REKLAMA

Niewielu Bułgarów korzysta z rządowej aplikacji stworzonej do walki z epidemią

2020-05-22 16:37
publikacja
2020-05-22 16:37

Niewielu Bułgarów korzysta z aplikacji Virusafe, stworzonej przez władze w kwietniu w celu walki z epidemią koronawirusa - informuje portal Club Z. Ma to związek z obawami, że wymagane do korzystania z niej dane osobowe nie są właściwie zabezpieczone.

/ Shutterstock

Autorzy programu, firma Scale Focus AD, twierdzą, że użytkowników, którzy zarejestrowali się na stronie Virusafe do 20 maja, jest 53,7 tys., a aktywnych użytkowników - 43,8 tys. Około 10 tys. osób ściągnęło aplikację, lecz nie korzysta z niej, prawdopodobnie w obawie przed zbyt dużą liczbą danych osobowych, które są do tego wymagane - pisze Club Z.

W przeliczeniu na liczbę ludności, okazuje się, że tylko 0,63 proc. Bułgarów postanowiło skorzystać z aplikacji.

Zdaniem cytowanych przez portal ekspertów z Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetu Oxfordzkiego, żeby aplikacja tego typu działała efektywnie, powinno z niej korzystać około 70 proc. ludności.

Portal daje przykłady, że kraje, w których osiągnięto najwyższy wskaźnik korzystania z podobnych aplikacji to Islandia – 43 proc., Norwegia – 25 proc., Australia – 21 proc.

Bułgarska aplikacja zawiera następujące funkcje: portal z ogólną informacją o Covid-19; system, w którym obywatele mogą rejestrować się, by informować o swoim stanie zdrowia; listę osób przebywających w kwarantannie wraz z ich lokalizacją; prognozy na temat rozwoju epidemii.

Rejestracja obywateli jest dobrowolna, z wyjątkiem osób zakażonych i poddanych kwarantannie. Obywatele mają dostęp wyłącznie do dwóch pierwszych funkcji. Reszta jest przeznaczona dla upoważnionych instytucji – regionalnych inspekcji zdrowia, MSW, lekarzy rodzinnych, szpitali, laboratoriów, urzędów gminnych czy straży pożarnej.

Przy rejestracji, zarówno obowiązkowej, jak i dobrowolnej, wymagany jest szereg danych osobowych m.in. numer dokumentu tożsamości, odpowiednik PESEL, adres, numer telefonu, dane o lokalizacji.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ baj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
carlito1
Brawo ! Nie dać się ! Ten cały wirus to właśnie świetny pretekst do likwidacji gotówki oraz inwigilacji! Oczywiście dla naszego dobra. (Jak by się wirus przenosił na gotówce to już pół Polski była by chora...hmmmm? A może już była chora? Tylko nie odczuła tego straszliwego wirusa że śmiertelnością realna liczoną Brawo ! Nie dać się ! Ten cały wirus to właśnie świetny pretekst do likwidacji gotówki oraz inwigilacji! Oczywiście dla naszego dobra. (Jak by się wirus przenosił na gotówce to już pół Polski była by chora...hmmmm? A może już była chora? Tylko nie odczuła tego straszliwego wirusa że śmiertelnością realna liczoną w promilach....
itsosad
A za jakiś czas dane wyciekną do internetu i to by było na tyle.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki