REKLAMA

Niemiecki rząd: jesteśmy gotowi przyjąć rosyjskich dezerterów

2022-09-22 17:15, akt.2022-09-22 18:04
publikacja
2022-09-22 17:15
aktualizacja
2022-09-22 18:04

Niemcy są gotowe na przyjęcie dezerterów z armii rosyjskiej "zagrożonych poważnymi represjami" - powiedziała niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Niemiecki rząd: jesteśmy gotowi przyjąć rosyjskich dezerterów
Niemiecki rząd: jesteśmy gotowi przyjąć rosyjskich dezerterów
fot. LEONHARD FOEGER / / FORUM

"Kto odważnie sprzeciwia się Putinowi i tym samym naraża się na wielkie niebezpieczeństwo, może ubiegać się o azyl polityczny w Niemczech” – powiedziała Faeser.

Podkreśliła jednak, że uzyskanie azylu politycznego w Niemczech nie odbywa się automatyczne: są to decyzje indywidualne, którym towarzyszy szczegółowa kontrola w zakresie bezpieczeństwa.

W środę wieczorem podobne stanowisko na Twitterze wyraził niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann, który zauważył, że "wielu Rosjan opuszcza swój kraj".

"Wszyscy, którzy nienawidzą drogi obranej przez Putina i kochają liberalną demokrację, są mile widziani w Niemczech" – napisał minister.

Po środowym orędziu prezydenta Rosji Władimira Putina, który ogłosił w Rosji częściową mobilizację wojskową, wielu Rosjan próbuje wykorzystać jedyny pewny sposób na uniknięcie wysłania na Ukrainę, czyli wyjazd z kraju. W przypadku lotów stało się to niemożliwe już w kilka godzin po wystąpieniu Putina – bilety zostały wyprzedane, a ostatnie sztuki osiągnęły zawrotne ceny.

W internecie pojawiły się szczegółowe poradniki, do których krajów można dotrzeć drogą lotniczą (z powodu sankcji – do niewielu). Najważniejsze kierunki to Turcja i Armenia.

Media informują również o kolejkach na granicach lądowych Rosji, m.in. z Finlandią i korkach przy granicy z Gruzją, Kazachstanem i Mongolią. W środę, jak informują media białoruskie, Rosjanie wykupili też wszystkie bilety na samoloty i niemal wszystkie na pociągi do Mińska.

Czeski rząd: Rosjanie uciekający przed mobilizacją nie mają prawa do wiz humanitarnych

Obywatele Rosji, którzy uciekają ze swego kraju, aby uniknąć mobilizacji na wojnę z Ukrainą, nie spełniają warunków do przyznania im wiz humanitarnych - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky. Premier Petr Fiala oświadczył, że ewentualni dezerterzy będą oceniani w Czechach jak wszyscy starający się o azyl.

"Rozumiem, że Rosjanie uciekają przed coraz bardziej desperackimi decyzjami Putina, ale ci, którzy uciekają z kraju, bo nie chcą wypełnić nałożonego obowiązku przez ich własne państwo, nie kwalifikują się do otrzymania wizy humanitarnej" - napisał do agencji CTK Lipavsky, który przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Fiala podkreślił, że władze nie mają informacji o zwiększonym napływie Rosjan, chcących uniknąć mobilizacji. "Jeśli ktoś przyjdzie, jego wniosek będzie oceniany w ramach standardowej procedury azylowej" – powiedział premier.

Republika Czeska jest jednym z pierwszych państw członkowskich UE, które bezpośrednio po inwazji Rosji na Ukrainę zawiesiło wydawanie wiz dla obywateli rosyjskich we wszystkich swoich placówkach na świecie. Zakaz nadal obowiązuje, a później Czechy rozszerzyły go na obywateli Białorusi. W przypadku obywateli Rosji i Białorusi wizy wydawane są im tylko ze względów humanitarnych.

Premier Finlandii: należy skończyć z podróżami Rosjan po Europie

Należy położyć kres podróżom Rosjan po Europie, ale w jaki sposób trzeba to zrobić to już skomplikowana sprawa – powiedziała w czwartek premier Finlandii Sanna Marin. Szefowa rządu odpowiadała w parlamencie na pytania opozycji o działania jakie ma zamiar podjąć w związku z sytuacją na wschodniej granicy i wzmożonym ruchem Rosjan.

Marin oświadczyła, że ogłoszenie w Rosji częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą wymaga od służb bezpieczeństwa nowej oceny zagrożenia i trzeba to zrobić sprawnie.

Według kanclerza sprawiedliwości Tuomasa Poysti, konstytucyjnego organu nadzorującego działania najwyższych urzędników państwa, ocena bezpieczeństwa jest kluczową kwestią dla ograniczenia wjazdu do UE obywateli państw trzecich.

Jeśli organy bezpieczeństwa uznają, że w związku z ogłoszoną mobilizacją w Rosji jak i w związku z językiem gróźb kierowanych ze strony rosyjskich przywódców wobec państw zachodnich, Rosjanie stanowią obecnie zagrożenie dla Finlandii i stosunków międzynarodowych, to wtedy liczbę wiz wydawanych Rosjanom można ograniczyć do zera, a wizy już wydane anulować – mówił kanclerz zapytany przez dziennik „Iltalehti”.

Na początku tygodnia rząd Finlandii skierował do Komisji Europejskiej wniosek o przyjęcie przez UE wspólnej polityki wobec obywateli rosyjskich. W środę wieczorem szef MSZ Pekka Haavisto zapowiedział, że Finlandia w związku z „powolnym” procesem na szczeblu unijnym podejmie własne środki zaradcze ograniczające przyjazdy Rosjan do kraju. Nie chcemy być krajem tranzytowym dla tych, którzy mają wizy Schengen przyznane przez inne kraje UE – oświadczył szef fińskiej dyplomacji.

Odkąd w Rosji ogłoszono częściową mobilizację, ruch na fińskich przejściach granicznych jest coraz bardziej wzmożony. W stronę Finlandii, głównie własnymi samochodami, zmierzają nie tylko pojedynczy podróżni, w tym młodzi mężczyźni, ale również całe rodziny.

Część polityków opozycji domaga się zamknięcia fińskiego konsulatu w Petersburgu, a nawet zamknięcia przejść granicznych z Rosją. (PAP)

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ap/ zm/ tebe/ pmo/ 

Źródło:PAP
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Każdego dnia niemiecki rząd, niemieccy politycy pokazują KTO JEST SOJUSZNIKIEM NIEMIEC i nadzieją na przyszłe biznesy. Tak już od ca. 200 lat.
niederfurzdorf
No tak. Dla Ukraińców nie mieli miejsca i możliwości. Nawet niemieckie organizacje pozarządowe wyśmiewały się z możliwości Bundesrepubliki ewakuacji w sumie 4000 ludzi z Mołdawii, podczas gdy organizacje a nie państwo ewakuowały ok 400 osób DZIENNIE. Ci biedni "dezerterzy" niedawno piali z zachwytu nad zwycięstwami ruskiej No tak. Dla Ukraińców nie mieli miejsca i możliwości. Nawet niemieckie organizacje pozarządowe wyśmiewały się z możliwości Bundesrepubliki ewakuacji w sumie 4000 ludzi z Mołdawii, podczas gdy organizacje a nie państwo ewakuowały ok 400 osób DZIENNIE. Ci biedni "dezerterzy" niedawno piali z zachwytu nad zwycięstwami ruskiej bandy i morderstwami i gwałtami.
1a2b
Ten wielki sentyment wynika z tego, że obecni Niemcy to prawie w całości ruskie bękarty.
trolley
Nawet nie chcę wiedzieć kim według ciebie są Polacy jak tu się tyle armii przewalało.. no chyba ze masz odwagę nazwać po imieniu heh.
1a2b odpowiada trolley
To kim są Polacy można łatwo poznać po sentymentach i antypatiach.
Armie to są armie a w Szwabii'45 to było na skalę przemysłową.
santoriusz
wcielimy ich do Bundeswery, aby mogli się uczyć rzemiosła
oorim
a dla ukraińskich matek z dziećmi miejsc nie było...
mkx
Płaca Ci w rublach, czy od razu w PLNach?
mkx
Frau Faeser widocznie mało czytała. Każdy, absolutnie każdy rusek, który teraz wyjeżdża z mateczki rosji może być przymusowym konfidentem. Wystarczy, że babuszka, mać, zostały w domu co w kontekście "donoś albo zabijemy Ci rodzinę" wielu zaczyna współpracę. Do tego dochodzi potencjalna próba wyzwalania uciśnionych rusków Frau Faeser widocznie mało czytała. Każdy, absolutnie każdy rusek, który teraz wyjeżdża z mateczki rosji może być przymusowym konfidentem. Wystarczy, że babuszka, mać, zostały w domu co w kontekście "donoś albo zabijemy Ci rodzinę" wielu zaczyna współpracę. Do tego dochodzi potencjalna próba wyzwalania uciśnionych rusków praktycznie na każdym terenie do którego doleci S-300 czy co tam się akurat nada.
santoriusz
przestań pie...ic te swoje popierdki bo takich jak Ty to tylko w gumofilce i na wschód wy.....ić

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki