Niemieckie media: Nowa ekspertyza uzasadnia płacę minimalną dla kierowców

Niemieckie związki zawodowe oraz stowarzyszenia przewoźników obstają przy wprowadzeniu płacy minimalnej dla kierowców firm z Europy Środkowej i Wschodniej, przejeżdżających tranzytem przez Niemcy. Ekspertyza prawnika z Hamburga dostarcza im nowych argumentów.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

O nowej ekspertyzie, sporządzonej przez biegłego Petera Mankowskiego na zlecenie Federacji Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) i Federalnego Stowarzyszenia Transportu Towarów (BGL), poinformował w poniedziałek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Przejeżdżając tranzytem przez Niemcy, kierowca "podejmuje działalność (gospodarczą)" w Niemczech, "nawet jeśli stoi w korku ulicznym", co oznacza, że podlega przepisom o płacy minimalnej - twierdzi Mankowski, cytowany przez "FAZ". Jego zdaniem płaca minimalna obowiązuje wszystkich zatrudnionych w kraju pracowników.

Niemiecki prawnik zaznacza, że płaca minimalna dla kierowców w tranzycie nie stanowi naruszenia unijnej dyrektywy o usługach. Ochrona pracowników uzasadnia - jak pisze - "ograniczone ingerencje" w tę dyrektywę, gdyż nie chodzi w tym przypadku o powody czysto ekonomiczne. Mankowski dodaje, że traktat z Lizbony "wzmocnił socjalny wymiar" i "zrelatywizował prymat wolności wspólnego rynku".

DGB i BGL walczą od dawna o objęcie przepisami o płacy minimalnej także kierowców wschodnioeuropejskich przejeżdżających tranzytem przez Niemcy. Obecnie stawka wynosi 8,84 euro za godzinę. Obowiązujące wyjątki są ich zdaniem "dumpingiem" zapewniającym przewoźnikom z Europy Środkowej i Wschodniej niesprawiedliwe korzyści.

"FAZ" wyjaśnia, że przeciwko Niemcom toczy się unijne postępowanie o naruszanie swobody świadczenia usług. Minister pracy i spraw społecznych Andrea Nahles wprowadziła w 2015 roku do czasu rozstrzygnięcia sporu rozwiązanie tymczasowe, polegające na tym, że władze niemieckie odstąpiły na razie od kontroli przestrzegania przepisów o płacy minimalnej u kierowców przejeżdżających tranzytem.

Zdaniem "FAZ" sytuacja może ulec zmianie w toku prac w Komisji Europejskiej nad nową dyrektywą dotyczącą sektora transportowego, która ma sprecyzować przepisy o prawie pracy. Sprawą otwartą pozostaje, czy minister pracy Nahles zdoła pozbyć się przed wyborami do Bundestagu 24 września rozwiązania tymczasowego w sprawie płacy minimalnej - czytamy w "FAZ". (PAP)

lep/ ulb/ ap/ jbp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~as

Na Polskie rolnictwo znalezli sposob - doplaty do ziemii. Polacy dostaja jedynie czesc tego co bogate kraje przez co oplaca sie eksportowac marchewke do Polski czy inne produkty rolnicze. Polska byla potentatem jezeli chodzi o transport w Europie. Dziwie sie ze Niemcy pozwolili Polsce zarabiac tak dlugo na tym.

! Odpowiedz
0 3 ~StanRS

Dlatego Polska powinna też wprowadzić w zagranicznych firmach na terenie Polski typu Lidl, Tesco, Carrefour, Kaufland, żeby były takie same płace dla pracowników w tych firmach jak są na zachodzie Europy. Jak równość to równość.

! Odpowiedz
0 2 ~alek

to wprowadzić maksymalne wynagrodzenie pracowników zagranicznych w Polsce - żeby nie podkupować Polaków

! Odpowiedz
1 3 ~Obserwator

Sytuacja Panów rasy Aryjskiej przypomina powoli to co sie działo przed drugą woją światową. Tym razem chcą podbić europe bez żadnego wystrzału. Gospodarczo.

A nasze krety - gorszy sort im w tym pomaga.

! Odpowiedz
0 0 ~wojtek

co za idiotyzm, tzn. że jak zarabiam najniższą polską i jadę na urlopie przez Niemcy do takiej np. Hiszpanii to pracodawca powinien wypłacić mi ekwiwalent za urlop od najniższej pensji ale niemieckiej. ha ha ha

! Odpowiedz
2 1 ~nibecka

W Niemczech, a co za tym idzie również całą Europą rządzą postkomuniści. To ludzie, którzy zamiast mózgu mają galaretę. Korzystają tak jak komuniści z pracy poprzednich pokoleń i niszczą wszystko czego tylko dotkną. Jedno opanowali do perfekcji. Kłamliwą i nienawistną propagandę.

! Odpowiedz
1 3 ~Jacyna

To nie komunizm - to tylko twarde dbanie o interesy. North Stream i emigranci to tez przyklady - Niemcy zadecydowali bez niczyjej zgody a teraz wzywaja do 'europejskiej solidarnosci' - smiechu warte! Donek i PO dali sie doic przez lata i za to ich w UE bardzo lubia!

! Odpowiedz
2 2 ~Twardejondro odpowiada ~Jacyna

Z pewnoscia rzadzacy nami Patrioci zablokuja te niekorzystne przepisy, przeciez pdnieslismy sie z kolan, zbudowalismy Miedzymorze i wszyscy z nami sie licza.

! Odpowiedz
0 5 ~Domin

Prosty manewr
LIDL Kaufland Aldi, itp płac minimalna niemiecka
Achuan i carrefour

nie można opodatkować supermarketów ale płace tak!

Gdyby wystąpiła taka groźba to wiele wolnych etatów byłoby do objęcia w Brukseli

! Odpowiedz
3 0 ~Tusko_Makrela

Jak tu dowalić polaczkom, jak nie pomogła nawet forsująca kary na Polskę Niemka Róża Thun.czy Lewandowski

! Odpowiedz
2 0 ~gvdfsg

w całej unii powinna być jednolita waluta i jednolity podstawowy poziom płac co miesięcznie dynamicznie korygowany o miernik rozwoju najlepszego i najgorszego regionu europy.

! Odpowiedz
1 7 ~zbych

UNIJNA SOLIDARNOŚĆ....dzisiakj wystawiają euro oblikacje i będą sie dofinansowywać , a od 2015 chcą zeby polska przyjęła euro by spłacała zaciągnięte kredyty za niemców i francuzów

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 7 ~Piotr

Jakby nasi coś takiego uchwalili to by było łamanie praworządności a że to szkopy to cichosza. Nie wolno słowa złego powiedzieć o tym że szkopy chcą wysadzić nasz transport w powietrze.

! Odpowiedz
7 10 ~gość

wysadzić nasz transport robiący usługi po niemczech.... weź się nie ośmieszaj! kolejny przykład biznesu "po polsku" czyli robienie wszystkiego za półdarmo lub poniżej kosztów. dlatego jako kierowca nie jeżdzę dla polaków , bo to głównie złodzieje lub dusigrosze. stare auta , marne stawki , napięte terminy i serwis zawsze po czasie. jeżdzę dla holendra mającego bazy w połowie europy , ciągnik do 4 lat , serwis wg info z centrali na tableta , zawsze się wyrabiam i mam czas na odpoczynek , a nawet zobaczenie czegoś ciekawego, kasa też inna i nie jeżdzę za niemiecką minimalkę 9 euro - na rękę mam więcej, dużo więcej. do tego trzeba równać , a nie ściągać w dół do poziomu bangladeszu!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~autor

Idąc tym tropem należy wprowadzić takie same ustalenia dla firm niemieckich w Polsce, aby płacili polskim pracownikom wg tych samych stawek.

! Odpowiedz
6 5 ~taki_jeden

Nie. Oni chcą, by na terytorium Niemiec obowiązywało prawo niemieckie. W Niemczech ma obowiązywać prawo niemieckie, w Polsce prawo polskie. Należy wprowadzić ustalenia, by niemieckie firmy traktowały pracowników w Polsce zgodnie z polskim prawem. Ja myślę, że nie będzie to dla Niemców poważny problem.

Oh, wait, oni to robią. Niemieccy pracodawcy w Polsce płacą lepiej od polskich pracodawców. Wkurzają tym wszystkich. Głosujących na PO/Nowoczesną Januszy biznesu i głosujących na PiS obrońców "polskiego kapitału".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gość

tylko w polsce minimalna jest inna - żaden niemiec nie płaci w polsce minimalnej - nawet sprzedawczyni w markecie ma więcej.

! Odpowiedz
0 5 ~jan odpowiada ~taki_jeden

Slyszales w ogole, ze istnieje cos takiego jak Unia Europejska, swoboda przeplywu towaru i uslug, zniesienia cla, itp?

! Odpowiedz
1 1 ~taki_jeden odpowiada ~jan

Nie ma ceł. I możesz swobodnie świadczyć usługi na terenie innego państwa unijnego. O ile nie łamiesz tym prawa krajowego.

! Odpowiedz
0 1 ~sksksk odpowiada ~taki_jeden

Polscy kierowcy są zatrudnieni w Polsce a nie w niemczech, więc nie widzę powodu dla którego powinni dostawać niemieckie wynagrodzenie.

! Odpowiedz
1 13 ~SONDA

Czy uważasz , że podatnicy powinni ustalać płacę maksymalną urzędnikom?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
0 13 ~autor

Czy trzepiesz się po każdej sondzie?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
1 2 ~taki_jeden

Istnieje ustawa kominowa... I masz u mnie łapkę w dół. Wolałbym, by nie było spółek skarby państwa, ale skoro są, muszą przyciągać managerów konkurencyjnymi stawkami z sektorem prywatnym.

! Odpowiedz
0 16 ~cały_na_biało

Skoro polski kierowca, jadąc przez Niemcy, podejmuje działalność gospodarczą, to rozumiem, że opieka zdrowotna i emerytura od niemieckiego państwa się należą?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 8 ~mlody_123

Niemcy nie nauczeni historią, nie znają polskiego narodu na tyle, że i na takie przepisy znajdą rozwiązania.

Kierowcy TIR-ów nie będą zatrudnieni jako pracownicy firm przewozowych, tylko dostaną ciężarówki w Leasing i zlecenia od firm spedycyjnych.

Będą świadczyć usługi sami sobie - jako osobie prowadzącej działalność gospodarczą - problem zarabiania minimalnej stawki niemieckiej zniknie.

Pozdrawiam wszystkich kierowców ciężarówek i życzę dalszego powodzenia przy "wygryzaniu" z rynku firm starej unii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~inst

Tak, dobrze napisałeś /ale nie dodałeś że Polska to kraj WYZYSKU ! /płaczą że kierowców brak ! Ale zapłacić uczciwie nie chcą !

! Odpowiedz
2 8 ~dexter odpowiada ~inst

Nie przesadzaj. Mam szwagra TIR-owca i zarabia podobnie jak ja, informatyk w międzynarodowej korporacji.
Fakt, że on ciągle w rozjazdach, ciagle go nie ma w domu, a ja siedzę wygodnie przy biurku. Więc komfort mam wiekszy, ale kasa jakby ie patrzec porównywalna.

! Odpowiedz
0 0 ~pm

Problem nie zniknie. W Niemczech są podobne jak obecnie w Polsce regulacje dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą i wykonujących zlecenia dla jednego podmiotu

! Odpowiedz
0 6 ~len

Zobaczymy jak to skontrolują . Papier wszystko przyjmie a zycie idzie swoją drogą. Inowacje po polsku to brak umowy.

! Odpowiedz
1 2 ~taki_jeden

W czym jak w czym, ale w papierologii Niemcy są akurat mocni. Bardzo mocni.

! Odpowiedz
1 24 ~Mp

To w takim razie od dzisiaj wprowadźmy stawkę minimalną taką samą jak w Niemczech i we Francji dla polskich pracowników niemieckich i francuskich sieci w Polsce. Szach i mat :)

! Odpowiedz
0 24 ~wiejski_gupek

Jedziesz na wakacje do Niemiec (przez Niemcy), ponieważ przekraczasz granicę automatycznie zaczynasz uczestniczyć w ich obrocie gospodarczym. A ponieważ nie podejmujesz pracy to Niemcy jako porządne państwo powinno wypłacić ci zasiłek dla bezrobotnych.

! Odpowiedz
0 0 ~Eskimos

Już widzę minę niemieckiego ministra, który to wymyślił.
Brawo.

! Odpowiedz
17 6 ~kierowca

i bardzo dobrze, przynajmniej Niemcy dbają o polskich kierowców. Koniec z najniższą krajową i dietami.

! Odpowiedz
2 4 ~inst

Zgadza się w 100%!

! Odpowiedz
3 0 ~Krzysztof

I co? Niemcy ich zatrudnią? Prędzej islamistów przyuczą i zatrudnia niż Polaków.

! Odpowiedz
6 4 ~cd

słusznie, niemcy mają racje. poza tym i tak nasi kierowcy zarabiają dużo więcej więc temat bez sensu.

! Odpowiedz
3 13 ~jesh-waw

czyli wszyscy pracujacy w polsce dla niemieckich firm powinni dostawac niemiecke stawki - Aldi, Lidl, Deutsche BAnk I tak dalej - w koncu pracuja w Niemczech wiec maja prawo do niemieckich stawek, a nie polskich...

pytanie czy jak niemcy to wprowadza to ktos w polskim rzadzie bedzie miał jaja by to niemcom uchwalic [bo PiS to tylko pobrzekuje szabelką, ale takich jaj nie ma by to zrobic]

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 ~vic

Przepis dobry, ale niech działa w obie strony. Niemiecki kierowca jadący przez Polskę ma płacone wg. stawki polskiej.

! Odpowiedz
2 3 ~edd

Przecież niemiecki kierowca dostaje więcej niż minimalna w Polsce, wiec tak już jest w tej chwili.

! Odpowiedz
5 6 ~Polak

Jasne, że kierowcy powinni mieć płacone legalne stawki wg miejsca pracy, jeśli 3 dni jedzie przez Niemcy to znaczy, że pracuje 3 dni w Niemczech. Jak mam chatę w Berlinie, to nie mogę sobie zatrudnić ekipy z Polski do remontu po cenach Polskich - muszę zapłacić po cenach Berlińskich - to analogiczna sytuacja

! Odpowiedz
3 5 ~Eskimos

Tylko kierowcy o których jest mowa mają ,,chatę " w Polsce, na Białorusi lub Ukrainie.
Twoja chata nie ma nic do rzeczy, bo są zatrudnieni przez polskie przedsiębiorstwa, a nie zagraniczne.

! Odpowiedz
3 9 kzabor

Jeśli firma informatyczna pisze soft dla Niemca, to każdy pracujący przy tym projekcie powinien dostawać stawki niemieckie?

! Odpowiedz
0 2 ~far_away odpowiada kzabor

Pewnie że nie, niech pracują za fistaszki a potem 'pracodawca' niech płacze, że ni ma informatykuffff bo pracują zdalnie lub wyjechali, a jelenie 'nie chcom pracować jusz przy laptokach siedzieć, bo jako fizyczny wincyj zarobiom'. Zacznijcie szanować tych programistów, którzy zostali jeszcze w Polsce. Jak zdawałem na studia to na kierunki IT było po 14 osób na 1 miejsce + egzaminy wstępne fizyka i matematyka. Większość osób z mojego roku (mających pasję i minimalne pojęcie) nie pracuje już w IT w Polsce pomimo podobno mitycznych zarobków (kolega słyszał, że inny kolega mówił, że w tramwaju słyszał, że jakiś programista mówił) oraz bajek nawijanych na uszy naiwnym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~inst odpowiada ~Eskimos

Kogo obchodzi chata!? /chodzi o kabotaz ! Zabieranie Niemieckiemu kierowcy pracę !

! Odpowiedz
0 0 ~Eskimos odpowiada ~inst

Kabotaz jest zabroniony, więc nie chodzi o niego.
Czy może przepisy zmieniły się w tym roku i np. Grek może już wozić towar z Warszawy do Krakowa?

! Odpowiedz
0 0 ~Krzysztof odpowiada ~inst

Niech się zatrudnią w Polskiej firmie.

! Odpowiedz
0 0 ~odp odpowiada kzabor

marzysz o minimalnej niemieckiej? 8,84/h?

:D

! Odpowiedz
0 0 ~jakis_troll_chyba odpowiada ~far_away

co ty pitolisz
wroclaw 9k brutto

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne