Niepokojący optymizm

Niepokojący optymizm

Zaskakująco dobre nastroje panujące w Azji przeniosły się również na Stary Kontynent. W środę WIG20 przez większą część sesji dryfował nieznacznie powyżej poziomu neutralnego. Dopiero w okolicach godziny czternastej obserwowaliśmy mocniejszy ruch w górę, który wyprowadził polski indeks blue chipów w okolice 1-proc. zwyżki. Największą dodatnią kontrybucję wniosły dziś akcje PKO BP oraz Pekao, które zyskały odpowiednio +3,7% oraz +2,8% Na szczególną uwagę zasługują jednak spółki sektora energetycznego, które pozytywnie zareagowały na wypowiedź prezesa URE w sprawie ustalania wysokości taryf dla gospodarstw domowych - Energa zaliczyła na środowej sesji wzrost o +6,7%, Tauron o +5,4% a PGE o +5,1%.

Trudno o logiczne wytłumaczenie wszechobecnego optymizmu. Być może inwestorzy zbyt mocno wierzą w to, że do wyborów w USA konflikt handlowy zostanie tymczasowo „zamieciony pod dywan”. Niemniej jednak, wspominaliśmy już wielokrotnie, że elektorat D. Trumpa popiera twarde stanowisko względem Chin, a zatem na dotychczasowych sankcjach najprawdopodobniej się nie skończy. Drugim aspektem, który może wśród inwestorów potencjalnie wywoływać pewne „uczucie ulgi” jest fakt, że eskalacja konfliktu handlowego zmusi Fed do zatrzymania cyklu podwyżek. Co jednak jeśli za oceanem inflacja zacznie wymykać się spod kontroli? W końcu polityka celna amerykańskiego prezydenta prowadzi nieuchronnie do wzrostu cen zarówno dóbr importowanych (efekt bezpośredni), jak i produkowanych lokalnie (efekt pośredni). Stanie się to w najgorszym możliwym momencie, na szczycie cyklu koniunkturalnego - wygląda zatem na to, że rok 2019 zapowiada się okresem niemałych dylematów dla Fed.

Z opublikowanych dziś krajowych danych makro warto zwrócić uwagę na dynamikę produkcji przemysłowej, która w sierpniu obniżyła się do 5% r/r z 10,3% r/r w lipcu. Dość zauważalny spadek dynamiki wzrostu wynikał w dużej mierze z niekorzystnego układu kalendarza (mniejsza liczba dni roboczych). Jednocześnie należy zauważyć, że produkcja budowlano-montażowa wzrosła rok do roku o 20%, przy największej kontrybucji kategorii „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” (w tym przypadku dynamika wyniosła aż 30,5% r/r). Powyższe wskaźniki potwierdzają, że boom budowlany, stymulowany w głównej mierze inwestycjami publicznymi trwa w najlepsze, co nie powinno dziwić - w końcu jesienią czekają nas wybory samorządowe.

WIG20 zakończył ostatecznie środową sesję wzrostem o +1,3%. Dodatni wynik osiągnął również mWIG40 (+0,7%), natomiast nie udało się to w przypadku indeksu reprezentującego małe spółki - sWIG80 zaliczył nieznaczną zniżkę o -0,1%. W momencie zamknięcia sesji w Warszawie, optymizm nie opuszcza inwestorów w pozostałej części świata - niemiecki DAX zyskuje +0,5%, francuski CAC40 +0,6%. Niezłe otwarcie ma również za sobą amerykański parkiet - w trakcie pisania komentarza Nasdaq zyskuje +07% a S&P500 +0,2%.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło: Xelion. Doradcy Finansowi
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl