REKLAMA

Niemieckie media: Polska gospodarka doskonale radzi sobie w epidemii

2021-04-11 14:04
publikacja
2021-04-11 14:04
fot. Aliaksander Karankevich / Shutterstock

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w Polskę, ale gospodarka wyszła z tego kryzysu nadzwyczaj dobrze. Polska ma również najniższą stopę bezrobocia w UE - donosi telewizja ZDF w materiale pokazanym w programie informacyjnym "heute".

ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen, czyli drugi program niemieckiej telewizji publicznej - PAP) podkreśla, że w porównaniu z innymi krajami UE polska gospodarka w kryzysie wywołanym epidemią radzi sobie dobrze, m.in. dzięki temu, że bazuje mniej na turystyce i usługach, które zostały szczególnie dotknięte skutkami pandemii, a bardziej na produkcji przemysłowej. To kolejny niemiecki głos odnotowujący "polski mały cud gospodarczy".

Zauważono również, że polski rząd przeznaczył duże fundusze na pomoc firmom oraz że stopa bezrobocia jest w Polsce najniższa w Unii Europejskiej.

Podkreślając znaczenie Polski dla niemieckiej gospodarki reporterzy ZDF odwiedzili polskie zakłady niemieckiego giganta przemysłowego, firmy Bosch. Konrad Pokutycki – prezes zarządu firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., polskiej spółki-córki koncernu BSH Bosch and Siemens największej firmy w branży AGD w Polsce i Europie, w wypowiedzi dla ZDF zwraca uwagę, że w czasie epidemii ludzie przestali wydawać pieniądze np. na wycieczki zagraniczne, natomiast przeznaczają je na m.in. na zakupy sprzętu gospodarstwa domowego.

ZDF zwraca uwagę, że polski oddział Boscha nie tylko produkuje urządzenia, ale także prowadzi badania nad nowymi technologiami. Lokalizacja w Polsce już dawno przestała być dla Niemiec tylko rozbudowanym miejscem produkcji wtórnej, podkreślono w reportażu, zwracając uwagę na sukcesy Polski w dziedzinie innowacyjności i eksportu.

Politolog Kai Olaf Lang z Fundacji Nauka i Polityka podkreślił w tym kontekście, że Polska należy do ścisłej światowej czołówki w dziedzinie gier komputerowych.

Jako projekt o szczególnym znaczeniu dla Polski telewizja ZDF wskazuje transformacje energetyczną, czyli wyzwanie, jakim jest odejście od węgla w kierunku odnawialnych źródeł energii.

Materiał pokazany w ZDF to kolejny z coraz liczniej pojawiających się w niemieckich mediach głosów zwracających uwagę na dobrą kondycję polskiej gospodarki w czasach globalnego kryzysu wywołanego pandemią. Najważniejsza niemiecka gazeta gospodarcza "Handelsblatt" poświęciła temu tematowi w lutym obszerny tekst zatytułowany "Polski mały cud gospodarczy".

Pisano w nim m.in.: "prężność polskiej gospodarki - a przede wszystkim dobre perspektywy - w Europie zadziwiają". "Po międzynarodowym kryzysie finansowym, który Polska jako jedyny kraj UE przetrwała bez recesji, polska gospodarka również w czasie pandemii koronawirusa przechodzi przez kryzys tak łatwo, jak żadne inne państwo członkowskie UE" .

W innym tekście "Handelsblatt" zauważył: "Polska, największy wschodnioeuropejski członek UE, szczególnie mocno przyczyniła się do ożywienia gospodarczego w Niemczech: kraj ten jest obecnie czwartym co do wielkości dostawcą towarów do Niemiec. Ogólnie rzecz biorąc, Polska plasuje się przed Włochami jako piąty największy partner RFN w handlu zagranicznym".

Niemiecki dziennik "Rheinische Post" również odnotował niedawno sukcesy gospodarcze, jakie Polska osiąga mimo światowego kryzysu ekonomicznego. Zwraca uwagę na rekordowy eksport do Niemiec i niskie bezrobocie. "Polska pisze swą wyjątkową historię sukcesu po komunizmie nawet w czasach pandemii" - czytamy w "Rheinische Post".

Z Berlina Berenika Lemańczyk

bml/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
drabio
Akurat do tego że gospodarka sobie radzi nie dołożyli się radzący tylko firmy i to że mamy najtańszą siłę roboczą w UE znaczy dużo pracujemy i mało zarabiamy w stosunku do reszty UE(dorabiamy się ale na rodzine i dzieci nie mamy czasu ani pieniędzy). NBP dodatkowo tolerując najwyższą inflację w UE pauperyzuje stopniowo Akurat do tego że gospodarka sobie radzi nie dołożyli się radzący tylko firmy i to że mamy najtańszą siłę roboczą w UE znaczy dużo pracujemy i mało zarabiamy w stosunku do reszty UE(dorabiamy się ale na rodzine i dzieci nie mamy czasu ani pieniędzy). NBP dodatkowo tolerując najwyższą inflację w UE pauperyzuje stopniowo siłę nabywcza Polaków zmuszając ich aby pracowali za mniej więc tym bardziej oddala się możliwość kupna mieszkania, poczucia zabezpieczenia które skłaniało by do założenia rodziny czy posiadania dzieci.
Płacimy koszty społeczne tego sukcesu
kris74keh
Niemiecka telewizja chwali Polskę za gospodarkę . Już się z nas nie nasmiewają, tylko zaczynają dostrzegać nasz potencjał. Polnische Wirtschaft odchodzi w zapomnienie.
marxs
buahaha,hłe,hłe ,hłe czy wiesz PISiarzu na czym polega humor angielski?nie wiesz? polega na tym że łapie się głupa i pełnym powagi tonem wychwala sie jego zalety umysłowe i inteligencję(albo ubiór albo co tam innego) w tym czasie wszyscy sikają ze śmiechu widząc jak głup pospolity pęcznieje z dumy i nadyma się jak buahaha,hłe,hłe ,hłe czy wiesz PISiarzu na czym polega humor angielski?nie wiesz? polega na tym że łapie się głupa i pełnym powagi tonem wychwala sie jego zalety umysłowe i inteligencję(albo ubiór albo co tam innego) w tym czasie wszyscy sikają ze śmiechu widząc jak głup pospolity pęcznieje z dumy i nadyma się jak indor z samozadowolenia
marxs
a czym jest przekop mierzei wiślanej który się zwróci po 1500 latach jak nie Polnische Wirtschaft?
a czym elektrownia Ostrołęka ze stratami 3 mld zł jak nie Polnische Wirtschaft?
jpelerj
Nie masz racji. Polnische Wirtschaft jest żywy, a te (zresztą rzadkie) artykuły, że "Polska sobie radzi", to w kontekście zapewnienia dostaw z polskich montowni do Niemiec. Cieszę się, że mogłem pomóc.
santoriusz odpowiada marxs
no Ty jesteś żywym przykładem tego angielskiego humoru. ha ha ha nic tylko boki zrywać
jes
Ile bankierowi płacą za cytowanie tych wypowiedzi i nazywając je niemieckie media?
Jakoś chce się bankier utrzymać ale naśladowanie TVP to chyba niezbyt dobra droga.
karbinadel
O ile pamiętam, to Jarosław K. zawsze twierdził, że niemieckie media łżą :)
glowny_analityk_bankier_pl
Polska sobie doskonale radzi bo my mamy doświadczenie z komuny jak kombinować, na komune 2.0 jesteśmy gotowi.
itso_tea_earl_grey_hot
nie jesteśmy gotowi, po za tym klasa robotnicza opowiada się za komuną 1.5

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki