REKLAMA

Niska popularność MdM, możliwe zmiany w ustawie

2014-07-07 12:47
publikacja
2014-07-07 12:47
Niska popularność MdM, możliwe zmiany w ustawie
Niska popularność MdM, możliwe zmiany w ustawie
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Czerwiec był najsłabszym jak dotąd miesiącem jeśli chodzi o sprzedaż kredytów w ramach programu "Mieszkanie dla młodych". Pojawiają się już pomysły zmiany zasad udzielania dofinansowania. Pierwszy mówi o podwyżce kwot dopłat.

1078 wniosków kredytowych na łączną kwotę dopłat 24,9 mln zł przekazały w czerwcu do Banku Gospodarstwa Krajowego instytucje udzielające kredytów z rządowym wsparciem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Z obliczeń Home Broker wynika, że pod względem liczby wniosków był to najsłabszy miesiąc od początku działania programu, coraz częściej mówi się o potrzebie zmian w zasadach jego działania tak, by dostęp do dofinansowania był większy.

Łącznie, od początku działania programu (ruszył 1 stycznia 2014 r.), do BGK trafiło 8237 wniosków na kwotę 187 mln zł, z czego 6626 wniosków na 149,8 mln zł dotyczy pieniędzy zaplanowanych na 2014 rok. Przez sześć miesięcy zarezerwowano więc 25 proc. środków pieniężnych przeznaczonych na ten rok. W ustawie zapisano bowiem, że maksymalna kwota dopłat w 2014 r. to 600 mln zł. Z budżetu na 2015 r. zarezerwowano już 5 proc. środków, a na 2015 r. 0,25 proc. Wszystko wskazuje na to, że spora część z tegorocznej puli zarezerwowanej na program Mieszkanie dla Młodych nie zostanie wykorzystana, co oznacza oszczędności dla skarbu państwa. Warto przypomnieć, że w MdM pieniądze na dany rok nie mogą być wykorzystane w innym okresie.

Liczba i wartość wniosków o kredyty MdM zaakceptowanych
przez BGK na poszczególne lata w pierwszym półroczu 2014 r.


Rok

Liczba wniosków

Wartość przyznanego dofinansowania (mln zł)

Odsetek środków zablokowanych na dany rok

2014

6626

149,8

24,97%

2015

1532

35,4

4,95%

2016

79

1,8

0,25%

2017

0

0

0,00%

2018

0

0

0,00%

Razem

8237

162,2Źródło: Home Broker na podst. danych Banku Gospodarstwa Krajowego

Choć nadal najwięcej wniosków dotyczy bieżącego roku, to z każdym miesiącem rośnie odsetek kupowanych w ramach programu MdM mieszkań, które oddane zostaną w 2015 r. W kwietniu dopłaty na 2015 r. stanowiły niespełna 20 proc. całości, w maju prawie 28 proc., a w czerwcu było to już 32,2 proc. Nie jest to jednak niepokojący sygnał o problemach deweloperów z ofertą, ale normalne zjawisko. Z każdym miesiącem do końca 2014 r. zostaje mniej czasu i mieszkania, które zostaną oddane w kolejnych latach stanowią coraz większy odsetek oferty.

MdM dla Warszawy

 Od początku działania program Mieszkanie dla Młodych najpopularniejszy jest w województwach woj. pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. 54 proc. dotychczas zarezerwowanych na MdM pieniędzy ma trafić do tych trzech województw. Z miast najwięcej chętnych na MdM jest w Warszawie i jest to związane z rozmiarem rynku nieruchomości w stolicy. To tam skupia się najwięcej uwagi deweloperów i inwestorów, więc mimo cen rynkowych o kilkanaście proc. wyższych od limitu MdM, w pierwszym półroczu złożono 867 wniosków o MdM na łączną kwotę 24,2 mln zł. To kwota większa od łącznej kwoty dopłat dla sześciu województw gdzie MdM jest najmniej popularny (podlaskie, lubuskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i opolskie).

Zdecydowana większość dopłat dotyczy zakupu mieszkania. Dofinansowanie do nabycia domu jednorodzinnego to zaledwie 1,5 proc. wszystkich podpisanych już umów kredytowych. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego przeciętna powierzchnia kupowanego w ramach programu mieszkania wynosi 53,5 mkw., a w przypadku domu jest to 83,8 mkw.

Będzie wzrost dopłat MdM?

Pół roku działania programu Mieszkanie dla młodych pokazało, że zainteresowanie rządowymi dopłatami jest znacząco mniejsze od zakładanego. Jest to dobra wiadomość dla podatników i skarbu państwa, ale zła dla autorów programu, bo okazuje się, że ograniczenia istniejące w MdM w oczach potencjalnych kredytobiorców nie bilansują się z korzyściami oferowanymi przezeń. Według doniesień prasy jest pomysł, by znowelizować ustawę i od początku 2015 r. zaoferować wyższe dopłaty (nawet 20-25 proc. zależnie od liczby dzieci). Warto przy tym przypomnieć, że 15-proc. dopłata w MdM to nie 15 proc. wartości mieszkania. Według obliczeń Home Broker, dla mieszkania o powierzchni 50 mkw. 15-proc. w MdM oznacza realnie około 12-proc. pomoc, a przy mieszkaniu 75-metrowym może to być tylko 7 proc. Jest to związane z faktem, iż dopłaty do MdM są liczone na podstawie tzw. "średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla danej gminy", który w uproszczeniu obrazuje przeciętny koszt budowy metra kwadratowego mieszkania na danym obszarze.

Marcin Krasoń

Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~busello
Za to, pod kątem MDM-u i nie tylko, widziałem, że korzystając z pośrednictwa bodaj IE można próbować się starać o zwrot 1% wartości kredytu, który się bierze. Rynkowi taki pomocniczy bodziec myślę, że też dobrze zrobi.
~mdm
ja mam MdM w pko bp i jestem zadowolony akurat.
~szlag_trafia
No ja akurat nie jestem zadowolony z twojego MdM, bo sfinansowałeś to z moich podatków. Może ci jeszcze na samochód albo wakacje dołożyć?
~ehej odpowiada ~szlag_trafia
Ale z własnej kieszeni też sie dorzucił
~Mac132
Przewartościowany towar nie idzie? sięgnijmy łapą do kieszeni obywateli.Trzeba jakoś posadzić tych mafiozów - lobberów i polityków bez kręgosłupa za to z głęboką kieszenią, bo nas puszczą z torbami
~adsenior
Typowa ustawka dla jak napisał przedmówca mafiozoperów i banksterów. Ciekawe komu z nierządu sypnęli koralików?
~OOOO
Co mieszkanie gdzie? W Polsce ? a co to takiego polska ? A polska to MSWiA aha , ja ich nie będę sponsorował!
~Klama
Czy chcesz czy nie sponsorujesz bo cała banda lemingów idzie podpisywać umowy w których są warunki po prostu niewolnicze. Jak mi przedstawiono warunki min. comiesięczne wpływy przez 30 lat przynajmniej 2 000zł, ubezpieczenia, wymuszony fundusz na którym tylko tracę to dziękuję banksterom. Wole wynajmować. Nie pasuje Czy chcesz czy nie sponsorujesz bo cała banda lemingów idzie podpisywać umowy w których są warunki po prostu niewolnicze. Jak mi przedstawiono warunki min. comiesięczne wpływy przez 30 lat przynajmniej 2 000zł, ubezpieczenia, wymuszony fundusz na którym tylko tracę to dziękuję banksterom. Wole wynajmować. Nie pasuje mi albo właścicielowi, miesiąc i mieszkam w innym miejscu.A nie w jednej norze z grzybem przez 30 lat uwiązany i przestraszony jak pies na łańcuchu.

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki