Niemiecki sąd: polskie 500+ ma być odliczane od niemieckiego Kindergeld

Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) z Monachium zdecydował w czwartek, że świadczenia na dzieci wypłacane polskim pracownikom w Niemczech mają być pomniejszane o sumę świadczenia otrzymywanego w Polsce (o ile jest pobierane).

(Pexels)

BFH - najwyższa instancja niemieckiego sądownictwa finansowego, orzekająca w sprawach podatków i ceł - odrzucił tym samym skargę obywatela Polski, ojca dwóch córek, który został delegowany przez swojego pracodawcę do Niemiec i mieszkał na stałe w tym kraju. Dzieci otrzymywały zarówno "Kindergeld", jak i "500+".

Kiedy dowiedziały się o tym instytucje niemieckie odliczyły kwotę polskiego świadczenia od niemieckiego i zażądały zwrotu ponad 2 tys. euro za okres, kiedy oba były wypłacane jednocześnie. Polak przegrał sprawę we wszystkich instancjach sądowych.

Federalny Trybunał Finansowy uznał ostatecznie, że zarówno polskie "500+", jak i niemieckie "Kindergeld" są świadczeniami tego samego rodzaju.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ jar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 po_co

Płaci podatki w Niemczech ? Płaci podatki w Polsce ?
Sprawa jest banalna, dostaje pieniądze z tego urzędu do którego odprowadza podatki.

! Odpowiedz
11 2 hatlik1

Co to jest 500+ czy to jest zasiłek? rodzinne? Dodatek? Bo jak mówili że jak dostaniesz 500+ to komornik nie może tego zająć i że jak dostajesz zapomogi to nie wlicza się to w dochud to naprawdę trzeba się określić albo trzeba to przyznawac na imię i nazwisko dziecka a nie dla rodziców bo kraje Europy będą robić wszystko żeby niewypłacać Polakom a jak Polska już płaci to niech myśli bo jak Polak dostanie tu i tam to i tak wyda w Polsce

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 52 bigmaciek

O ile pamiętam 500+ jest tak skonstruowane, że kto pobiera podobne świadczenie za granicą to polskie 500+ nie przysługuje. To jest chyba nawet tak dosłownie zapisane w przepisach. Cwaniaczek z tego gościa.

! Odpowiedz
15 7 silvio_gesell

Tak, pod warunkiem, że zwrócą te pieniądze Polsce.

! Odpowiedz
16 51 prs

Zrezygnowac w Polsce i doic Niemcy, ile sie da.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne