Niewielkie zmiany na nowojorskich giełdach po komunikacie Fed ws. stóp

Środowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła większych zmian. Zgodnie z oczekiwaniami Fed ściął stopy procentowe o 25 pb. Inwestorów ucieszyło, że Rezerwa Federalna nie będzie rozważać podwyżki stóp, dopóki nie wzrośnie inflacja.

(fot. Xinhua / ZUMA Press)

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,05 proc. do 27 084,15 pkt. S&P 500 stracił 0,04 proc. i wyniósł ostatecznie 3035,66 pkt. Nasdaq Comp. zanotował spadek o 0,04 proc. do 8273,97 pkt.

Wydarzeniem dnia było posiedzenie Rezerwy Federalnej USA. Zgodnie z oczekiwaniami obniżyła ona główną stopę procentową o 25 pb do 1,50-1,75 proc. Przeciwko decyzji głosowali Esther George i Eric Rosengren, którzy chcieli, by stopy procentowe pozostały bez zmian.

"(...) Powyższe działania Komitetu mają spowodować, że trwała ekspansja gospodarcza, silny rynek pracy oraz inflacja w pobliżu symetrycznego 2-proc. celu będzie najbardziej prawdopodobnym rezultatem. Niepewność wokół perspektyw utrzymuje się" - napisano w komunikacie.

Na konferencji po posiedzeniu Fed prezes Jerome Powell ocenił, że polityka monetarna jest dobrze usytuowana względem trendów w biznesie i stanowi znaczne wsparcie dla gospodarki. Dodał, że aktualne stanowisko Fed ws. polityki monetarnej może pozostać bez zmian.

"Aktualne stanowisko ws. polityki monetarnej może pozostać na obecnym, odpowiednim poziomie, o ile napływające informacje o stanie gospodarki będą zasadniczo zgodne z naszymi prognozami. Będziemy monitorować efekty naszych działań, a także oceniać wpływ danych na perspektywy przy ocenie przyszłej ścieżki dla polityki monetarnej" - ocenił szef Fed. "Oczywiście, jeśli pojawią się zmiany, które spowodują konieczność zrewidowania naszych prognoz, zareagujemy odpowiednio. Ścieżka polityki nie jest z góry ustalona" - dodał.

Powell powiedział, że Fed nie rozważał podwyżek stóp procentowych.

"Obecnie presja inflacyjna pozostała przytłumiona. Nie wydaje nam się, żeby inflacja wzrosła w najbliższym czasie. (…) Wydaje się, że inflacja stabilizuje się poniżej 2 proc." - wskazał. Przypomniał też, że na świecie utrzymuje się znaczna presja dezinflacyjna.

W ocenie Powella, obniżka stóp procentowych stanowi "kolejne zabezpieczenie" przed ryzykami dla perspektyw wzrostu PKB, a decyzje w FOMC podejmowane są w oparciu o dane. Jego zdaniem, globalny wzrost PKB oraz niepewności w handlu nadal stanowią zagrożenia dla perspektyw wzrostu PKB USA". Dodał, że w ryzyka dla perspektyw wzrostu zmierzają w "dobrą stronę".

"Ogólnie rzecz biorąc, nadal obserwujemy trwały rozwój działalności gospodarczej, silny rynek pracy i inflację w pobliżu naszego celu 2-proc. jako najbardziej prawdopodobny scenariusz” - powiedział Powell.

"Nadal oczekujemy, że gospodarka USA będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie. (…) Konsumpcja jest głównym czynnikiem wzrostu PKB, wydaje się być odporna na słabości. Potwierdzają to firmy z sektora konsumenckiego" - dodał.

Jak dotąd prawie połowa firm S&P 500 opublikowała wyniki kwartalne, z czego 77,1 proc. pobiło szacunki analityków.

"Wyniki spółek w trzecim kwartale sugerują, że obawy o recesję mogły być przesadzone, a gospodarka USA po prostu przechodzi przez kolejną fazę obaw o wzrost PKB, jak pod koniec 2015 r. i na początku 2016 r." - powiedział Michael Reynolds, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej w Glenmade.

Produkt Krajowy Brutto USA w trzecim kwartale wzrósł o 1,9 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu w pierwszym wyliczeniu. Rynek oczekiwał wzrostu o 1,6 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Bazowy deflator PCE wyniósł w trzecim kwartale w ujęciu zanualizowanym kdk 2,2 proc., wobec prognoz +2,2 proc. i 1,9 proc. w poprzednim kwartale.

"Chociaż nadal uważamy, że uda się uniknąć recesji, najnowsze badania koniunktury wskazują na dalsze spowolnienie wzrostu do zaledwie około 1-proc. wzrostu PKB w skali rocznej w czwartym kwartale" - powiedział Andrew Hunter, starszy ekonomista z USA w Capital Economics.

W firmach w USA przybyło w październiku 125 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Oczekiwano 110 tys. 

kkr/ tus/ pr/ mars/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.