REKLAMA

Nierówne prawa do zasiłku chorobowego

2006-03-06 09:46
publikacja
2006-03-06 09:46

Opłacając taka sama składkę przedsiębiorca na prawo do zasiłku chorobowego czeka aż pół roku, podczas gdy pracownik tylko miesiąc. Ponadto, jeśli przedsiębiorcy zależy na otrzymaniu zasiłku, lepiej, żeby nie zachorował w okresie wyczekiwania - podaje "Rzeczpospolita".

Warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego przez przedsiębiorcę jest co najmniej półroczny okres opłacania składki chorobowej. Okres wyczekiwania obejmuje poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, a jeśli przerwa między nimi jest dłuższa niż 30 dni, wówczas półroczny czas wyczekiwania liczony jest od początku.

Przedsiębiorca, który zachoruje w okresie wyczekiwania na zasiłek chorobowy, traci tym samym prawo do tego zasiłku. To jednak nie jedyna strata. Nie dość, że w czasie choroby przedsiębiorca traci zarobek to jeszcze zobowiązany jest w czasie choroby opłacać składki zdrowotne i na ZUS w pełnej wysokości.

W przeciwieństwie do pracowników, osobom prowadzącym własny interes nie przysługuje również zasiłek opiekuńczy w sytuacji choroby dziecka. Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do ministra polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza, aby ten zastanowił się nad zmianą zasad, które regulują tą kwestię, uzasadniając, że ewentualne prawo do zasiłku opiekuńczego nie powinno wynikać z formy ubezpieczenia.

Do ministra zwraca się również rzecznik praw dziecka. Zauważa on, że opieka nad chorym dzieckiem powinna być również rekompensowana zleceniobiorcom, chałupnikom i pracującym na podstawie umowy agencyjnej, czyli tym, którzy składkę chorobowa opłacają dobrowolnie.

MK
Na podstawie: "Rzeczpospolita"
Agnieszka Rosa, "Nie ma prawa do zasiłków, ale składki płacić musi"

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki