REKLAMA

Zimno w biurze i w szkole. Pracownik może odmówić pracy, a rodzic otrzymać wolne

Alan Bartman2022-09-16 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-09-16 06:00

Na Bankier.pl sprawdzamy, jakie prawa przysługują pracownikom, jeżeli temperatura w ich miejscu pracy jest za niska oraz co mogą zrobić rodzice w przypadku odwołania lekcji w szkołach.

Zimno w biurze i w szkole. Pracownik może odmówić pracy, a rodzic otrzymać wolne
Zimno w biurze i w szkole. Pracownik może odmówić pracy, a rodzic otrzymać wolne
fot. Dean Drobot / / Shutterstock

Rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania mogą spowodować, że nadchodząca zima może być inna od pozostałych. Warto pamiętać o tym, jakie warunki mają panować w miejscu pracy. Minimalna temperatura wskazana w przepisach różni się w zależności od tego, gdzie wykonywane są obowiązki.

Jaka temperatura minimalna może być w miejscu pracy?

Problem niskich temperatur może stać się wyzwaniem dla pracodawców. Pracownicy mogą domagać się swoich praw, jeżeli w miejscu pracy będzie doskwierać im zimno. Zgodnie z przepisami dopuszczalna minimalna temperatura w biurze, podczas wykonywania pracy siedzącej, wynosi 18 stopni Celsjusza.

Jeżeli chodzi o pracowników fizycznych, to temperatura np. w hali produkcyjnej lub na magazynie nie powinno wynieść mniej niż 14 stopni. Są jednak wyjątki, a dotyczą one pracowników wykonujących swoje obowiązki z góry ustalonych specjalnych warunkach, jak np. na zewnątrz lub w chłodni. Wówczas pracodawca ma obowiązek zagwarantować swoim podwładnym odpowiednie zabezpieczenie w postaci, chociażby odpowiedniej odzieży ochronnej oraz specjalnego miejsca, w którym mogą się ogrzać i odpocząć.

Prawo przewiduje, że jeżeli temperatura spadnie poniżej wskazanej minimalnej wartości, pracownik ma możliwość odmówienia wykonywania obowiązków przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. Jeżeli dojdzie do awarii systemu grzewczego, wówczas to pracodawca musi zagwarantować utrzymanie odpowiedniej temperatury, np. przy pomocy grzejników elektrycznych lub farelek.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Kiedy szkoła może zostać zamknięta?

Jednym z rozwiązań, jakie mogą zastosować szkoły w reakcji na niskie temperatury, jest możliwość przejścia w tryb nauki zdalnej. Takie prawo dyrektorom placówek daje nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie nauczania na odległość. Poza czynnikami epidemiologicznymi, dyrektor może wystąpić do kuratorium z wnioskiem o zastosowanie nauki zdalnej, jeżeli dojdzie do zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, z uwagi na nieodpowiednią temperaturę na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.

W świetle prawa najniższa możliwa temperatura w salach lekcyjnych to 18 stopni. Jeżeli temperatura w placówce jest niższa, dyrektor powinien odwołać zajęcia. Natomiast w przypadku temperatury na zewnątrz wynoszącej -15 stopni lub mniej, dyrektor ma możliwość zamknięcia szkoły i odwołania lekcji. Jednocześnie od 1 września 2022 r., w takim przypadku, już po trzech dniach od odwołania zajęć stacjonarnych, szkoły powinny wdrożyć tryb nauki zdalnej.

Zamknięta szkoła lub nauka zdalna - jakie przywileje mają rodzice?

Rodzicom dzieci do lat 14 przysługują dwa dodatkowe pełnopłatne dni wolne w ramach opieki nad dzieckiem. Jeżeli chodzi o dłuższy okres potrzebny do zajęcia się pociechą, przepisy przewidują możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego.

O taki zasiłek od ZUS mogą ubiegać się rodzice dzieci do lat 8, rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do lat 16, rodzice dzieci z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lat 18 oraz rodzice dzieci do lat 24, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wysokość zasiłku to 80 proc. wynagrodzenia, a jego limit wynosi 60 dni w roku. Przysługuje on rodzicom, którzy oboje pracują, w takich przypadkach jak m.in. nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły oraz z konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej.

Jak pierwszy wyżej wymieniony przypadek znajdzie zastosowanie w przypadku zamknięcia placówki, tak skorzystanie z niego w przypadku nauki zdalnej może być utrudnione. Jednak doświadczenie z m.in. ubiegłej zimy, kiedy szkoły przeszły na nauczanie online z uwagi na wysoką liczbę zachorowań na koronawirusa, pokazuje, że ustawodawca może rozszerzyć pakiet wyjątkowych sytuacji. Wówczas rodzice dostali możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego właśnie na wypadek nauki ich dziecka z domu.

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ewinka
U mnie całe szczęście w pracy nie jest źle da się wytrzymać. W mieszkaniu mam chłodniej, więc wolę do biura jeździć. Jak wracam z pracy to uruchamiam sobie roombe, żeby mieć czysto po powrocie.
ballsofsteel
No pewnie, nie dość, że przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z problemem wysokich cen prądu i gazu, to jeszcze niech pracownicy przestaną przychodzić do pracy. Tak oto mamy gotową receptę na zamknięcie wszystkich firm w Polsce.
trolley
Można sobie włączyć Mateusza Mordezdradzieckiego a on was rozgrzeje gorącą pisowską propagandą. A jak wam kawy zbraknie i za mało pobudzeni jesteście to oglądacie zdjęcie Kartofla. A jak wam zabraknie jedzenia to Mateunio was nakarmi opowieściami o reparacjach od Niemiec.
ministerprawdy
Jeszcze niedawno covid był największym problemem ludzkości i rządy nie licząc się z ludźmi i kosztami ofiarnie z nim walczyły. Wcześniej walczyli z CO2 a teraz ze zużyciem energii której sami pozbawili społeczeństwo.
84862530
Zobaczcie jak sobie fajnie zrobili prawo - pracownicy muszą mieć odpowiednią temperaturę , latem posiłki i wodę ( mimo kryzysu ) , rodzice wolne dni płatne oraz zwolnienie L-4 również płatne ( przez pracodawców ) ,Wszyscy siedzą w domu i wynagrodzenie chcą mieć 100% . A skąd ma wziąść na to wszystko mały pracodawca zatrudniający Zobaczcie jak sobie fajnie zrobili prawo - pracownicy muszą mieć odpowiednią temperaturę , latem posiłki i wodę ( mimo kryzysu ) , rodzice wolne dni płatne oraz zwolnienie L-4 również płatne ( przez pracodawców ) ,Wszyscy siedzą w domu i wynagrodzenie chcą mieć 100% . A skąd ma wziąść na to wszystko mały pracodawca zatrudniający ok. 5 -10 osób. - a pracy i tym samym zarobku NIE MA !!! Tak sprytnie te darmozjady z rządu i związki wymyśliły żeby ślizgać się po czyimś grzbiecie nie dając ani złotówki. DLATEGO ZAMKNOŁEM MAŁĄ FIRMĘ W TYM KRAJU . BRAK SŁÓW GN....e ,
polonu
można i ognisko rozpalić drzewo we własnym zakresie .
po_co
Przekroczysz limity emisji i jeszcze skończysz z mandatem.
samsza
Można spokojnie wyłączyć ogrzewanie, temp. spadnie poniżej 18 st, wejdzie nauka zdalna, nauczyciele pensje dostaną, wszyscy zadowoleni.
1as
A w międzyczasie podwyżka.
Już przebierają nogami na zimę Putina, tak jak na powrót lockdownów.
po_co
Nauczyciele mają dużo więcej roboty z taką nauką zdalną.
Może się wydawać, że to sprowadza się do spotkania na fotelu ale szczególnie w klasach 1-3 czy przedszkolach trzeba przygotować mnóstwo materiałów, które w normalnej sytuacji są dostępne w klasie.

Ministerstwo które odsyła nauczycieli do domów nie daje im nic w zamian.
Nauczyciele mają dużo więcej roboty z taką nauką zdalną.
Może się wydawać, że to sprowadza się do spotkania na fotelu ale szczególnie w klasach 1-3 czy przedszkolach trzeba przygotować mnóstwo materiałów, które w normalnej sytuacji są dostępne w klasie.

Ministerstwo które odsyła nauczycieli do domów nie daje im nic w zamian. Z własnych pieniędzy muszą przygotować wszystkie materiały. Moja żona pracuje w przedszkolu, wraca o godzinie 17:00 do domu i do godziny 21:00 wycina, koloruje, drukuje itd.
Myślisz, że ktoś za to zwraca nam pieniądze?

Później trafi się jeden przerośnięty ambicjami rodzic, który będzie tak jak Ty szukał usprawiedliwienia swojej nieudolności w działaniach nauczycieli.

Ja nie znam nauczycieli którzy chcą pracować zdalnie, a obracam się w tym środowisku od wielu lat. Sam też zresztą uczyłem na uczelni wyższej i tam proponowałem system nauki zdalnej który polegał na łączeniu studentów z całej Polski i świata na wykłady w auli (w roku 2017...).

MEN przerzuca swoje obowiązki na nauczycieli i przede wszystkim na rodziców, a Ty chcesz być "fajny" więc dokładasz swoje banialuki.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki