Nieoczekiwana obniżka amerykańskiej inflacji

Wzrost kosztów życia w Stanach Zjednoczonych w maju okazał się nieco wolniejszy od oczekiwań ekonomistów. Taki odczyt daje alibi „gołębiemu” skrzydłu w Rezerwie Federalnej, aby już w lipcu dokonać obniżki stóp procentowych.

Wzrost indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w maju wyniósł 0,1% mdm i 1,8% rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To odczyt minimalnie niższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakłada dynamikę CPI  na poziomie 0,1% mdm i 1,9% rdr.

(BLS.)

Nieco niższa od oczekiwań okazała się także tzw. inflacja bazowa – czyli wskaźnik CPI nieuwzględniający cen paliw, energii i żywności. Tak liczona inflacja cenowa ukształtowała się na poziomie 0,1% mdm i 2,0% rdr. Analitycy spodziewali się odczytu rzędu 0,2% mdm i 2,1% rdr.

Choć różnice w zaraportowanej inflacji CPI wydają się być kosmetyczne, to dla ekonomistów i decydentów w bankach centralnych nawet tak małe odchylenie od prognoz ma znaczenie. A już zwłaszcza w sytuacji, gdy trzeba czymś uzasadnić obniżkę stopy funduszy federalnych w sytuacji, gdy oficjalnie raportowana stopa bezrobocia w USA utrzymuje się na najniższym poziomie od 50 lat przy inflacji cenowej zasadniczo zbieżnej z 2-procentowym celem Fedu.

Rynek terminowy już na blisko 80% wycenia prawdopodobieństwo tego, że w lipcu Fed zetnie stopy procentowe o 25 pb. Przynajmniej jeszcze jedno cięcie o 25 pb. oczekiwane jest jeszcze do końca roku.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 13 talmud

ktos jeszcze wierzy w cokolwiek oni raportuja ? cale te raporty & statystyki sa zupelnie nieistotne - the show must go on.......

! Odpowiedz
4 0 --__hubert__---__--__--__--__-

wy rosjanie w to wierzycie bo się tym podniecacie

! Odpowiedz
2 3 grzegorzkubik

Złoto znów leci w dół choć wybiło się na znane poziomy. Zleci do ok 1300 USD za uncję po czym znów się odbije.

! Odpowiedz
1 4 wtomek

Tak trudno włączyć samodzielne myślenie? Szef największej machiny finansowej na świecie nie może robić z siebie idioty. Powstrzymać ścieżkę wzrostową stóp procentowych , to chyba coś innego niż ją całkiem odwrócić . Tych modlitw o powstrzymanie aprecjacji dolara już się nie da czytać .

! Odpowiedz
1 4 langdon25

Miesiąc temu miała już być wojna panie open mind - gdzie się ona podziała ? Tak samo będzie z twoją dzisiejszą prognozà. Moja rada - nie graj w lotka.

! Odpowiedz
11 15 open_mind

Ludkowie, znowu zagranie pod publikę, rozchodzi się o to aby Fed w lipcu nie ściął stopy procentowe. To jest walka desperatów z frustratami. Ja zakładam że w lipcu FED nie zetnie stopy – zapamiętajcie. Zasada gry jest taka, świat ma zejść w stan agonalny pierwszy na chwilę przed USA i tak się stanie !

! Odpowiedz
9 4 open_mind

W między czasie wesoły pocisk trafia do hali przylotów lotniska w Arabii Saudyjskiej, raniąc 26 osób.

Ktoś tam demokrację dorzuca ? Poza tym USA to kolonia Brytoli pod nadzorem Rothschildów. Którzy Waszyngton używają jako bazę militarną. Watykan miał dbać o stronę religijną, ale wszystko zaczyna się sypać. To nie przypadek że „Mesjasz” Trump był w GB. I prowadził rozmowy na dworze królewskim.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil