REKLAMA

Niskie stopy zniechęcają do lokat. MF: nie jest to niepokojące

2020-01-29 16:16
publikacja
2020-01-29 16:16

Niskie stopy procentowe zniechęcają gospodarstwa domowe do utrzymywania depozytów terminowych, nie jest to jednak zjawisko niepokojące - napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską datowanej na 27 stycznia.

/ fot. Henryk Przondziono / FORUM

"Niskie stopy procentowe, niekompensujące utraty płynności, zniechęcają gospodarstwa domowe do utrzymywania depozytów terminowych, co potwierdza malejąca stopa wzrostu tych depozytów. Nie jest to jednak zjawisko niepokojące, gdyż środki te w części trafiają na rachunki bieżące, których tempo wzrostu w listopadzie 2019 r. wyniosło 15,3 proc. w ujęciu rocznym. Należy również podkreślić, że depozyty bieżące charakteryzują się dużym +osadem+, co oznacza, że większość z nich jest utrzymywana stale" - napisano.

Zdaniem MF, niskie stopy zwrotu mogą zachęcić gospodarstwa domowe do przeniesienia części „inwestycyjnej” środków z rachunków bankowych do innych instrumentów, które gwarantują wyższe stopy zwrotu, jednak "pewność inwestycyjna" zachęca inwestorów do utrzymywania środków na rachunkach bankowych.

"Istotne jest również bezpieczeństwo zdeponowanych środków. Wydaje się, że w przypadku gospodarstw domowych czynnik ten może odgrywać ważną rolę" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
Suweren musi finansować BFG. Banki mają dochód bez zmian mimo że są obciążone dodatkowymi wpłatami do BFG..
szeregowy_forumowicz
Nie mamy pańskiego płaszcza, i co pan nam zrobi?
degrengolada
słowo LOKATA niestety już nie pasuje.

and-owc
Powtarzają stare "melodie" inni wykonawcy. "Ale to już było..", powiedziała "Szparka Sekretarka " - śpiewała Maryla Rodowicz. Młodzi się nie uczą (nieuki) na przykładzie starszych.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki