REKLAMA
WEBINAR

WYKRESY TYGODNIANiezmienne stopy proc., zaskakujące dane z USA i spadek inflacji u sąsiadów

2022-11-12 06:00
publikacja
2022-11-12 06:00

Kolejny, tym razem krótszy o jeden dzień roboczy, tydzień za nami. Dane gospodarcze nie pozwoliły jednak na nudę. Przypominamy najważniejsze z nich na 10 wykresach.

Niezmienne stopy proc., zaskakujące dane z USA i spadek inflacji u sąsiadów
Niezmienne stopy proc., zaskakujące dane z USA i spadek inflacji u sąsiadów
fot. Krystian Maj / / FORUM

1. RPP w końcu podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na wznowienie cyklu podwyżek stóp procentowych. To najpóźniej ogłoszona decyzja RPP w historii.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

2.  Inflacja w USA spadła znacznie mocniej, niż oczekiwano

Statystyki za październik pokazały zaskakująco mocny spadek inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Choć wzrost cen pozostaje wysoki, to jednak był on najwolniejszy od stycznia.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

3. Paliwowa stabilizacja na stacjach. ON poniżej 8 zł/l

Drugi tydzień listopada nie przyniósł większych zmian na pylonach stacji paliw. Niewielkim obniżkom przy dystrybutorach towarzyszyły spadki w cennikach rafinerii.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

4. Węgierska inflacja z nowym rekordem. Już ponad 21%

Węgierski urząd statystyczny właśnie zaraportował, że inflacja CPI przekroczyła 21%. Prawdopodobnie niedługo podobne odczyty inflacyjne zobaczymy także w Polsce.

5. Upadłości konsumenckie nabierają tempa. Październik blisko historycznych rekordów

Liczba bankructw osób fizycznych znów szybko rośnie. Zamieszanie spowodowane wprowadzeniem elektronicznego wnioskowania o upadłość na chwilę obniżyło liczbę ogłoszeń. W październiku odnotowano jednak wynik zbliżony do historycznych rekordów.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

6. Binance jednak nie uratuje giełdy FTX. Cena bitcoina poniżej 16 tys. USD

Wydaje się, że nie ma ratunku przed upadkiem krypto giełdy FTX. Przynajmniej nie będzie jej ze strony branżowego giganta Binance. Obecnie handel cyfrowymi walutami przypomina przejazd kolejką górską. Tracą duże fundusze i drobni inwestorzy. Ci ostatni zachęcani do zainteresowania rynkiem przez potężną machinę marketingową.

Tradingview

7. Silny spadek inflacji w Czechach

Inflacja w Czechach gwałtownie spadła z najwyższego poziomu od blisko 30 lat po tym, jak władze wprowadziły subsydia do cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Bankier.pl na podstawie danych czeskiego urzędu statystycznego

8. Drastyczny spadek inwestycji zagranicznych w Chinach

W III kwartale napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Chin był najmniejszy od 18 lat - wynika ze wstępnych szacunków Ludowego Banku Chin. Zagadkowy jest rozdźwięk między danymi banku centralnego i innych instytucji rządowych.

Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

9. Ameryka jedzie na rezerwie

Administracja Joe Bidena przepala strategiczne rezerwy ropy naftowej, aby poprawić notowania swojej partii przed wtorkowymi wyborami do Kongresu. Taka polityka sprawia, że po elekcji w USA ceny paliw znów mogą pójść w górę.

EIA

10.  Spółki energetyczne zanurkowały po wypowiedzi premiera Morawieckiego

Jeszcze w poniedziałek rano polskie spółki energetyczne notowane na GPW mocno rosły, ale wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego strąciła je wyraźnie pod kreskę.

Bankier.pl

aw

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_czowiek_zlasu
''zostały tylko''
od_redakcji
Polityka banki ekonomia armie zeszły do rynsztoku... To jest wszech ogarniająca świat pandemia "wścieklizny", na którą jedyną szczepionką jest powszechne dewastacja i zubożenie społeczeństw. A w miarę bezpieczną przystanią są metale szlachetne.

od_redakcji
Łatwo dostępne pożyczki i tym samym zmiany zachodniego trybu życia, jak jedzenie fast foodów wiąże się z wyższym ryzykiem otyłości, depresji, problemów trawiennych, chorób serca, cukrzycy typu 2, raka i przedwczesnej śmierci. Według Daily Mail naukowcy ostrzegają, że wysoko przetworzona żywność i łatwo dostępne pożyczki powinny Łatwo dostępne pożyczki i tym samym zmiany zachodniego trybu życia, jak jedzenie fast foodów wiąże się z wyższym ryzykiem otyłości, depresji, problemów trawiennych, chorób serca, cukrzycy typu 2, raka i przedwczesnej śmierci. Według Daily Mail naukowcy ostrzegają, że wysoko przetworzona żywność i łatwo dostępne pożyczki powinny zostać przeklasyfikowana jako „narkotyk”, ponieważ są tak samo uzależniające i szkodliwe jak co najmniej papierosy.
itso_czowiek_zlasu odpowiada od_redakcji
''łatwo dostępne pożyczki powinny zostać przeklasyfikowana jako „narkotyk”,'' - chłopie zlituj się
od_redakcji odpowiada itso_czowiek_zlasu
Jeśli coś cię zaciekawia, a nie rozumiesz, postaraj się zgłębić temat!
sartan
Może będziemy mieli wariant turecki? Stopy niskie, a inflacja bardzo wysoka? Zobaczymy co oreł-jaszczomp wymyśli w kolejnych miesiącach. Na reakcję podnoszeniem stóp procentowych jest już za późno. Dlatego ich nie zmienia.
itso_czowiek_zlasu
''Zobaczymy co ''

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki