REKLAMA

Nigeryjczycy domagają się od administracji Trumpa zwrotu 500 mln USD

Marcin Hołubowicz2017-02-15 13:25redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-02-15 13:25

Nigeryjska organizacja domaga się od USA zwrotu 500 mln USD. Pieniądze zostały ulokowane w Stanach Zjednoczonych przez nieżyjącego już afrykańskiego dyktatora. Żądania zostały skierowane do urzędującej administracji prezydenta Donalda Trumpa.

fot. / / Wikimedia Commons

Jak informuje CNN, organizacja SERAP zaadresowała list do 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nigeryjska grupa walcząca o prawa obywateli zwróciła się do Donalda Trumpa w sprawie zamrożonych funduszy. Chodzi o ok. 500 mln dolarów, które zostały ulokowane w USA przez byłego dyktatora Nigerii. Sani Abacha doszedł do władzy w 1993 roku w wyniku zamachu wojskowego i rządził krajem przez 5 lat. W 1998 r. zmarł na zawał serca w swoim gabinecie.

Generał Abacha zawiesił konstytucję i rozwiązał parlament. Prześladował także opozycjonistów i łamał prawa człowieka. Dlatego Zachód nałożył sankcje na Nigerię. Co prawda nie obejmowały one ropy naftowej, jednak pozwoliły zamrozić sporą część pieniędzy wytransferowanych za granicę. Sani Abacha zaś miał przywłaszczyć sobie ponad 4 miliardy dolarów z budżetu państwa. Mimo że minęło prawie 20 lat od jego śmierci, władze Nigerii wciąż próbują odzyskać skradzione pieniądze.

Dlatego organizacja SERAP (Socio-Economic Rights and Accountability Project) zwróciła się w liście do urzędującej administracji prezydenta Trumpa. Grupa powołuje się na artykuł 51. Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji, który nakazuje współpracę i okazanie pomocy w sprawie zwrotu uzyskanych nielegalnie środków.

Kongres USA debatował w zeszłym roku nad opcją przekazania nigeryjskich pieniędzy na specjalny fundusz, który miałby wspierać ofiary terrorystycznej organizacji Boko Haram. Pomysł jednak nie spotkał się z akceptacją ze strony Nigerii, ponieważ narzucał odgórnie to, jak miały być wykorzystane skradzione Nigeryjczykom pieniądze.

Kwestię zwrotu zagrabionych przez dyktatora środków prezydent Trump dostał w spadku po swoim poprzedniku. SERAP wskazuje w swoim liście, że już Barack Obama obiecywał na spotkaniu z prezydentem Nigerii, że USA oddadzą wspomniane 500 mln dolarów.

Generał Abacha lokował skradzione pieniądze także w europejskich bankach. Szacuje się, że łączna suma tych środków to 2,2 mld dolarów. W 2015 r. portal Guardian informował o decyzji władz Szwajcarii, które postanowiły zwrócić Nigerii około 380 milionów dolarów. Wkrótce okaże się, czy podobnie zachowają się Stany Zjednoczone.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~SONDA
Czy uważasz, że Nigeryjczykom uda się oszukać Trumpa metodą na wnuczka?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie
~sprawiedliwy
Najpierw trzeba udowodnić, że to były środki ukradzione. Taki dyktator może sobie zapłacił te 500mlnUSD zgodnie z prawem Nigeryjskim. Jak jego żony i dzieci przebywają w USA to będą te środki potrzebowali do życia...
~brr
Złoto Kadafiego, Saddama też poszło do USA. USmany zawsze chętnie przytulą takie majątki.
Celem polityki USA jest by wszyscy skorumpowani watażkowie trzymali pieniądze u nich. Dlatego USA przydusiło Szwajcarów i walczy z rajami podatkowymi. Ciekawostka: Rothschild założył raj podatkowy w USA.
piterro1980
Domagać to się oni mogą. Tak jak my tupolewa od ruskich. Efekty tych ,,domagań'' znamy wszyscy. Będą chcieli to oddadzą nie to nie oddadzą. Nie wiem jaki to niby rodzaj nacisku Nigeria może wywrzeć na USA. Chyba czarny marsz czarnych twarzy.
~brr
porównujesz grubą kasę z paroma blachami które nie mają ŻADNEJ wartości, a są relikwią dla sekciarzy?
~endi
Dobrze , że ich nie ulokował w Polsce . U nas jak przez 10 lat nic się nie dzieje na rachunku pieniądze będzie przejmowała gmina ... takich cyrków to chyba nigdzie na świecie nie ma
piterro1980
Przede wszystkim nie przejmowała pieniądze tylko zarządzała pieniędzmi. Jest różnica. Chcesz cyrków wyjedź do Holandii. Tutaj konto ważne jest przez pięć lat. Tyle w temacie. Pozdrawiam z Rotterdamu.
~endi odpowiada piterro1980
dobrze , w takim razie bądź tak dobry i pozwól mi zarządzać twoimi pieniędzmi , ja ich nie przejmę ale będę nimi jedynie zarządzał :)
~Doświadczony
Ostrożnie Panie Trump.Do mnie też pisali z Nigerii,że za niewielką opłatę na początek,mogę otrzymać 5 mln USD.
~Eskimos
Czyżby murzyn sponsorowal Trumpa?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki