Niemieckie media: rezygnacja z energii węglowej będzie oznaczać podwyżki cen prądu

Dziennik "Die Welt" komentując w poniedziałek plany rządu odejścia od energii węglowej wskazuje, że będzie to oznaczało podwyżki cen prądu. Tymczasem lokalny "Rheinpflaz" z Ludwigshafen wątpi w skuteczność pomocy państwowej dla likwidowanej branży.

"Wynik prac rządowej komisji ds. węgla jest przyjmowany z radością jako społeczny konsensus. Komisja kupiła przychylność wszystkich, którzy coś znaczą i którzy zabierali w tej sprawie głos. Tylko nie podatników" - pisze "Die Welt".

Gazeta przewiduje, że rezygnacja z węgla jako surowca energetycznego doprowadzi do podwyżki cen prądu dla wszystkich konsumentów. Rząd RFN ma jednak inny priorytet: zażegnanie protestów ekologów i strajku uczniów. "Kiedy jednak przyjdzie co do czego władze będą musiały się zdecydować, czy wolą protesty aktywistów klimatycznych, czy żółtych kamizelek" - ostrzega "Die Welt" nawiązując do wielotysięcznych manifestacji we Francji.

Z kolei lokalny dziennik "Rheinpfalz" nie pokłada dużych nadziei w pomocy strukturalnej, którą rząd federalny przeznaczy na wsparcie zamykanej branży. "Nowe miejsca pracy powstaną w słabo płatnych sektorach usługowych. Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że Alternatywa dla Niemiec (AfD) wykorzysta to w trwającej kampanii wyborczej do parlamentów landowych w Saksonii, Brandenburgii i Turyngii" - pisze gazeta.

Znaczenie mniej krytyczny w ocenie planowanego odejścia od energii węglowej jest dziennik gospodarczy "Handelsblatt". "Dla ekologów wynik prac komisji w walce ze zmianami klimatycznymi jest za mało ambitny, dla przemysłu - za daleko idący. Wszystko wskazuje więc na to, że znaleziono dobry kompromis" - czytamy. "Minister gospodarki Peter Altmaier zapewnia gestem bogatego wujka z Ameryki, że pieniądze dla dotkniętych regionów są do dyspozycji. Szef resortu, co prawda wygłasza dobre przemówienia, ale spełnia niewiele obietnic" - zastrzega dziennik.

"Saechsische Zeitung" z Drezna, jednego z regionów potencjalnie najbardziej dotkniętych przez rezygnację z energetyki węglowej, optymistycznie ocenia plany rządu. "Dla Saksonii jest to akceptowalny kompromis. Górnicy nie muszą obawiać się bezrobocia. Być może ich dzieci, które opuściły rodzinne miejscowości, powrócą. Wyzwaniem są ceny prądu. Politycy muszą zagwarantować, że spadek poziomu życia w wyniku działań potrzebnych dla ochrony klimatu będzie jak najmniejszy. To jedyny sposób, żeby uniknąć tu żółtych kamizelek - czytamy w gazecie.

Powołana przez rząd Niemiec komisja węglowa po miesiącach negocjacji wydała w sobotę zalecenie, by w ramach walki ze zmianami klimatu najpóźniej do 2038 roku zaprzestano w RFN wytwarzania energii z wykorzystaniem węgla. (PAP)

asc/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tyros24

Niemcy są "zielone" tylko w teorii?
Należąca do RWE kopalnia chce wyciąć las, który ma 12 tys. lat

Niemcy dobrze wiedza ze z wiatru więcej prądu nie będzie, więc opylają swoje turbinki
komu się da.
Szerzą propagandę o ekologii i zielonbej energii a sami po cichu rozbudowuja elektrownie węglowe. No ale wyznawcy sekty Europejskiej tego nie rozumieją tylko bełkoczą coś o energii alternatywnej nie znając czesto nawet jednostki energii elektrycznej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 tyros24

Niemcy "rezygnacja z energii węglowej " - propaganda!!!
Niemcy to światowy lider importu węgla kamiennego i wydobycia węgla brunatnego.
Produkują go więcej niż USA z Chinami razem wzięte.

Prognoza do 2035 r. przygotowana przez niemiecki sieciowy organ regulacyjny wskazuje, że system elektroenergetyczny nadal musi korzystać z elektrowni konwencjonalnych, głównie węglowych. Niemcy mają poważny problem, coraz więcej elektrowni węglowych nie przynosi zysku, ale nie można ich zamknąć ze względu na bezpieczeństwo energetyczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 and00

A w Polsce w niemieckich mediach jakoś nic o tym nie było

! Odpowiedz
0 2 jendreka

Ja się Niemcy zarżną to my powróciły do kamienia łupanego, czyli co, dogonimy ten zachod, czy nie?

! Odpowiedz
34 19 karbinadel

U nas nie rezygnują z węgla, a prąd i tak drożeje :)

! Odpowiedz
12 26 lelo1949

Mielony musi swoje pięć groszy zawsze wtrącić

! Odpowiedz
9 11 karbinadel odpowiada lelo1949

A ty się zawsze musisz podpiąć. Może wysil swą samotną szarą komórkę, i spróbuj sam coś napisać

! Odpowiedz
0 36 piotrpoznan

Perspektywa czasowa jest tak daleka, ze po nastepnych wyborach mozna sprawe jeszcze cofnac. Tym bardziej, ze luksusowa energia moze swoim kosztem obnizyc konkurencyjnosc niemieckiego eksportu. Na razie podejmuje sie proby podrozyc koszty energii w krajach broniacych sie przed eko szalenstwem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,25% 1 608,55
2020-02-19 17:07:00
MIEDŹ -0,46% 5 739,25
2020-02-19 17:07:00
ROPA 2,10% 58,88
2020-02-19 17:07:00
SREBRO 0,33% 18,22
2020-02-19 17:06:00
PLATYNA 1,19% 1 006,25
2020-02-19 17:07:00

Znajdź profil