ma to służyć budowie sieci 5G w Polsce.

(fot. FrankHH / Shutterstock)

Jak napisano w uzasadnieniu, obowiązujące do tej pory normy należały do najbardziej restrykcyjnych w Europie – zarówno w zakresie poziomu pól, jak i sposobu ich pomiaru. Wskazano, że "realnie uniemożliwiało to rozbudowę nowoczesnej infrastruktury dla mobilnego Internetu, a tym samym hamowało rozwój całej gospodarki, która w coraz większym stopniu opiera się na przesyle danych".

Według autorów rozporządzenia - które powstało w porozumieniu z resortem cyfryzacji - bez podniesienia norm w ciągu najbliższych kilku lat sieci mobilne nie będą w stanie obsłużyć rosnącego zapotrzebowania na transmisję danych, niemożliwe będzie również wdrożenie na szeroką skalę sieci nowej generacji 5G czy też dalsze rozbudowywanie infrastruktury w obecnych standardach.

Podniesienie norm promieniowania elektromagnetycznego wzbudza kontrowersje, gdyż - zdaniem jego przeciwników - może ono mieć negatywny wpływ na zdrowie.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia resort zdrowia przekonuje jednak, że obawy te są niezasadne. "Obecnie nie ma naukowych podstaw do występowania ostrych, przewlekłych lub skumulowanych niekorzystnych zagrożeń dla zdrowia wynikających z ekspozycji w polu elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych na poziomach poniżej dopuszczalnych poziomów określonych w załączniku do rozporządzenia" - napisano w uzasadnieniu.

Zdaniem MZ "hipotezy dotyczące innych domniemanych niekorzystnych skutków zdrowotnych występujących na poziomach poniżej ustalonych w rozporządzeniu granic narażenia są pozbawione dowodów na przyczynowość, wiarygodność biologiczną i odtwarzalność – nie stanowią zatem wiarygodnej podstawy do sformułowania naukowych zaleceń dotyczących ograniczenia narażenia ludzi na PEM".

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji), czyli nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ amac/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 olnowak

Normy pójdą w górę, ale te normy obowiązują w innych państwach, więc nie uważam, żeby z tego tytuły należało się obwiać jakiś negatywnych skutków.

! Odpowiedz
0 14 mkx

Analogicznie było z normami dot. produkcji wędlin w Polsce. Po 2004 wędliny można robić z 'byle czego', bo Unia tak ma.

! Odpowiedz
1 8 secundus

Kawał mi się przypomniał:
Lekarze zalecają spożywanie większej ilości otrębów. Polacy nie stosują się do tych zaleceń ale producenci wędlin i parówek tak.

! Odpowiedz
7 2 gremciz

Słabe porównanie, w przypadku wędlin, producenci mogli robić gorszej jakości produkty, w przypadku norm PEM, operatorzy będą mogli oferować lepszej jakości usługi. I to jest główna różnica.

! Odpowiedz
0 12 secundus

Jakiż to piękny lobbing, bo i kasa potrzebna :) Pomysł ze smogiem, genialny!

Tylko żeby minister mający chronić zdrowie pisał o tym, że normy blokują rozwój technologii? Jakiś inny, dobrze, ale "zdrowia"!? Chyba zdrowia portfela $$$$$$$$$$$$$

! Odpowiedz
3 10 159120br

Będzie więcej agresji i raka. Wzrost kontroli umysłów. Jest to jedna z celowych form zmniejszenia liczby ludności. Jeżeli czerwona linia zostanie przekroczona nastąpią wybuchy na Słońcu które spalą wszystkie sieci.

! Odpowiedz
5 1 jegosss112

Teorii spiskowych mamy ostatnio zbyt wiele, wolę skupić się na faktach, które wskazują że 5G wspomoże naszą całą gospodarkę. A te normy podnosiło już wiele krajów co mówi że ich poziom jest bezpieczny.

! Odpowiedz
0 0 olnowak

Mniej teorii spiskowych, a więcej faktów naukowych.

! Odpowiedz
4 26 nostsherlock

Tak samo jak ze smogiem, wystarczy zwiększyć kilkukrotnie normę i problem znika... ale tylko na papierze.

! Odpowiedz
5 27 awenturyn1

Teraz dobrze jest spisać sobie osoby, które się pod tym podpisały i poczekać . Nieważne , kto bedzie w sejmie, te osoby muszą znać swoją odpowiedzialność i ją ponieść. Skoro inne kraje się z tego wycofały to znaczy, że przyczyna musi być. Nikt z lepszego nie będzie rezygnował.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil