REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Niemiła niespodzianka dla kierowców tuż przed świętami. Analitycy o cenach paliw

2023-03-31 14:26
publikacja
2023-03-31 14:26

Według prognoz analityków BM Reflex w przedświątecznym tygodniu prawdopodobne są podwyżki cen benzyny na części stacji do kilku groszy na litrze. Są i nieco lepsze informacje, bo eksperci nie wykluczają obniżek cen oleju napędowego, choć ich skala będzie mniejsza niż dotychczas.

Niemiła niespodzianka dla kierowców tuż przed świętami. Analitycy o cenach paliw
Niemiła niespodzianka dla kierowców tuż przed świętami. Analitycy o cenach paliw
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

"W przyszłym, przedświątecznym tygodniu spodziewamy się podwyżek cen benzyny na części stacji do kilku groszy na litrze i coraz mniejszych, ale jeszcze obniżek cen oleju napędowego" - prognozują w piątek analitycy Refleksu.

Przypomnieli, że średnie ceny na stacjach 30 marca br. wynosiły odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,68 zł/l (+4 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,32 zł/l (+4 gr/l), oleju napędowego 6,75 zł/l (-6 gr/l), autogazu 3,11 zł/l (-1 gr/l).

Analitycy wskazali, że aktualne ceny benzyny znajdują się na poziomie zbliżonym do tych z końca marca 2022 r., podczas gdy ceny oleju napędowego są o 10 proc., a autogazu o 18 proc. niższe niż rok temu.

"W wyniku zmian, jakie obserwujemy na europejskim rynku paliw gotowych ceny oleju napędowego i benzyny bezołowiowej 95 na wielu naszych stacjach zrównały się lub benzyna jest już droższa od oleju napadowego. Ta sytuacja wkrótce może dotyczyć całego rynku krajowego. A im bliżej letniego szczytu konsumpcji benzyn, tym wyższe ryzyko podwyżek cen benzyny" - zwrócili uwagę analitycy. Dodali, że po raz ostatni ceny bezołowiowej 95 na stacjach przewyższały ceny oleju napędowego w okresie maj – czerwiec ubiegłego roku.

Analitycy zauważyli, że drugi tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej kończy się wzrostami. W skali tygodnia ropa Brent podrożała 4,5 dol. za baryłkę. W piątek rano notowania majowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 79 dol. za baryłkę.

"Ceny benzyny i diesla na europejskim rynku ARA zrównały się w połowie stycznia i od tego momentu benzyna jest systematycznie droższa. Na chwilę obecną ceny benzyny CIF ARA są już 170 dol. za tonę wyższe niż ceny diesla" - podał Reflex.

Analitycy zwrócili uwagę, że amerykańska EIA poinformowała o spadku zapasów ropy naftowej w USA w skali tygodnia o 7,5 mln baryłek, do 473,7 mln.

"Amerykański poziom zapasów ropy jest 6 proc. wyższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Rezerwy benzyn zmniejszyły się w skali tygodnia 2,9 mln baryłek i ich poziom jest 4 proc. poniżej 5-letniej średniej, a jesteśmy dopiero na początku okresu sezonowego wzrostu popytu na benzyny. Zazwyczaj na rynku amerykańskim szczyt konsumpcji benzyn przypada w miesiącach wakacyjnych lipiec-sierpień. Rynek amerykański to ponad 36 proc. światowego zużycia benzyn" - zaznaczyli.

Reflex zwrócił też uwagę na sytuację we Francji. "Francuskie media informują, że na południu kraju ponad 40 proc. stacji paliw ma problemy z zaopatrzeniem w paliwa. Ze względu na strajki pracowników wszystkich sześciu rafinerii francuski rząd po raz kolejny sięga po rezerwy strategiczne paliw" - podano w komentarzu. (PAP)

Eu 95 Superplus 98 ON LPG
30.03.2023 6,68 7,32 6,75 3,11
31.03.2022 6,68 7,02 7,68 3,75
zmiana w zł/l 0,00 0,30 -0,93 -0,65
zmiana % 0,02 4,33 -12,11 -17,26

autor: Anna Bytniewska

ab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
1984
Jak widzę większość komentujących ma bardzo wybiórczą pamięć i nie potrafi korzystać z netu. Otóż w/g cennika z tego portalu 2 lata temu 95-ka kosztowała 5.23 zł/l. Ta cena przy ropie za 65$, teraz niemal 80$. Plus wzrost innych kosztów jak gaz ziemny (petrochemia zużywa ok. 3 mld m3 rocznie) w 2 lata droższy o 70%. No i CO2, przypada Jak widzę większość komentujących ma bardzo wybiórczą pamięć i nie potrafi korzystać z netu. Otóż w/g cennika z tego portalu 2 lata temu 95-ka kosztowała 5.23 zł/l. Ta cena przy ropie za 65$, teraz niemal 80$. Plus wzrost innych kosztów jak gaz ziemny (petrochemia zużywa ok. 3 mld m3 rocznie) w 2 lata droższy o 70%. No i CO2, przypada mniej więcej tona na m3 wyprodukowanego paliwa co przy ponad 100% wzroście opłat za emisję daje ok. 30 gr/l.

Z drugiej strony logika: skoro waszym zdaniem można produkować dlaczego nikt w UE tego nie robi? Nawet Węgry które w listopadzie 2021r zamroziły ceny benzyny w końcu się poddały i też mają piekielnie drogo. A liczenie w/g siły nabywczej jest po prostu śmieszne: ropę i gaz (potrzebny do produkcji wodoru, bez niego petrochemia jest niewydajna) kupujemy za dolary, a nie złote. Koszt CO2 (emitowany przy produkcji wodoru i pozyskiwaniu energii) jest rozliczany w euro, a nie złotym. Minimalna akcyza narzucona przez UE jest podawana w euro... Nasza jest tylko produkcja, najmniejszy koszt wśród wszystkich!
barysza51
No to wytłumacz jeszcze dlaczego Glapiński osłabia złotego w stosunku do dolara i euro. On działa przeciw rządowi.
itso_battlestar_point_g
to nie monopol na tylko na paliwa ten monopol jest na sposób transportu nie bądźcie naiwni
marok
Frustraci masowo jeżdżą do Niemiec po benzynę za 8,30 zł litr.
Nie będą Obajtkowi monopoliście przepłacać po 6,60 zł skoro w Niemczech nie ma monopolu i jak widac można dużo "taniej" zatankować , to znaczy dużo drożej..
Tak wyglądają obajtkowe monopole jak się jest wiernym oglądaczem TVN-u..

I nie opowiadać
Frustraci masowo jeżdżą do Niemiec po benzynę za 8,30 zł litr.
Nie będą Obajtkowi monopoliście przepłacać po 6,60 zł skoro w Niemczech nie ma monopolu i jak widac można dużo "taniej" zatankować , to znaczy dużo drożej..
Tak wyglądają obajtkowe monopole jak się jest wiernym oglądaczem TVN-u..

I nie opowiadać frustraci ,że Niemcy więcej zarabiają, bo cena ropy na rynku nie zależy od pensji.
ajwajszalom
Płaca minimalna w Niemczech około 56 złotych/h. Płaca minimalna w Polsce około 23 zł/h. Pomyśl, dlaczego w Niemczech kasjerka na stacji paliw, kierowca cysterny, pracownicy rafinerii, etc. zarabiają prawie 3x więcej i dlaczego w Niemczech benzyna kosztuje 8,30 zł, a w Polsce aż 6,60? I że niby pracownicy nie wyczarowują benzyny, Płaca minimalna w Niemczech około 56 złotych/h. Płaca minimalna w Polsce około 23 zł/h. Pomyśl, dlaczego w Niemczech kasjerka na stacji paliw, kierowca cysterny, pracownicy rafinerii, etc. zarabiają prawie 3x więcej i dlaczego w Niemczech benzyna kosztuje 8,30 zł, a w Polsce aż 6,60? I że niby pracownicy nie wyczarowują benzyny, tylko robi się ją z ropy, dlaczego więc cena benzyny mimo cen ropy tańszych, niż przed wojną na Ukrainie, nie tanieje?
marok odpowiada ajwajszalom
Koszt pracowników, to tylko część kosztu. Zarobek na stacji paliw ze sprzedaży paliw to tylko część zarobku, bo jak wiadomo na stacjach oferuje się dużo więcej rzeczy niż tylko paliwa. Marża stacji paliw na paliwie to maleńki ułamek ceny paliwa.
Pomyśl , dlaczego wszędzie w Europie paliwo jest drogie i dlaczego w Polsce należy
Koszt pracowników, to tylko część kosztu. Zarobek na stacji paliw ze sprzedaży paliw to tylko część zarobku, bo jak wiadomo na stacjach oferuje się dużo więcej rzeczy niż tylko paliwa. Marża stacji paliw na paliwie to maleńki ułamek ceny paliwa.
Pomyśl , dlaczego wszędzie w Europie paliwo jest drogie i dlaczego w Polsce należy do najtańszych.
Trzeba też wziać pod uwagę ,że Orlen przestał w tym roku przerabiać rosyjską ropę, co z pewnością podniosło koszty, bo ropa z rurociągu jest tańsza niż dowożona statkami.
ajwajszalom odpowiada marok
Dlaczego cena benzyny ani drgnie, skoro cena oleju napędowego tanieje prawie o złotówkę w krótkim okresie czasu? Czekam na wyjaśnienie tego cudu kosztowego.
itso_battlestar_point_g odpowiada marok
''Koszt pracowników, to tylko część kosztu. '' - koszt pasących sie jelit które tylko wnoszą swoje ego tez cześć kosztu
1984 odpowiada ajwajszalom
A co tu wyjaśniać? Długo utrzymujący się deficyt ON w UE spowodował wzrost ceny, prosta zasada popyt-podaż. Wzrosła podaż więc cena spadła i tyle w temacie.
ajwajszalom odpowiada 1984
Cena benzyny w hurcie spadła tak samo, jak cena oleju napędowego.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki