REKLAMA

Niemieckie wydawnictwa atakują polski rynek reklamy

2006-11-29 09:06
publikacja
2006-11-29 09:06
Niemieccy wydawcy zajmują w Polsce 30 proc. rynku reklamy w prasie i magazynach. Jego wartość sięgnęła w ubiegłym roku 2,4 mld zł. Dwa największe koncerny, czyli niemieckie: Bauer i Axel Springer zyskują dodatkowo po jednej trzeciej rynku radiowego i telewizyjnego.

Według analityków wejście zagranicznego kapitału na nasz rynek można było przewidzieć. Wielkie koncerny przyciąga do Polski dynamicznie rozwijający się rynek reklamy. Według szacunków rynek ten wzrośnie w tym roku o około 10 proc., do 5,99 mld zł netto. Fakt, że największych akwizycji dokonują u nas niemieckie koncerny, wynika z ich coraz większej znajomości rynku w Poslce.

W połowie roku Handlesblatt z Niemiec kupił 70 proc. udziałów w portalu Money.pl. Według ekspertów kwota transakcji sięgnęła kilkunastu milionów złotych. Największy wydawca magazynów kolorowych Bauer przejął największe radio komercyjne RMF FM za około 470 mln zł. Teraz Axel Springer negocjuje 25,1 proc. udziałów w Polsacie. Na polskim rynku prasy Axel Spriner wydaje 20 tytułów, w tym Fakt, Dziennik i Newsweek.

Sobiesław Pająk z CDM Pekao jest zdania, że ekspansja niemieckich koncernów to efekt ich determinacji w dywersyfikowaniu przychodów. Axel i Bauer działają na tradycyjnym rynku prasowym, który zwalnia. Kupując radio bądź telewizję zapewniają sobie wzrost w przyszłości. Jeśli Axel Springer kupi akcje Polsatu, zapewni sobie dostęp do największego segmentu reklamy w Polsce, czyli telewizji, która ma 50 proc. udział w całym torcie reklamowym. Bauer po przejęciu RMF FM zdobędzie ponad 25 proc. rynku radiowego.

Działania wydawnictw Bauer i Axel Springer w Polsce wywołują dyskusje na temat nadmiernej koncentracji niemieckiego kapitału w mediach w Polsce. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na razie nie chce zająć stanowiska w tej sprawie.

D. B.
Na podstawie: Gazeta Prawna
Autor: Michał Fura, „Niemieccy wydawcy mają 30 proc. rynku
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki