Nierzetelny nadzór nad systemem paszportów i dowodów

Być może już w przyszłym roku wydawane będą nowe paszporty nie tylko z danymi osobowymi ale także z cyfrowym zapisem owalu twarzy. Pod koniec 2007 roku do danych tych dojdzie także cyfrowy zapis odcisku palca. Najprawdopodobniej MSWiA zleci modyfikację obecnego systemu wydawania paszportów firmie Multipolaris Polska, spółce węgierskiego Multipolaris Kft. Problem w tym, że NIK zarzuca MSWiA nierzetelny nadzór nad budową obecnego systemu dowodów osobistych i paszportów przez konsorcjum związane z Multipolaris. W efekcie braku właściwej kontroli konsorcjum Drukarnia Skarbowa/ Multiporalis nie zrealizowało lub zrealizowało niezgodnie z umową z 2000 r wiele zadań mających istotny wpływ na bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych – poinformowała dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”.

Podobno już w zeszłym roku MSWiA zwróciło się do Urzędu Zamówień Publicznych o zgodę na podpisanie umowy z Multipolaris w trybie z wolnej ręki – informuje ”Gazeta Wyborcza”. Kontrakt został wyceniony na 10 mln zł (bez VAT). Miał obejmować przystosowanie systemu do obsługi urządzeń związanych z danymi biometrycznymi, przygotowanie systemu do wprowadzania nowych zabezpieczeń (inteligentne karty dostępowe) oraz korzystanie z rożnych kanałów teletransmisji danych. Zmiany wprowadzono by we wszystkich urzędach paszportowych. Poprzedzone byłyby programem pilotażowym w 50 – 100 wybranych gminach.

Z raportu NIK wynika jednak , że MSWiA pod koniec 2003 roku zgłosiło długą listę zastrzeżeń wobec poprzedniego sytemu wykonanego przez firmę Multipolaris Polska. Zastrzeżenia te dotyczyły głównie problemów odtwarzania systemu w razie awarii, kwestii ochrony danych przy wprowadzaniu ich w trybie awaryjnym oraz możliwości dostępu na pewnych poziomach do danych osobowych bez rejestrowania takiego dostępu.

Jeszcze przed zeszłorocznymi awariami teletransmisji danych w systemie wydawania dowodów NIK wnioskował o wykonanie audytu systemu teletransmisji. Czy został wykonany? MSWiA twierdzi, że nie wszystkie wnioski i zastrzeżenia zgłaszane przez resort i NIK zostały spełnione. „Aktualnie prowadzona jest szczegółowa analiza prawna i przygotowania do wystąpienia na drogę sądową przeciwko konsorcjum” – poinformował Leszek Ciećwierz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

A.O.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil