Nintendo przebije Microsoft jeszcze w tym roku według analityków

Japońskie Nintendo ma szansę przebić w tym roku konsolowy biznes Microsoftu – pisze serwis gamesindustry.biz. Będąca kiedyś na piedestale firma po przegranej z Sony i Microsoftem zaczyna się odradzać jak feniks z popiołów i wygląda na to, że chociaż częściowo uda jej się odzyskać dawną sławę.

Tatsumi Kimishita, prezes Nintendo
Tatsumi Kimishita, prezes Nintendo (fot. Kyodo/MAXPPP / FORUM)

Według analizy IHS Markit w 2017 roku na całym świecie wydano 10 mld dolarów na produkty i usługi gamingowej części firmy Microsoft – konsole serii Xbox, gry i abonamenty. Nintendo, dzięki głośnej premierze nowego sprzętu – Nintendo Switch, mogło pochwalić się z kolei przychodami rzędu 8 mld dolarów – to dwukrotnie więcej niż w 2016 roku.

Nie bez efektu przeszły także premiery mini konsol – NES Mini i SNES Mini, które wyprzedawały się w błyskawicznym tempie i ciągle dobre wyniki handhelda Nintendo 3DS i 2DS. Prognoza na ten rok jest jeszcze bardziej optymistyczna. Sprzedaż firmy z Kioto miałaby wzrosnąć aż do 11 mld dolarów, podczas gdy Microsoft miałby ześlizgnąć się z drugiego miejsca konsolowego poletka przez nieznaczny spadek sprzedaży do ok. 9 mld dolarów.

Rynek konsolowy w podziale na firmy (globalne przychody w mld dolarów)
Rynek konsolowy w podziale na firmy (globalne przychody w mld dolarów) (IHS Markit)

Nintendo nie ma jednak szans na zdetronizowanie Sony i marki PlayStation – ta już na dobre zadomowiła się na pierwszym miejscu, odstawiając pozostałych graczy z niemal z dwukrotną przewagą, która utrzyma się w 2018 roku.

Przed Nintendo wyrosło spore wyzwanie – utrzymać sukces, który udało im się osiągnąć w zaledwie rok. Istotne będzie uniknięcie porażek, jakie wystąpiły po poprzednim sukcesie, jaki odniosło 10 lat temu Nintendo Wii. Tak dobrze na giełdzie, jak wtedy, Nintendo nie radziło sobie nigdy od czasu emisji akcji na tokijskim parkiecie.

Póki co prezes Kimishima przedstawił w lutym tego roku wstępne informacje na temat płatnych usług online Nintendo – subskrypcji na możliwość grania online. Takie rozwiązanie to kolejne źródło przychodów, a pozostałe firmy działające na tym rynku wprowadziły już tożsame systemy znacznie wcześniej.

Mateusz Gawin

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.