Nord Stream 2 zbudowany w jednej trzeciej

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w środę o stopniu zaawansowania budowy gazociągu Nord Stream 2; jak przekazał, obecnie ułożono 818 km dwóch nitek gazociągu, co oznacza, że Nord Stream 2 został zbudowany w jednej trzeciej.

(fot. Axel Schmidt / Reuters)

"W Morzu Bałtyckim ułożono 818 km rur, jest to dokładnie jedna trzecia ogólnej długości gazociągu" - głosi komunikat Gazpromu. Koncern zapewnił, że prace nad budową idą zgodnie z planem.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, a w następnym roku Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy na zachód. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina oraz Stany Zjednoczone.

Przez Nord Stream 2 ma być przesyłane 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Rurociąg ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Partnerami rosyjskiego koncernu Gazprom w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 13 1984

Z powodu ciepłej zimy, spadku produkcji w Europie i wysokich cen eksport rosyjskiego gazu spada. Do końca lutego był mniejszy o 5.8% w porównaniu z 2018r. W tej chwili przez NS1 przesyła się tyle gazu co przez Ukrainę i Bałoruś łącznie. Aby 2 nitki NS2 były opłacalne należałoby zaprzestać tranzytu przez te dwa państwa. Łukaszenka nie będzie zadowolony...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 sztos1

Spokojnie WŁADEK MU TO ZREKOMPENSUJE . Pytanie brzmi kto zrekompensuje UKRAINIE , A MOŻE MY BĘDZIEMY MIELI " TAKIE SZCZĘŚCIE ".

! Odpowiedz
7 18 palestrina

a baltic pipe - jak tam sie ma? już buduja czy coś przeoczyłem

! Odpowiedz
7 6 mjwhite

Jak na razie buduje się na papierze.

"9 czerwca 2017 premier Rzeczypospolitej Polskiej Beata Szydło i premier Danii Lars Lokke Rasmussen podpisali memorandum w sprawie budowy gazociągu. 30 listopada 2018 podpisano umowę pomiędzy Polska a Danią na budowę gazociągu"

! Odpowiedz
2 4 mjwhite

https://www.baltic-pipe.eu/pl/o-baltic-pipe/

! Odpowiedz
1 1 sztos1

już wybudowali ...............

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil