REKLAMA
PIT 2023

Niemiecki pat budżetowy. Kanclerz: Wyrok utrudnia pracę rządu

2023-11-28 15:17, akt.2023-11-28 19:39
publikacja
2023-11-28 15:17
aktualizacja
2023-11-28 19:39

Orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, dotyczące budżetu, znacznie utrudnia pracę jego rządu koalicyjnego – przyznał we wtorek podczas wystąpienia w Bundestagu kanclerz Olaf Scholz (SPD). Zdaniem lidera opozycji Friedricha Merza (CDU) wyrok Trybunału był potrzebny, bowiem rząd Scholza próbował wbrew konstytucji ominąć limity zadłużenia „w sposób bezczelny, nieznany wcześniej w Niemczech”.

Niemiecki pat budżetowy. Kanclerz: Wyrok utrudnia pracę rządu
Niemiecki pat budżetowy. Kanclerz: Wyrok utrudnia pracę rządu
fot. LIESA JOHANNSSEN / /  Reuters / Forum

„To orzeczenie tworzy nową rzeczywistość – dla rządu federalnego oraz dla wszystkich aktualnych i przyszłych rządów, na szczeblu federalnym i krajów związkowych. To rzeczywistość, która jednak utrudnia osiągnięcie ważnych i powszechnie przyjmowanych przez nasz kraj celów” – wyjaśnił Scholz.

Jak dodał, dyskusje na temat skutków wyroku dla budżetu nie zostały jeszcze zakończone. „Ale to to jasne, że znając obecną decyzję, zimą 2021 roku obralibyśmy inne ścieżki – ścieżki, które sąd również wskazał w swoim wyroku” – przyznał Scholz.

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł 15 listopada, że przesunięcie 60 mld euro, dokonane przez rząd w budżecie na 2021 rok, za niezgodne z konstytucją. „Kwota, pierwotnie zatwierdzona jako pożyczka na cele walki ze skutkami koronawirusa, miała później zostać wykorzystana na ochronę klimatu i modernizację gospodarki” – przypomniała dpa.

Trybunał podkreślił ponadto, że takie "pożyczki awaryjne" można wykorzystywać wyłącznie w roku, w którym zostały zatwierdzone.

Zdaniem lidera opozycji Friedricha Merza (CDU), osobą bezpośrednio odpowiedzialną za kryzys budżetowy jest kanclerz Scholz, który nie dorósł do tej roli. „Buty, które nosisz jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, są na ciebie za duże co najmniej o dwa rozmiary” – zwrócił się Merz do Scholza.

Oceniając wyrok trybunału, Merz podkreślił, że był on konieczny, bowiem rząd Scholza „próbował ominąć limity zadłużenia, określone w Ustawie Zasadniczej, w sposób bezczelny, nieznany wcześniej w Niemczech”. „Pomysłodawcą tej konstrukcji był sam Scholz” – stwierdził Merz.

Po wystąpieniu kanclerza o jego dymisję zaapelowała liderka AfD Alice Weidel. „W tej sytuacji obywatele nie czekali na oświadczenie rządu, panie Scholz, ale na pańską rezygnację” – oświadczyła.

„Ta koalicja rządzi wbrew rozumowi, rzeczywistości i konstytucji. Dlatego potrzebujemy nowego rządu, aby wydostać się z tego kryzysowego bagna. Otwórzcie drogę do nowych wyborów i uwolnijcie ten kraj od swojej koalicji” – dodała Weidel, krytykując ponadto politykę migracyjną, klimatyczną, energetyczną i społeczną rządu Scholza i związane z tym wydatki.

Projekt niemieckiego budżetu na 2024 rok powinien zostać uzgodniony w takim terminie, aby mógł być zatwierdzony przez Bundestag 1 grudnia i przyjęty przez Bundesrat 15 grudnia. 

Sondaż: Kanclerz Scholz rekordowo nisko w rankingu poparcia polityków

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w najnowszym rankingu poparcia polityków spadł z 13. na 17. miejsce; po objęciu urzędu w grudniu 2021 r. zajmował 2. miejsce - informuje dziennik "Bild". Drastyczny spadek poparcia dla kanclerza to efekt trwającego kryzysu budżetowego - komentuje gazeta.

„Winą za obecną katastrofę finansową, która jest skutkiem wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, Niemcy obciążają Scholza” – wyjaśnił Hermann Binkert, ekspert z Instytutu INSA, który prowadzi badanie popularności polityków. „Żaden kanclerz w badaniach INSA nie wypadał aż tak źle. Niemcy są niezadowoleni z obecnego rządu, a tym samym z kanclerza” – podkreślił.

W połowie listopada sędziowie Trybunału uznali „odważną realokację środków, związanych z walką z koronawirusem na cele klimatyczne, wymyśloną za czasów Scholza w budżecie na 2021 rok, za niekonstytucyjną” – przypomniał „Bild”. W rezultacie mocno zachwiało to planowanym przez rząd Scholza budżetem na przyszły rok – powstała dziura w wysokości 60 mld euro.

Scholz od czasu wyroku Trybunału opublikował jedynie w mediach społecznościowych pozbawione emocji oświadczenie, które miało spokojny ton, ale zamiast wyjaśnień, mnożyło pozostawione bez odpowiedzi pytania - dodał „Bild”.

Spadek popularności szefa niemieckiego rządu jest bezprecedensowy - komentuje gazeta. Po objęciu urzędu popularność Scholza stopniowo spadała. Ponowny wzrost popularności kanclerz odnotował w połowie lutego 2022 r., kiedy po ataku Rosji na Ukrainę wygłosił przemówienie o „punkcie zwrotnym” niemieckiej polityki. „Wtedy kanclerz pokazał prawdziwą chęć działania. Wyznaczył krajowi kierunek” – podkreślił badacz INSA.

Od połowy kwietnia 2022 notowania kanclerza znowu spadały, osiągając minimalne wartości pod koniec sierpnia. „To był czas, kiedy panowały wielkie obawy co do bezpieczeństwa energetycznego kraju. Obwiniano o to także szefa rządu” – przypomniał Binkert.

Popularność Scholza nigdy już nie wzrosła do początkowych wartości. Główne powody to „słabi ministrowie, poważne błędy techniczne w działaniach rządu” oraz często krytykowany „oszczędny” sposób komunikacji kanclerza – wyjaśnił ekspert. 

mszu/ adj/

mszu/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Wyrok zabraniający dodruk pieniędzy utrudnia pracę rządu? To już wiemy na czym polega 'praca" polityków. :-) W Polsce nie ma takich 'utrudnień' i inflacja szaleje od lat.
rozsadkunamtrzeba
Są jeszcze sądy w Berlinie!
rozsadkunamtrzeba
A gdyby to było w Polsce, to Zero z Pinokiem i Kaczorkiem Dyktatorkiem od razu przygotowaliby ustawę rozwiązującą sąd
jas2
"Są jeszcze sądy w Berlinie!"

To lepiej dla Polski.

samsza
Praworządność boli, jak boli... a za kovida można było wszystko, boli!

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki