Niepełnosprawni poszukiwani na otwartym rynku

Z roku na rok rośnie zatrudnienie osób niepełnosprawnych na tzw. otwartym rynku - informuje "Rzeczpospolita".

Na koniec sierpnia tego roku firmy działające na tzw. otwartym rynku pracy (w odróżnieniu od zakładów pracy chronionej) zatrudniały ponad 113 tys. niepełnosprawnych pracowników, o ponad 17 tys. albo prawie o jedną piątą więcej niż średnio w całym ubiegłym roku. W porównaniu z 2009 r. oznacza to ponad dwukrotny wzrost zatrudnienia.

Wpływa na to nie tylko poprawa sytuacji na rynku pracy, ale również rosnąca liczba agencji zatrudnienia, które specjalizują się w rekrutacji i delegowaniu do firm niepełnosprawnych pracowników. Ich rozwój wspierały przepisy - agencje zatrudnienia mające co najmniej 30 proc. załogi ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą zaoferować firmom, do których delegują pracowników, aż 80-proc. ulgę we wpłatach na PFRON.

Jednak mimo tej poprawy na otwartym rynku pracy, w ostatnich latach zatrudnienie osób niepełnosprawnych maleje. Spada bowiem liczba pracowników zakładów pracy chronionej, które w ostatnich latach straciły część ulg podatkowych.

(PAP)

tpo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~Wiesiołek

Niepełnosprawni , mam na mysli I grupa/ niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji/ traltowani są prawie tak samo , jak niepełnosprawni na I grupie, którzy moga pracować. Dlaczego! Dodatek opiekuńczy nie jest porównywalny z zarobkami. Aile taki niepełnosprawny leżący potrzebuje opieki, pieniędzy. Co to ma być I grupa i praca?! Albo jest aż tak chory, albo nie!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~Dżejms

Chciałbym być dobrze zrozumiany - to nie jest tak że jestem bez serca, że śmierć niepełnosprawnym ale - wszystko można wypaczyć i błagam - przestańmy mówić o kapitalizmie i zwalać wszystkie winy na kapitalizm bo ja go nigdzie nie widzę! Co to ma wspólnego z kapitalizmem??? Co to ma być? Patologia w czystej postaci! Najlepsi ci brzuchaci ochroniarze np z Biedronki. No nie wiem - może źle oceniam i może mógłbym się zdziwić ale już widzę jak gonią złodzieja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Dżejms

Proszę o kontr argumenty jeśli się ktoś nie zgadza. Pociągnę temat ochroniarzy - co pownno być kryterium zatrudnienia na tskie stanowisko? Wg mnie to uczciwość i sprawność fizyczna w pierwszej kolejności. A jest orzeczenie o niepełnosprawności bo wychodzi taniej. Dlatego uważam że ten system jest patologiczny. Dziękuję za uwagę.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil