Nieoczekiwane cięcie, giełdowe 500+ i banki trzęsące giełdą [Wykresy tygodnia]

2020-05-30 06:00
publikacja
2020-05-30 06:00
fot. Khakimullin Aleksandr / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2020 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Banki trzęsą polską giełdą

W tym tygodniu przyjrzymy się indeksowi WIG-Banki, który możemy powiedzieć, że trząsł giełdą w tym tygodniu. Do tej pory WIG-Banki był najsłabszym indeksem sektorowym i przekładało się to na WIG 20, w którym banki mają 25 proc. udziałów. Do połowy czwartkowej sesji banki rosły, jednak nagle czar prysł…

2. PKB Polski w górę

W pierwszym kwartale dynamika polskiego PKB sięgnęła 2 proc. To równocześnie mało na tle poprzednich lat i dużo w porównaniu z tym, co dopiero nas czeka. W piątek GUS opublikował również dane dotyczące inflacji. W maju była poniżej 3 proc., jednak drożejąca żywność nie znikła.

3. Stopy znowu w dół

Rada Polityki Pieniężnej w czwartek po raz trzeci z rzędu obniżyła stopy procentowe. Podstawowa stopa będzie już tylko nieznacznie wyższa od zera. Takiego scenariusza nie spodziewała się znaczna większość ankietowanych ekonomistów.

4. Najpopularniejsze hipoteki na wymarciu

W pierwszym kwartale 2020 r. ponad 40 proc. klientów wybrało kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 20 proc. Takie produkty to jednak ginący gatunek. Większość banków zaostrzyła wymagania i już ich nie oferuje.

/ AMRON-SARFiN

5. CD Projekt zarabia najlepiej od lat

Kwarantanna, dolar i serial wsparły wyniki CD Projektu, które ponownie przebiły oczekiwania analityków. Spółka zarabia najlepiej od czasu ostatnich "Wiedźminów". Zysk netto spółki w pierwszym kwartale 2020 roku wyniósł 92 mln zł. Przed rokiem było to 17,7 mln zł, spółka zanotowała więc wzrost o 420 proc.

/ Bankier.pl

6. Giełdowe 500+

Gwałtowne wzrosty notowań producentów gier sprawiły, że jednostkowo akcje najpopularniejszych firm z branży należą do najdroższych na giełdzie. Dla drobnych inwestorów wysoka cena może być istotnym problemem przy budowaniu portfela.

Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2019 realizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych / Bankier.pl

7. Rekordowy przyrost gotówki w obiegu

W czasie pandemii Polacy rzucili się na gotówkę. W marcu i kwietniu w obiegu przybyło ponad 46 mld złotych.

DU

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki