REKLAMA

Niszczenie zapory na granicy polsko-białoruskiej. 13 osób zatrzymanych

2021-08-29 20:11, akt.2021-08-30 10:45
publikacja
2021-08-29 20:11
aktualizacja
2021-08-30 10:45
Niszczenie zapory na granicy polsko-białoruskiej. 13 osób zatrzymanych
Niszczenie zapory na granicy polsko-białoruskiej. 13 osób zatrzymanych
fot. Michal Kosc / / FORUM

Straż Graniczna zatrzymała w niedzielę 13 osób, które niszczyły zapory techniczne na granicy Polski z Białorusią. "Do sprawy zostały zatrzymane również dwa pojazdy, które miały służyć do rozciągnięcia ogrodzenia" - poinformowała PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Okoliczności zniszczenia wyjaśnia podlaska policja.

Do incydentu doszło w niedzielę po południu. Jak widać na nagraniach umieszczonych w mediach społecznościowych, grupa osób weszła na pas drogi granicznej, użyła nożyc do metalu, zaczepiła liny i próbowała rozerwać zasieki z drutu kolczastego. Zatrzymano w sumie trzynaście osób.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, wszyscy zatrzymani są obecnie w dyspozycji policji. Straż Graniczna ustala, czy doszło do bezprawnego wejścia na pas drogi granicznej. Zwykle SG sama karze takie osoby mandatami po 500 zł, ale może też skierować do sądu wnioski o ukaranie grzywnami.

Pogranicznicy opierają się na przepisach rozporządzeń wojewody podlaskiego "w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania na niektórych odcinkach pasa drogi granicznej", w połączeniu z zapisami kodeksu wykroczeń.

Okoliczności niedzielnego incydentu wyjaśnia policja, na razie nikomu nie postawiono zarzutów karnych. Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa powiedział PAP, że zbierany jest materiał dowodowy dotyczący tego, co się wydarzyło na pasie granicznym koło wsi Szymaki i jaka była rola poszczególnych osób; czynności prowadzą policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

"Z zawiadomienia, które my dostaliśmy wynika, że wartość zniszczonego mienia wskazuje, iż mamy tu do czynienia z popełnieniem przestępstwa" - dodał rzecznik.

Według oświadczeń osób uczestniczących w tej akcji zamieszczonych w mediach społecznościowych, był to "akt obywatelskiego nieposłuszeństwa", w celu wyrażenia sprzeciwu "wobec okrutnej polityki rządu" i "zamykania granicy przed osobami, które uciekają ze swoich krajów w obawie przed torturami lub ewentualną śmiercią". "Chcemy pokazać solidarność z nimi, jesteśmy gotowi ponieść za to konsekwencje" - mówiły uczestniczki akcji.

Według informacji przekazanej PAP przez rzeczniczkę Straży Granicznej do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 17.30. Grupa osób niszczyła zapory techniczne na granicy Polski z Białorusią.

Zdarzenie miało miejsce na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Kuźnicy (Podlaskie), mniej więcej w odległości około 15 kilometrów od Usnarza Górnego, gdzie na Białorusi przy granicy z Polską od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów.

"Straż Graniczna wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego zatrzymała 13 osób (12 obywateli Polski jednego obywatela Holandii - PAP). Wśród zatrzymanych jest Bartosz K." - tłumaczyła rzeczniczka SG.

Według informacji portalu TVP Info wśród zatrzymanych jest Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog.

Michalska wskazała, że do sprawy zostały zatrzymane również dwa pojazdy. "Ogrodzenie miało zostać podpięte do tych pojazdów, a następnie miało zostać rozciągnięte. Tak to miało w założeniu wyglądać" - tłumaczyła, dodając, że dalsze czynności z zatrzymanymi w tej sprawie będzie prowadzić policja.

Do sytuacji odniósł się szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. "Sytuacja, do której doszło na naszej granicy, jest absolutnie niedopuszczalna. Sprawcy, którzy przerwali ogrodzenie, zostali zatrzymani przez Straż Graniczną i poniosą wszelkie konsekwencje karne swoich działań" - zaznaczył szef MSWiA na Twitterze.

"Na podobne akty będziemy reagować z pełną stanowczością" - dodał Kamiński.

Szef MON: ci, którzy niszczyli zasieki przyłączają się do ataku hybrydowego na wschodniej granicy Polski i UE

"Ci, którzy niszczyli zasieki przyłączają się do ataku hybrydowego na wschodniej granicy Polski i UE. Zwłaszcza w przededniu rosyjskich ćwiczeń ZAPAD 21 takie postępowanie zagraża bezpieczeństwu naszej Ojczyzny!" - czytamy na Twitterze szefa MON.

Budowę płotu na granicy szef MON zapowiedział w poniedziałek. Ogrodzenie zaczęto instalować w środę w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Prace mają potrwać od kilku do kilkunastu tygodni. 

Dworczyk: Mamy do czynienia z uderzeniem w bezpieczeństwo państwa

"Oczywiście są to wydarzenia bezprecedensowe, ale również skandaliczne i niedopuszczalne" - ocenił Dworczyk w Programie Pierwszym Polskiego Radia, pytany o niszczenie zasieków w sytuacji, gdy za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się niedaleko Polski wojskowe manewry białorusko-rosyjskie "Zapad-2021".

Jak zaznaczył, "mamy do czynienia z uderzeniem w bezpieczeństwo państwa". "Możemy tylko zastanawiać się, jakie są rzeczywiste intencje osób, które podejmują takie działania". Przyznał, że trudno mu uwierzyć, że w celowy sabotaż. "Te osoby zachowują się jak +pożyteczni idioci+, osoby, które działają oni na szkodę własnego państwa, a z kolei na korzyść - w tym wypadku - reżimu białoruskiego" - powiedział.

Minister wskazywał też na możliwe pobudki polityczne, które przesłaniają logiczne myślenie. "Myślę, że to jest raczej zaślepienie nienawiścią do obecnej większości parlamentarnej, do obecnego rządu. Ta nienawiść, te złe emocje przysłaniają możliwość logicznego myślenia" - mówił.

Dworczyka był pytany, czy prowokacje na granicy i działania niektórych opozycjonistów mogą "być elementem szerszego planu destabilizowania sytuacji na granicy wschodniej UE i NATO".

"Jest to bardzo prawdopodobna sytuacja, wszystko na to wskazuje, nie tylko to, co się dzieje w ostatnich dniach, ale w ostatnich latach" - zaznaczył. Przekonywał, że Federacja Rosyjska jest krajem "nieprzewidywalnym, krajem agresywnym", przypominając wydarzenia w Gruzji i na Ukrainie. Zwrócił też uwagę, że Białoruś nie podejmuje żadnych działań bez przyzwolenia władz w Moskwie i jest krajem zależnym od Rosji.

"I te działania, które są realizowane przez reżim w Mińsku muszą mieć co najmniej cichą akceptację, a być może w części są nawet inspirowane przez władze w Moskwie. Więc absolutnie uzasadnionym jest określenie, czy stwierdzenie faktu, że mamy już do czynienia z wojną hybrydową, wojną wymierzoną nie tylko w Polskę, ale w ogóle w kraje zachodnie, w kraje NATO" - zaznaczył.

Minister ocenił, że w związku z tym możemy się spodziewać kolejnych "zdarzeń", a manewry "Zapad" mogą być jego zdaniem okazją "do kolejnych prowokacji".

Pytany o motywy działań i postawę niektórych polityków opozycji oraz publicystów wobec prowokacji na granicy z Białorusią, Dworczyk ocenił, że długofalowo nie będą one dla nich korzystne, gdyż "Polacy są mądrzy".

"Chęć jakiegoś krótkotrwałego zysku politycznego, którą mogą się kierować niektórzy politycy, czy publicyści zaangażowani w sytuację na polskiej granicy, nie wyklucza tego, że Alaksandr Łukaszenka stwarza taką możliwość i próbuje to wykorzystywać. A długofalowo (...) jestem przekonany, że tym politykom, tym publicystom również przyniosą te działania straty" - powiedział. Jak to uzasadnił, "bo Polacy są mądrzy, Polacy są roztropni, widzą, co się dzieje na granicy, widzą jaka jest sytuacja międzynarodowa, i na pewno nie będą w przyszłości premiować tego rodzaju działań. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Rafał Białkowski, Mieczysław Rudy, Robert Fiłończuk

rbk/ amac/ bf/ aszw/ rud/ itm/ rof/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
niedziela16
Naruszalność granicy Państwa powinna zostać ukarana z najwyżą surowością.
wojta
Polska potrzebuje ludzi do pracy . Każde wielkie imperium powstało na pracy obcych Grecy , Rzymianie czy USA , wcześniej trzeba było brać jasyr lub łapać niewolników. Teraz sami przyjeżdżają , każdy Polak powinien mieć pomoc domową i ogrodnika tak jak w USA Meksykanie robią za basenowych, nianie sprzątaczki tak Polska Polska potrzebuje ludzi do pracy . Każde wielkie imperium powstało na pracy obcych Grecy , Rzymianie czy USA , wcześniej trzeba było brać jasyr lub łapać niewolników. Teraz sami przyjeżdżają , każdy Polak powinien mieć pomoc domową i ogrodnika tak jak w USA Meksykanie robią za basenowych, nianie sprzątaczki tak Polska ma wyjątkową szanse na skok ku wielkości , ale nieroby boją się że imigranci zabiorą im zasiłki. Rozwiązanie jest proste imigranci do roboty ( rolnictwo, budownictwo , gospodarka śmieciowa itp) jak nie to wyjazd.
jacekdr64
Niszczenie zapór granicznych to działalność antypaństwową.
Granica państwa to rzecz święta, i przekraczanie poza wyznaczonymi przejściami granicznymi jest przestępstwem.
Winnych należy ukarać i dodatkowo obciążyć kosztami naprawy.
kkk1111
samochody skonfiskować obciążyć za budowę zapory x3 i do walić zakaz zbliżania sie do granicy na 5 lat + prace społeczne sprzątanie miast przez rok z napisem na kamizelce za co
antek10
Wprowadzić podatek od nieruchomosci dla KK. KK ma 0.5% powierzchni polski. Po co im tyle?
jacekdr64
Pewnie gdyby nie mieli, nie załatwiłby miejscówek w niebie naszym władcom...
marxs
i prawidłowo potraktowali ten kraj z dykty i tektury
ps.i nie fikać wolaczki bo dostaniecie kolejnego kopa w dudę czy to od Czechów czy Białorusinów że o Amerykanach czy Rosjanach nie wspomnę
moravietz
Art. 255.
§ 3. Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
1a2b
W Polsce dzieją się dziwne rzeczy. Kluczem do zrozumienia byłoby podawanie przynależności etnicznej tych Frasyniuków, Sterczewskich, Kramków, Scerb, Jońskich i reszty tego szajsu.
Gwarantuję, że poza osobami z defektami intelektu (być może jachira - chociaż głowy nie dam) wszyscy pozostali nie są etnicznymi Polakami.
marxs
etnicznymi Polakami są za to katabasy realizujące interesy Watykanu i robiące dywersję w Polsce roczne koszta tego to dziesiątki mld zł które można byłoby przeznaczyć np.na onkologię

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki