REKLAMA

Niskie stopy zniechęcają do lokat. MF: nie jest to niepokojące

2020-01-29 16:16
publikacja
2020-01-29 16:16

Niskie stopy procentowe zniechęcają gospodarstwa domowe do utrzymywania depozytów terminowych, nie jest to jednak zjawisko niepokojące - napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską datowanej na 27 stycznia.

fot. Henryk Przondziono / / FORUM

"Niskie stopy procentowe, niekompensujące utraty płynności, zniechęcają gospodarstwa domowe do utrzymywania depozytów terminowych, co potwierdza malejąca stopa wzrostu tych depozytów. Nie jest to jednak zjawisko niepokojące, gdyż środki te w części trafiają na rachunki bieżące, których tempo wzrostu w listopadzie 2019 r. wyniosło 15,3 proc. w ujęciu rocznym. Należy również podkreślić, że depozyty bieżące charakteryzują się dużym +osadem+, co oznacza, że większość z nich jest utrzymywana stale" - napisano.

Zdaniem MF, niskie stopy zwrotu mogą zachęcić gospodarstwa domowe do przeniesienia części „inwestycyjnej” środków z rachunków bankowych do innych instrumentów, które gwarantują wyższe stopy zwrotu, jednak "pewność inwestycyjna" zachęca inwestorów do utrzymywania środków na rachunkach bankowych.

"Istotne jest również bezpieczeństwo zdeponowanych środków. Wydaje się, że w przypadku gospodarstw domowych czynnik ten może odgrywać ważną rolę" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
Suweren musi finansować BFG. Banki mają dochód bez zmian mimo że są obciążone dodatkowymi wpłatami do BFG..
szeregowy_forumowicz
Nie mamy pańskiego płaszcza, i co pan nam zrobi?
degrengolada
słowo LOKATA niestety już nie pasuje.

and-owc
Powtarzają stare "melodie" inni wykonawcy. "Ale to już było..", powiedziała "Szparka Sekretarka " - śpiewała Maryla Rodowicz. Młodzi się nie uczą (nieuki) na przykładzie starszych.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki