REKLAMA

Niemiecki minister zdrowia: Wybraliśmy dłuższą procedurę zatwierdzania szczepionek

2020-12-02 14:52, akt.2020-12-02 17:55
publikacja
2020-12-02 14:52
aktualizacja
2020-12-02 17:55
fot. solarseven / Shutterstock

Niemcy zdecydowały się na dłuższą procedurę zatwierdzania szczepionek przeciw Covid-19 niż Wielka Brytania, gdzie odbędzie się szybki proces ich autoryzacji. Berlin chce w ten sposób zwiększyć zaufanie do szczepionek - powiedział w środę niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

"Są państwa, w tym Niemcy, które też mogłyby wydać takie szybkie zezwolenie, gdyby chciały. Ale zdecydowaliśmy się tego nie robić i zdecydowaliśmy się na wspólne europejskie podejście do sprawy" - powiedział Spahn pytany o brytyjską procedurę i zatwierdzenie dla szczepionki firm Pfizer i BioNTech.

"Bardzo ważne jest, abyśmy robili wszystko, aby pomóc w promowaniu zaufania do tej autoryzacji" - dodał.

Niemiecki europoseł i rzecznik ds. zdrowia Europejskiej Partii Ludowej Peter Liese skrytykował brytyjski pośpiech w zatwierdzaniu szczepionek. "Myślę, że ta decyzja jest problematyczna i zalecam państwom członkowskim UE, aby nie naśladowały tego przykładu" - powiedział polityk.

Dodał, że kilka tygodni dokładnego badania przez Europejską Agencję Leków (EMA) jest lepsze niż pospieszne zatwierdzenie w nagłych wypadkach.

Minister edukacji i badań naukowych Niemiec Anja Karliczek nazywa brytyjską zgodę na szczepionkę na koronawirusa od firm Pfizer i BioNTech ważną wiadomością. "Dzisiejsza decyzja nie jest decyzją dla Europy. Ale organ zatwierdzający w Wielkiej Brytanii ma również surowe standardy, jak wiemy" - powiedziała polityk.

"To zatwierdzenie awaryjne jest z pewnością kolejnym pozytywnym znakiem dla rozwoju szczepionki, która może być również stosowana w Niemczech w najbliższej przyszłości" - powiedziała Karliczek. "W Niemczech jest jednak stosowana zwykła procedura w badaniu szczepionek i nie będzie żadnych skrótów. Nie ma kompromisów w odniesieniu do wymagań dotyczących szczepionki" - podkreśliła minister. (PAP)

bml/ zm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki