Nissan może przejąć kontrolę nad Mitsubishi

Na rynku motoryzacyjnym może przejść niedługo do spektakularnego przejęcia. Japoński reprezentant przemysłu samochodowego, Nissan Motor Company, poinformował dzisiaj, że prowadzi obecnie rozmowy w sprawie odkupienia kontrolnego pakietu akcji od Mitsubishi Motors Corporation.

Nissan może przejąć kontrolę nad Mitsubishi
Nissan może przejąć kontrolę nad Mitsubishi (fot. Toru Hanai / FORUM)

Mitsubishi wciąż boryka się z konsekwencjami nieprawidłowości związanymi z zaniżaniem wyników spalania paliwa. Wygląda na to, że znalazł się wybawca, który chce przejąć część jego interesu. Nissan i Mitsubishi współpracowali już wspólnie – Mitsubishi sprzedaje pod marką Nissana mały, miejski samochód. Do tej pory nie angażowało to kapitału żadnego z nich – donosi agencja Reuters.

Obie firmy nie udzielają jeszcze komentarza w sprawie przebiegu rozmów. Powiedziano jedynie, że rozważają różne scenariusze, także te angażujące kapitał, ale nic jeszcze nie postanowiono. Zarządy mają spotkać się jeszcze dziś, możliwe więc, że zdradzą więcej szczegółów na konferencji Nissana (również ma się odbyć dzisiaj).

Dwa anonimowe źródła będące związane z procesem mówiły o tym, że negocjacje mają się już ku końcowi i mówi się o odkupieniu przez Nissana 1/3 akcji Mitsubishi za 1,8 miliarda dolarów. Według japońskiego prawa jest to wystarczający pakiet do przejęcia kontroli nad spółką.

W wyniku tej transakcji Nissan stałby się największym udziałowcem dużo mniejszego Mitsubishi.

Jakie samochody Polacy kupują najczęściej?

Jakie samochody Polacy kupują najczęściej?

W kwietniu 2016 r. łącznie zarejestrowano w Polsce 34 517 samochodów osobowych, z czego 10 685 trafiło do klientów indywidualnych, a 23 832 uzupełniło firmowe floty. Wynik ten jest wyższy niż rok temu – liczba rejestracji była większa o 21 proc. w relacji rok do roku. Polacy kupili jednak o 12 proc. mniej osobówek prosto z salonu, niż miało to miejsce w marcu. Biorąc jednak pod uwagę to, że wyniki sprzedażowe miesiąc temu były również wyższe niż w analogicznym okresie 2015 roku, producenci i sprzedawcy mają powody do świętowania.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~Gal

Po przejęci skończą tak jak SAAB. Mitsubishi to jest fajna niszowa marka i na tym polega siła tych samochodów. Może faktycznie daje w nich plastikiem ale są niezawodne, fajnie się prowadzą i dostarczają dużo frajdy z jazdy. Nissan to już nie jest to.

! Odpowiedz
0 2 ~dz

Nissan tez jest OK..Przynajmniej byl do 2002 roku ;-)

! Odpowiedz
0 8 ~aaaa

Jak można było do tego doprowadzić, Mitsubishi posiadało tak piękny samochód jak Mitsubishi Galant z rocznika np. 2000 lub Legnum. A teraz takie beznadzieje.

! Odpowiedz
0 14 ~anonimus

nie i jeszcze raz nie, to fajna niszowa japońska marka
To będzie koniec tej marki i zapewne jej wycofanie z Europy

! Odpowiedz
0 2 ~dz odpowiada ~anonimus

a dlaczego by tak mialo byc ? skoro samochody sie sprzedawaly to dalej sie beda sprzedawac...pod ta sama marka...obie firmy sa OK

! Odpowiedz
0 1 ~anonimus odpowiada ~dz

Po pierwszo Mitsubishi sprzedaje stosunkowo niewiele aut w Europie, po drugie mają modele w tym samych klasach które ze sobą konkurują. Podobnie zrobiła swojego czasu Toyota z Daihatsu w Europie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.