REKLAMA

Niższe składki od umów-zleceń znikną? Postulat ZUS-u i Ministerstwa Rodziny

2020-12-01 06:52
publikacja
2020-12-01 06:52
fot. whitelook / Shutterstock

Możliwość opłacania niższego ZUS od kilku umów powinna zniknąć z przepisów, postuluje m.in. Ministerstwo Rodziny - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Dziennik pisze, że z raportu Fundacji Instrat przygotowanego dla ZUS wynika, że nawet milion osób dorabiających na zleceniu do etatu lub działalności gospodarczej jest z tego powodu gorzej traktowanych.

"Niepewność zatrudnienia na kontrakcie łączy się bowiem z niższymi świadczeniami z systemu ubezpieczeń społecznych, a w przyszłości z mniejszymi emeryturami czy rentami. Dlatego zarówno ZUS, jak i Ministerstwo Rodziny postuluje pełne oskładkowanie przychodów z kilku umów. Tym bardziej że ten problem dotyczy dziś najczęściej osób w wieku 40+, z przychodami przekraczającymi 7,5 tys. zł" - informuje gazeta.

Według "Rzeczpospolitej" rząd już od kilku lat przymierza się do pełnego oskładkowania zleceń, ciągle jednak nie zapadła decyzja o przeprowadzeniu tej reformy. Pełne oskładkowanie zleceń oznacza bowiem zwiększenie wpływów do ZUS nawet o 4 mld zł, ale na tak znaczny skokowy wzrost kosztów nie stać przedsiębiorców dotkniętych kryzysem spowodowanym przez pandemię Covid-19.

"Z informacji +Rzeczpospolitej+ wynika, że reforma mogłaby wejść w życie nie wcześniej niż w 2022 r. Zmiany powinny jednak zostać uchwalone w Sejmie z dużym wyprzedzeniem. Niewykluczone, że decyzja w tej sprawie zapadnie na przełomie lat 2020/2021" - czytamy. (PAP)

mmu/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
nostsherlock
Źle nazwali ministerstwo, powinno się nazywać "Ministerstwo Biedy i Kradzieży"
samsza
Pomogą przez pełne oskładkowanie zleceń ? Tym osobom ?
anty12
To jest mentalnosc komusza. Najbiedniejsi musza placic na plebs + bo Mateuszek nie ma odwagi opodatkowac zagraniczne korpo. Ba! On im jeszcze daje nasze podatki.
anty12
Postulat Ministerstwa Rodziny HAHHAHAHAHA, a to ciekawe dlaczego? Czyzby pisy kradly ("wystarczy nie krasc") bo juz nie ma na patole +. Wybraliscie taka holote to sie z nia meczcie. Ale jeszcze sztek wyjdzie ze 100 razy i powie ze obnizyl PIT o jeden pp.
specjalnie_zarejestrowany2
Ministerstwo rodziny (ciekawe której) dba żeby Polacy płacili wyższe podatki

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki