REKLAMA
WAŻNE

Niespodzianka. Japonia jednak rośnie szybciej

2019-12-09 07:37
publikacja
2019-12-09 07:37

Zrewidowane dane o dynamice japońskiego PKB okazały się lepsze od oczekiwań. Korekty w górę doczekał się także odczyt za drugi kwartał.

/ fot. Issei Kato / Reuters

W trzecim kwartale 2019 r. dynamika PKB wyniosła w Japonii 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 1,7 proc. w ujęciu rocznym – poinformowała Kancelaria Premiera Japonii. Analitycy bazujący na poprzednim odczycie oczekiwali wyników na poziomie 0,2 proc. k/k i 1,4 proc. r/r.

Dodatniej rewizji doczekały się także dane za drugi kwartał – dynamika wzrostu w ujęciu kwartalnym została podniesiona z 0,4 proc. do 0,5 proc. W ujęciu rocznym PKB wzrósł o 0,9 proc.

W ujęciu annualizowanym dynamika PKB wyniosła 1,8 proc. w trzecim kwartale (wobec oczekiwanych 0,7 proc.) oraz 2 proc. w drugim kwartale (po korekcie z 1,8 proc.).

Kategorią odpowiedzialną za pozytywną niespodziankę były inwestycje, które wzrosły o 1,8 proc. wobec 0,9 proc. w pierwszym odczycie. Wyższa niż pierwotnie raportowano była także dynamika konsumpcji (0,5 proc. wobec 0,4 proc.). To o tyle istotne, że wydatki japońskich konsumentów odpowiadają za ponad połowę tamtejszego PKB. Analitycy zwracają jednak uwagę, że wyniki w trzecim kwartale mogły zostać podbite przez zakupy dokonywane w przededniu wprowadzonej w październiku podwyżki podatku sprzedażowego.

Japonia nie doświadczyła recesji już od siedmiu lat, ale jej wzrost gospodarczy pozostaje rachityczny, pomimo kolejnych rządowych programów stymulacyjnych i ultraluźnej polityki pieniężnej banku centralnego, od styczna 2016 r. utrzymującego ujemne stopy procentowe. Japońskiej gospodarce ciążą niekorzystne zmiany demograficzne, czyli starzejąca i kurcząca się populacja oraz ogromne zadłużenie - dług publiczny sięga 240 proc. PKB, a cały sektor niefinansowy (uwzględniający również firmy i gospodarstwa domowe) - na niemal 380 proc. PKB, wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

W celu podbicia wzrostu gospodarczego w najbliższym roku, japoński rząd postanowił uruchomić potężny program stymulacyjny. Więcej na ten temat w artykule „Japonia wyda 13 200 000 000 000 jenów na stymulowanie gospodarki”.

Wstępne dane o PKB Japonii w czwartym kwartale opublikowane zostaną 17 lutego 2020 r.

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
talmud
przy takim drukowaniu makulatury¥ oczywiscie ze " rosnie...."
grzegorzkubik
Jednorazowe wybicie po serii złych danych z japońskiej gospodarki.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki