REKLAMA

Nieoficjalnie: USA ogłoszą w czwartek nowe sankcje na Rosję

2021-04-15 07:28
publikacja
2021-04-15 07:28
Nieoficjalnie: USA ogłoszą w czwartek nowe sankcje na Rosję
Nieoficjalnie: USA ogłoszą w czwartek nowe sankcje na Rosję
fot. Mikhail Metzel / / TASS

Stany Zjednoczone w czwartek ogłoszą sankcje na Rosję, wymierzone w kilka osób i podmiotów, za domniemaną ingerencję w wybory w USA i "złośliwą działalność cybernetyczną" w 2020 r. – podały zaznajomione ze sprawą źródła, na które powołuje się Reuters.

Sankcje, które prawdopodobnie obejmą 30 podmiotów, będą powiązane z nakazami wydalenia około 10 rosyjskich urzędników ze Stanów Zjednoczonych – powiedziało jedno ze źródeł.

Biały Dom, Departament Stanu ani resort skarbu nie odpowiedziały na prośbę Reutersa o komentarz.

Ruch ten pogorszy już i tak bardzo chłodne relacje między Waszyngtonem a Moskwą, która wystawiła na próbę cierpliwość Zachodu, koncentrując wojska przy granicy z Ukrainą - wskazuje Reuters.

Szeroko zakrojone sankcje są odpowiedzią na naruszenie bezpieczeństwa cybernetycznego w oprogramowaniu SolarWinds Corp, za co według władz USA prawdopodobnie odpowiada Rosja. Dało to hakerom dostęp do tysięcy firm i biur rządowych, które korzystały z produktów tej firmy.

Prezes Microsoftu Brad Smith opisał atak, który został zidentyfikowany w grudniu ub.r., jako "największy i najbardziej wyrafinowany atak, jaki kiedykolwiek widział świat".

Stany Zjednoczone zamierzają również ukarać Moskwę za domniemaną ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku. W marcowym raporcie amerykańskie agencje wywiadowcze stwierdziły, że prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie kierował wysiłkami w celu przechylenia szali zwycięstwa na korzyść ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa kosztem Demokraty Joe Bidena, który jednak ostatecznie wygrał.

Reuters odnotowuje, że spodziewane działania Waszyngtonu prawdopodobnie zaostrzą napięcia w stosunkach, które w marcu br. spadły do postzimnowojennego poziomu, gdy Biden powiedział w wywiadzie, że uważa Putina za "zabójcę".

W rozmowie telefonicznej we wtorek prezydent USA powiedział rosyjskiemu przywódcy, że Stany Zjednoczone będą działać "stanowczo", aby bronić swoich interesów w odpowiedzi na te działania – wynika z relacji amerykańskich urzędników. Biden zaproponował również spotkanie z Putinem "w kraju trzecim", które miałoby pozwolić przywódcom na znalezienie obszarów współpracy.

Od kilku tygodni USA i ich sojusznicy z NATO są zaniepokojeni nagromadzeniem rosyjskich wojsk w pobliżu Ukrainy i na Półwyspie Krymskim, anektowanym przez Rosję w 2014 roku. "Wrogość i nieprzewidywalność działań Ameryki zmuszają nas ogólnie do bycia przygotowanymi na najgorsze scenariusze" - powiedział w zeszłym tygodniu mediom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, uprzedzając nowe amerykańskie sankcje. (PAP)

cyk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sel
Banderowska Ukraina prześladuje miliony Rosjan w swoim kraju , nie dość że 2 mln uciekło do Rosji, a kilka milionów do Europy ?, przecież tam ponad połowa nie zna języka Ukraińskiego bo od pokoleń mówi tylko po rosyjsku ? i co planują pozamykać ich w rezerwatach? czy gettach jak Palestyńczyków?. Ingerencja USA w wewnętrzne Banderowska Ukraina prześladuje miliony Rosjan w swoim kraju , nie dość że 2 mln uciekło do Rosji, a kilka milionów do Europy ?, przecież tam ponad połowa nie zna języka Ukraińskiego bo od pokoleń mówi tylko po rosyjsku ? i co planują pozamykać ich w rezerwatach? czy gettach jak Palestyńczyków?. Ingerencja USA w wewnętrzne sprawy Rosji od zawsze była jest i będzie kilkanaście razy większa niż odwrotnie i ok?
bzdety
To zdjęcie nie przedstawia Wladymira Putina - prezydenta Rosji, a jedynie sobowtóra po operacjach plastycznych. Równie dobrze można do artykułu dokleić zdjęcie misia pandy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki