REKLAMA

Niższa wartość minimalnej pożyczki w programie „Ciepłownictwo powiatowe”

2020-09-24 11:52
publikacja
2020-09-24 11:52
fot. Lumi Studio / Shutterstock

1 października rusza nabór wniosków w programie „Ciepłownictwo powiatowe”. W stosunku do pilotażu wartość minimalnej pożyczki spadnie z 1 do 0,5 mln zł - podało Ministerstwo Klimatu. Celem programu jest zmniejszenie emisji lokalnych systemów ciepłowniczych.

„Trwający od marca 2019 r. pilotaż spełnił swoje zadanie, możemy zatem wdrażać kolejny etap programu. Wprowadziliśmy zmiany, które zoptymalizują program i usprawnią transformację ciepłownictwa w powiatach, a przez rozwój ciepłownictwa systemowego przyczynią się też do redukcji niskiej emisji” – oświadczył minister klimatu Michał Kurtyka.

W ramach programu można wnioskować o dofinansowanie w formie dotacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Warunkiem udzielenia dotacji jest jednoczesne zaciągnięcie pożyczki z NFOŚiGW, w części stanowiącej uzupełnienie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Dofinansowywane będą inwestycje o wartości od 0,5 mln zł do 300 mln zł.

Wiceprezes NFOŚ Artur Michalski zapowiedział, że nabór wniosków na nowych zasadach rozpocznie się 1 października.

Jak podkreślił z kolei minister Kurtyka, „zmiana minimalnej wartości pożyczki, z 1 mln zł do 500 tys. zł, ma umożliwić złożenie wniosków o dofinansowanie przez podmioty o mniejszych możliwościach inwestycyjnych, tak by umożliwić im stopniowe dochodzenie do statusu efektywnych systemów ciepłowniczych”.

Jak dodał Michalski, kolejną zmianą w nowym naborze jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie przez spółki kapitałowe, w których samorząd nie musi mieć minimum 70 proc. udziałów, ale wystarczy ponad 50 proc.”

Całkowity budżet programu „Ciepłownictwo powiatowe”, prowadzonego przez NFOŚiGW, to 500 mln zł, z czego 150 mln zł zarezerwowano na dotacje a 350 mln zł na zwrotne formy dofinansowania.

Przedsięwzięcia, dofinansowane z programu obejmują ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery, zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, a także modernizacje i rozbudowy sieci ciepłowniczych.

Na dofinansowanie mogą też liczyć nowe i przebudowywane źródła ciepła i energii elektrycznej, w których do produkcji wykorzystuje się: energię ze źródeł odnawialnych, ciepło odpadowe, ciepło pochodzące z kogeneracji, z wyłączeniem ciepła wytworzonego w jednostce kogeneracji opalanej węglem, paliwa niskoemisyjne gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.

Można też otrzymać wsparcie na budowę magazynu energii, pod warunkiem zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.

O wsparcie na inwestycje mogą ubiegać się spółki kapitałowe, których przedmiotem działalności jest produkcja energii cieplnej na cele komunalno-bytowe, z ponad 50 proc. udziałem jednostki samorządu terytorialnego. Całkowita moc cieplna zamówiona systemu ciepłowniczego, w ramach którego prowadzona jest przedmiotowa działalność winna wynosić nie więcej niż 50 MW.(PAP)

wkr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki