Nokia pozywa Apple

Zapowiada się wielki pojedynek. Dwaj najszybsi rewolwerowcy w mieście właśnie stają w szranki. Sprawa skończy się w sądzie, a nie na zakurzonej ulicy między saloonami, ale i tak na pewno będzie interesująco.
Nokia zdecydowała się pójść ze sprawą do sądu, bo uważa, że iPhone narusza dziesięć należących do niej patentów. Dziesięć patentów to sporo, dotyczą one właściwie wszystkiego od bezprzewodowego przesyłania danych, poprzez sprawy bezpieczeństwa, aż do kodowania mowy. Zdaniem Nokii każdy dotąd wyprodukowany iPhone korzysta z nielicencjonowanej technologii.

Z notki prasowej Nokii wynika, że inne firmy płacą jej za licencję na technologie dotyczące GSM, UMTS i WLAN a Apple nie. Jak się wyraził Ilkka Rahnasto (wiceprezydent Nokii) Aplle stara się “przejechać na gapę” dzięki innowacjom Nokii.

Nokia nie jest małą, biedną firmą, której zależy przede wszystkim na uzyskaniu od Apple dużej sumy pieniędzy. To nie jest sprawa w rodzaju tych, gdzie jakaś dwuosobowa firemka pozywa giganta mając nadzieję na szybką ugodę i szybkie pieniądze. Jeśli Nokia z całą swoją potęgą i całymi swoimi finansami chce iść do sądu, to na pewno do procesu dojdzie. Nie zapowiada się na ugodę.

Dlatego szykuje nam się bardzo ciekawy proces. Werdykt może zaważyć na przyszłości rynku mobilnego. Jeśli Apple przegra to aż trudno sobie wyobrazić jak wielkie odszkodowanie będzie musiał wypłacić. Jeśli przegra Nokia – straci sporo na wiarygodności. Mało tego, przestanie być tym koncernem z Finlandii, który w nic się nie miesza i zyska zdecydowanych przeciwników. Będzie jak Apple albo Microsoft właśnie – dołączy do grona znienawidzonych korporacji, które owszem, mają swoich fanów, ale mają też zapiekłych wrogów.

autor: Starzyński
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.