Niemieckie media o demonstracjach w Polsce: "polowanie na demony"

Największe niemieckie gazety piszą o demonstracjach za i przeciw rządowi w Polsce. Komentatorzy zarzucają rządowi PiS łamanie zasady podziału władz i pytają, kiedy UE zareaguje na te przypadki. O "polowaniu na demony" pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

(fot. Kacper Pempel / FORUM)

W komentarzu opublikowanym w poniedziałek w "FAZ" czytamy, że rządząca od niedawna w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość "kolportuje specyficzny obraz świata", w którym "dominującą rolę odgrywają sięgające komunistycznych czasów układy".

"Szef partii Jarosław Kaczyński gorliwie walczy z demonami, których istnienia nie udowodniono, w każdym razie w sposób niebudzący wątpliwości" - pisze autor tekstu.

"Ofiarą może stać się demokracja w Polsce" - ostrzega "FAZ". Zaznacza, że od systemu demokratycznego nie sposób oddzielić podziału władz, w tym niezależnej władzy sądowniczej. "Polski rząd podkopuje tę zasadę. Chce podporządkować sobie Trybunał Konstytucyjny" - ocenia publicysta. "Dobrze, że w weekend dziesiątki tysięcy osób zebrały się, aby przeciwko temu zaprotestować" - czytamy w gazecie.

Zdaniem komentatora polscy narodowi konserwatyści "popełniają błąd, który był udziałem zwycięzcy wyborów w innych krajach". "Mylą misję otrzymaną od wyborców z (wystawieniem im) żelaznego glejtu" - wyjaśnia autor. I przypomina, że zwycięzcy wyborów "mają nie tylko prawa, lecz także obowiązki; ponoszą odpowiedzialność za cały kraj".

"Nasuwa się pytanie, co jeszcze musi się wydarzyć, aby Unia Europejska skierowała pod adresem Warszawy wyraźne słowa" - pisze komentator podpisujący się inicjałami "pes".

Zdaniem "Sueddeutsche Zeitung" przeciwnicy "wątpliwego kursu nowego rządu" odnieśli "godny uwagi sukces". W Warszawie protestowało 50 tys. osób i zdaniem autora Floriana Hassela była to "największa od lat demonstracja".

Decydujące dla dalszego rozwoju wypadków będzie według niego to, "czy protesty utrzymają się, czy staną się jeszcze silniejsze". "Będzie to potrzebne. Jarosław Kaczyński, faktyczny szef rządu z niemal nieograniczoną władzą, dał właśnie do zrozumienia, że chce kontynuować swoją politykę" - czytamy w "SZ". Zdaniem Hassela oznacza to "faktyczne zniesienie podziału władz".

"Ważne jest to, by UE i Rada Europy zareagowały na przypadki naruszania prawa przez nowy rząd w Warszawie i - inaczej niż było to w przypadku Węgier - by odczuwalnie zadziałały" - pisze komentator. Jak zastrzega, takie interwencje nie pokrzyżują raczej planów Kaczyńskiego. "Przeszkodzić muszą Kaczyńskiemu sami Polacy, a organizując kolejne protesty, powinni unaocznić mu, że demokracja i podział władz są dla nich ważniejsze, niż się to Kaczyńskiemu wydaje" - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

"Die Welt" opisuje obie demonstracje zorganizowane w weekend w Warszawie: sobotnią antyrządową i niedzielną wyrażającą poparcie dla rządu. "Prawica uznaje przeciwników rządu za wrogów Polski" - głosi tytuł relacji z Warszawy autorstwa Joerga Winterbauera. Obie strony - zwolennicy i przeciwnicy rządu - są przekonane, że walczą o demokrację - podsumowuje komentator.

"Tageszeitung" udostępnił swoje łamy polskiemu publicyście Adamowi Krzemińskiemu. "Kraj jest głęboko podzielony. Obie strony tylko krzyczą na siebie - także w parlamencie. Nie są w stanie znaleźć wspólnego języka" - pisze Krzemiński.

Demonstracje w Polsce obszernie relacjonowało także niemieckie radio publiczne Deutschlandfunk.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ cyk/ kar/ abr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 11 ~Rosjanin

U NAS nawet po PIJAKU tak się nie obrażamy !!! Poziom komentarzy to "LATRYNA"

Zobaczymy jak PIS i obecna Polska, po wyartykułowaniu roszczeń finansowych wobec Niemiec, uwzględni nasze historycznie rosyjskie historycznie nabyte Prawa, okupione naszą KRWIĄ setek tysięcy żołnierzy radzieckich. Nasze media już podchwyciły temat

Bardzo jestem zadowolony z takiego podejścia PIS do rozliczenia Niemiec.

W końcu Polska zacznie uznawać nasze fundamentalne prawo do niezakłamanego istnienia w przestrzeni medialnej Polski i Polaków.

Otwiera nam to drogę do oczekiwania nie tylko historycznej wdzięczności Polski, Polaków za wyzwolenie spod jarzma faszystowskiego. Rosjanie jak i Polacy zawsze byli sobie bliscy kulturowo i religijnie.

Należy przypomnieć, że to Rosja w "Wojnie Ojczyźnianej" wyzwoliła i umożliwiła fizyczne przetrwanie Polaków i Polski. Wasi sąsiedzi z bloku wykazują nam więcej szacunku.

życzę z serca powodzenie w zmianach.

pozdrawiam

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kaczynski-Jest-wielka-kwestia-rozliczenia-tego-co-Niemcy-sa-nam-winni-3455886.html#dod_komentarz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~bolek

ten spęd kacykow i urzędników nazywacie protestami?

! Odpowiedz
7 6 ~olek

Bolku spęd to był w niedzielę - autokary stały w ulicy Gagarina w Warszawie na 2 kilometry, związkowcy, działacze spod symbolu Torunia ....

! Odpowiedz
2 8 ~Sgg

Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa...

! Odpowiedz
2 0 ~Nopa

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 12 ~dorian

No cóż w elitach okrągłostołowych donoszących do zagranicznych mediów nadal przekonanie kto jest przeciwko III RP to wariat.

! Odpowiedz
5 7 ~następny

"elity okrągłostołowe" ?
Przecież to te same elity które siedzą w PISie od 25 lat, a wcześniej były w "Porozumieniu Centrum" prezesa Jarka (afera za aferą).

! Odpowiedz
6 10 ~antyfaszysta_Petru

Polecam szokujący film na temat zagrożenia demokracji w Polsce. https://www.youtube.com/watch?v=V0t-g96yTUQ
Straszne. Ratunkiem może być tylko zbombardowanie Polski głowicami atomowymi.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl