Niespodziewany wzrost chińskich rezerw

O 8,6 mld dol. wzrosła w listopadzie wartość chińskich rezerw walutowych. Eksperci ankietowani przez Reutersa spodziewali się spadku aż o 16 mld dol.

Na koniec ubiegłego miesiąca w skarbcu w Pekinie był dewizy o wartości 3,06 bln dol. Wartość rezerw walutowych wzrosła po raz pierwszy od lipca.

(Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

Sytuacja zaskoczyła analityków, którzy spodziewali się dalszej stopniowej wyprzedaży rezerw Ludowego Banku Chin. W październiku chińskie rezerwy skurczyły się o niemal 34 mld dol., najmocniej od grudnia 2016 r. Miesiąc wcześniej spadki sięgnęły 22,7 mld dol. Tak gwałtowne "straty" wynikały jednak po części z siły dolara wobec euro i innych walut, w których Pekin prawdopodobnie utrzymuje blisko 40 proc. swoich rezerw dewizowych.

W listopadzie zmniejszyła się także konieczność interwencji Ludowego Banku Chin na rynku walutowym w celu podtrzymania wartości juana. "Czerwonemu" sprzyjało zahamowanie umocnienia dolara oraz uspokojenie na froncie wojny handlowej między USA a Państwem Środka, które pozwoliły zatrzymać marsz renminbi w stronę "siódemki".

Chiński bank centralny po raz kolejny nie zaraportował zmiany stanu rezerw "królewskiego metalu". "Złote milczenie" Pekinu trwa już ponad dwa lata. Oficjalnie Chiny przyznają się do posiadania 1842,6 ton złota.

MKa

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 10 h-b

Gula za oceanem skoczy...

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil