REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Niewielkie zmiany indeksów po decyzji RPP

2021-12-08 18:00
publikacja
2021-12-08 18:00
Niewielkie zmiany indeksów po decyzji RPP
Niewielkie zmiany indeksów po decyzji RPP
fot. whitelook / / Shutterstock

Europa reagowała na nowe informacje od Pfizera i BioNTechu. Dla GPW najważniejsza była decyzja RPP, która ostatecznie nie zaskoczyła inwestorów.

W Europie spadki, mimo że w ciągu dnia indeksy pozytywnie reagowały na informacje producentów szczepionki o jej skuteczności względem wariantu omikron. Warszawskie indeksy po udanych dwóch poprzednich dniach dotarły do najważniejszego dnia dla rynku w tym miesiącu. Dzień posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i jej decyzja była wyceniana od dłuższego czasu, ale wydarzenia po drodze jak nowy wariant koronawirusa i pakiety antyinflacyjne rządu tylko poszerzyły wachlarz możliwych scenariuszy.

Ostatecznie grudniowa decyzja została podana o godzinie 16.10. RPP podniosła stopę referencyjną o 50 pb do 1,75  proc. Skala podwyżki, określana przez ekspertów jako wariant bazowy, była w pełni wyceniana przez rynek. Dlatego reakcja nie była gwałtowna tak jak miesiąc temu, kiedy Rada zaskoczyła inwestorów. Więcej o dzisiejszej decyzji w artykule „RPP tym razem nie zaskoczyła”.

Do momentu ogłoszenia wysokości stóp procentowych rynek był w fazie wyczekiwania, a indeksy znajdowały się lekko nad i pod progiem wczorajszych zamknięć. Obroty nie były wysokie, bo jeszcze na godzinę przed zamknięciem wynosiły ok. 670 mln zł. WIG20 tracił ok. 0,3 proc., a banki będące największym beneficjentem ścieżki podwyższania stóp spadały o ok. 0,5 proc.

Sesja zakończyła się dla WIG20 na minusie o 0,52 proc., ale indeks utrzymał, pokonany w poprzednich dniach poziom 2 200 pkt. WIG stracił 0,36 proc., lądując na 68 729 pkt. Inne benchmarki również z małymi zmianami: mWIG40 (-0,25 proc.) i koniec na poziomie 5 419 pkt., sWIG80 (-0,01 proc.) i 20 276 pkt. Obroty zamknęły się na 927 mln zł i w ponad 743 mln dotyczyły WIG20.

Bankier.pl

Ze spadkowego kursu nie mogą się podnieść akcje Tauronu (-1,81proc.) i PGE (-1,26 proc.). Analizy mówią o gorszych wynikach sektora energetycznego w 2022 r. i problemach ze względu na wydzielenie aktywów NABE.

Słabsze były spółki paliwowe PKN Orlen (-1,81 proc.), Lotos (-1,54 proc.) i PGNiG (-1,47 proc.). Do spadków dołączył KGHM (-1,19 proc.). Orange kontynuowało przecenę kończąc sesję z 1,26 proc. stratą. Telekom podpisał umowę społeczną ze swoimi pracownikami dotycząca restrukturyzacji zatrudnienia.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz działań RPP był już w cenach banków, które w ostatnie kilka dni zyskiwały po spadkowej końcówce listopada. Dzisiejsza reakcja nie była zaskoczeniem. Sektorowy indeks oddał na koniec 1,15 proc. PKO BP niżej o 1,40 proc., a Pekao o 1,08 proc. Podaż także na PZU i kurs spadł o 1,25 proc. Tylko akcje Santandera zdołały wzrosnąć o 0,28 proc. z finansowej reprezentacji w WIG20.

Popyt pokazał się na akcjach Dino (2,32 proc.) oraz drugi dzień z rzędu na walorach Allegro (1,91 proc.), które kontynuują korekcyjne odbicie. Powyżej 1 proc. wzrosły jeszcze akcje Cyfrowego Polsatu (1,05 proc.). LPP ze względu na przesunięty terminarz jutro poda wyniki, a jego kurs wzrósł o 0,66 proc. Akcje CD Projekt, JSW dołożyły do wczorajszych wycen 0,3 proc.  

Branżowo, najbardziej spadły sektory paliw (-1,62 proc.), wspomnianych banków, energetyki (-1,01 proc.) i górnictwa (-1 proc.). Na plusie najlepiej wypadły: gry (0,72 proc.) i leki (0,71 proc.). Na 15 sektorowych indeksów w 8 lepiej poradziła sobie strona popytowa, chociaż wzrosty były niewielkie. Na GPW wyżej dzień skończyły akcje 155 spółek, niżej 176, a 98 się nie zmieniły.

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jan888
W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 3%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii poniżej 4%. Gdzie więc są te "zewnętrzne czynniki inflacji" o których kłamie PIS? Tymczasem w Polsce inflacja około 8% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma),W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 3%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii poniżej 4%. Gdzie więc są te "zewnętrzne czynniki inflacji" o których kłamie PIS? Tymczasem w Polsce inflacja około 8% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), stopy procentowe nie są adekwatnie podnoszone (niecałe 2% to jakaś kpina i utrwalanie inflacji), a rząd odwraca uwagę od problemów gospodarczych spowodowanych przez PIS (gigantyczny dodruk złotego, gigantyczny dług zaciągnięty przez PIS, zerowe stopy). PIS od 2015 roku zwiększył dług Polski z 925 do 1500 mld zł, w czasie pandemii covidu wydrukował 136 mld zł, a do tego zadłużył Polskę w BGK i agencjach rządowych na około 300 mld zł (ten dług jest niekonstytucyjny i ukryty). Wszystkie te pieniądze zostały puszczone w obieg (14-tki, 500Plusy, tarcze, podwójne pensje dla lekarzy), czym wywołały niespotykaną od dziesięcioleci inflację i osłabienie się złotego (stąd i wzrost cen energii i gazu). Rząd PIS i kontrolowana przez PIS RPP są w 100% odpowiedzialni za szalejącą inflację.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki