Niemiecki przemysł obawia się ceł karnych USA

Przedstawiciele niemieckiego przemysłu zareagowali z niepokojem na wprowadzenie przez USA karnych ceł na setki produktów przemysłowych i rolnych z UE. Wezwano Stany Zjednoczone i Unię Europejską do negocjacji.

18 października mają wejść w życie 25-procentowe cła karne na import do USA setek produktów z UE. To reakcja Waszyngtonu na środowe orzeczenie Światowej Organizacji Handlu (WTO), zgodnie z którym subwencje unijne dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami Boeinga USA mogą nałożyć na UE karne taryfy na dobra warte 7,5 mld dolarów. Na czarnej liście znalazły się m.in. kawa, wino, narzędzia i obiektywy fotograficzne z Niemiec.

"To rozczarowujące, że USA wykorzystują spór wokół Boeinga i Airbusa do eskalacji napięcia w relacjach handlowych i politycznych, zamiast negocjować" - ubolewał w czwartek szef wpływowego Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu (BDI) Joachim Lang.

Przyznał, że - wobec orzeczenia WTO - cła karne są zgodne z prawem, ale "jednocześnie szkodliwe dla relacji politycznych i gospodarczych". Jednostronne retorsje - zdaniem szefa BDI - nie tworzą zdrowej atmosfery i mogą prowadzić do nakręcania spirali środków odwetowych po obu stronach Atlantyku. Ucierpią na tym zupełnie przypadkowe przedsiębiorstwa. Lang wezwał USA do podjęcia negocjacji z Unią Europejską.

Wtóruje mu Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA), który uważa, że ostatnie wydarzenia jeszcze bardziej pogłębią atmosferę przygnębienia w relacjach transatlantyckich. "Liczyliśmy, że nowa Komisja Europejska z Ursulą von der Leyen na czele będzie szansą na poprawę relacji. Niestety nic nie wskazuje na odprężenie" - mówił Ulrich Ackermann, odpowiedzialny w VDMA za handel zagraniczny.

Z kolei Związek Przemysłu Chemicznego (VCI) wzywa do natychmiastowego zatrzymania "spirali protekcjonizmu". Argumentuje, że zarówno branża chemiczna i jak i farmaceutyczna ze swoimi globalnymi łańcuchami dostaw są zainteresowane w znoszeniu barier handlowych, a nie ich wprowadzaniem. "W interesie obu stron jest wyjście z trybu myślenia nastawionego na konfrontację i konstruktywna praca na rzecz wolnego handlu" - namawiał szef VCI Wolfgang Grosse Entrup.

Niemieckie ministerstwo gospodarki oświadczyło, że przyjęło decyzje WTO i USA do wiadomości. "Będziemy intensywnie rozmawiać i uzgadniać tę sprawę z Komisją Europejską" - dodało.

Globalne konflikty handlowe są jedną z przyczyn słabnięcia gospodarki RFN. W drugim kwartale 2019 roku PKB Niemiec zmniejszył się w porównaniu z pierwszym kwartałem o 0,1 proc. W pierwszych trzech miesiącach tego roku Niemcy zanotowały jeszcze nieznaczny wzrost - 0,4 proc. PKB. W połowie września cztery niemieckie instytuty badań nad gospodarką ogłosiły prognozy dotyczące PKB, według których również w trzecim kwartale bieżącego roku Niemcy znajdą się na minusie.

Ekonomiści mówią o tzw. technicznej recesji, jeśli spadki trwają dwa kwartały pod rząd. Na początku roku ministerstwo gospodarki Niemiec przewidywało, że w 2019 roku PKB wzrośnie o 1 proc. W kwietniu obniżyło jednak prognozę do 0,5 proc.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 eagleeye

No patrzcie jak to Ci którzy ciemienżyli sa teraz uciemienżani i płaczą. Ale jak byli po drugiej stronie lustra to im pasiło i nie płakali.

To jest właśnie RFN Islamu i jej dwulicowość

! Odpowiedz
13 4 ajwaj

""Niemiecki przemysł obawia się ceł karnych USA""

- i ma racje. Prez. Trump uprzedzal od dawna, ze UE, NATO itd. nie sa mu potrzebne.
Jedynie PISa nie kuma, ze jest jazda w dól i zwieksza, by wygrac wybory podarki-rozdawnictwo.

! Odpowiedz
4 10 karbinadel

"Globalne konflikty handlowe są jedną z przyczyn słabnięcia gospodarki RFN" - główną przyczyną jest rosnąca biurokracja oraz idiotyczne normy "ekologiczne". No i nie zapominajmy o milionach darmozjadów, które ta gospodarka musi utrzymywać

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil