Niemiecki bank każe sobie płacić za trzymanie depozytów

Volksbank Raiffeisenbank wprowadził ujemne stopy procentowe dla osób oszczędzających swoje pieniądze na rachunkach i lokatach – informuje serwis br.de. W ten sposób przerzuca na klientów koszty związane ujemnymi stopami procentowymi EBC.

(Pexels)

W październiku Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa wynosi 0 proc., a stopa depozytowa jest na poziomie minus 0,5 proc. Od pewnego czasu niektóre banki wprowadzały ujemne stopy dla oszczędności, ale dotyczyło to przede wszystkim wysokich kwot depozytów. Jak czytamy w serwisie br.de, Volksbank Raiffeisenbank  zdecydował się jednak wprowadzić ujemną stopę dla wszystkich lokat i rachunków. Wynosi ona minus 0,5 proc.

Część banków przerzucała też koszty na klientów podnosząc opłaty za konta i karty. Inne wprowadzały zerową stawkę oprocentowania. Federalny minister finansów Olaf Scholz uważa jednak, że banki nie powinny przerzucać decyzji EBC na swoich klientów i wprowadzać ujemnego oprocentowania dla oszczędności. W efekcie klienci  Volksbank Raiffeisenbank muszą teraz płacić bankowi za „opiekę” nad depozytami – w przyszłości wypłacą mniej niż wpłacili.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy bank, który zdecydował się na wprowadzenie ujemnych stawek na depozytach. Pisaliśmy już na łamach Bankier.pl o Deutsche Skatbank, który już w 2014 roku wprowadził stawki poniżej zera. Wówczas był to pierwszy bank na terenie UE, który zdecydował się na taką decyzję.

W Polsce banki też nie rozpieszczają klientów wysokimi stawkami na lokatach. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie depozytów bankowych wynosi 1,32 proc. Są jednak banki, które płacą na lokatach symboliczne odsetki, np. na poziomie 0,1 proc. W efekcie deponujący oszczędności na takich lokatach też są stratni, bo ich oprocentowanie przegrywa w starciu z inflacją.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 11 dwam

no to mnie uspokoiłem bo ja myśłałem ze system walut fiat nie ma przyszłości w perspektywie następnych 20 mx 30 lat zatem należy popierać działania naszego wybitnego eksperta Eryka z pochodzenia Radia Maryja który forsuje niestandardowe działania NBP :
1. realne stopy NBP poniżej realnej inflacji - juz mamy
2. realne stopy NBP nominalnie ujemne - to juz niedługo.... moim zdaniem max 2 lata
3. kupowanie długu państwa przez NBP potocznie zwane drukowaniem pieniedzy - to przed nami
4.a na koniec zamiast EUR Europa przyjmie jako wspólną walutę PLN - która będzie silna wiarygodna bo jak on mówi "NBP będzie tą ostoją, tą redutą, która zapewni polskiej gospodarce pomyślność
5. i na koniec zostanie nam tylko modlitwa i post co zresztą p.Eryk sugeruje jako własciwą metodę na kryzys finansowy..

i na koniec jedno pytanie dlaczego banki centralne kupują fizyczne złoto - zapewne wierzą w
system walut FIAT i ich wartości wewnętrzną zwłaszcza przy pogłebianiu się ujemnych stop procentowych na swiecie.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 21 heimir

W PKO BP tez się płaci za prowadzenie rachunku oszczędnościowego w sumie (1zł), i niskie oprocentowanie.

! Odpowiedz
0 65 xiven

jest dużo lemingów którzy naprawde zaczynają wierzyć że bankowi należy płacić za to że trzyma się u niego pieniądze, spotkałem się nawet z komentarzem młodzieży na temat mojej osoby że chcąc od banku odsetek od lokaty wykazuje socjalną postawę roszczeniową, co z kolei wywołało wielką kłótnie osób mających "tradycyjne" zdanie.

nowa ekonomia jest zadziwiająca, odrywając się od solidnych fundamentów zaczynamy się unosić w oparach absurdu, dzisiejsza młodzież nie ma zielonego pojęcia i debatując wspólnie nie potrafi dojść do wniosku kto komu powinien płacić za trzymanie pieniędzy w banku

ujemne stopy to nie tylko abstrakcja na wykresach, one zasiały już realny chaos w umysłach młodych ludzi i stworzyły w nich nową alternatywną rzeczywistość że moralnie słuszne jest płacić bankowi odsetki bo świadczy nam usługę więc mu się należy w imie kapitalizmu który jest super

dawniej chęć uzyskania odsetek od użyczenia kapitału była by kapitalistycznym wolnorynkowym działeniem, jak widać równie dobrze można pomyśleć że to socjalistyczna postawa roszczeniowa, prawda jednak jest relatywna i miękka jak plastelina, zobaczymy jaką cenę zapłaci dzisiejsze społeczeństwo za swoje nowoczesne przekonania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 63 karbinadel

Bo dzisiaj oszczędzanie już nie jest cnotą. Należy wydawać na potęgę, a najlepiej więcej, niż się zarabia

! Odpowiedz
11 9 silvio_gesell odpowiada karbinadel

Tak, bo oszczędzanie, czyli powstrzymywanie się od nadmiernej konsumpcji jest cnotą gdy rodziło się za dużo dzieci, jak to miało miejsce w XXw. Rynek premiował to wysokimi stopami procentowymi. Teraz, gdyż dzieci jest za mało cnotą jest napędzanie konsumpcji, i dlatego rodzice są premiowani przez rynek.

! Odpowiedz
1 6 degrengolada

chcieć możesz, to jednak banki zadecydują ile okruszków dostaniesz.. jak to się mówi pracodawca najchętniej by płacił tylko tyle pracownikowi żeby miał co do gara włożyć. Tak i bank zapłaci minimum, żeby się chciało przelać do nich pieniądze i nie więcej

! Odpowiedz
10 8 silvio_gesell

To jest bardzo wartościowy komentarz. Jedyne z czym mogę polemizować, to że kapitalizm jest to samodzielne pomnażanie kapitału przez właściciela-przedsiębiorcę, a kapitał użycza na procent, gdy akurat nie ma potrzeby go reinwestować, zatem zakłada oprocentowaną lokatę TERMINOWĄ. Jeśli zakumulowany kapitał jest na depozycie na ŻĄDANIE to powinien być ujemnie oprocentowany, bo bank nie powinien móc go pożyczać.

Jeśli depozyty na żądanie są dodatnio oprocentowane to znaczy, że bank je pożycza, czyli nie jest to już kapitalizm, tylko wynaturzenie kapitalizmu w korporacjonizm poprzez system rezerwy częściowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 45 innowierca

To nie ma problemu. Jak wasz bank wysle informacje o wprowadzaniu czegos takiego to po prostu wyplaccie (przelejcie) wszystkie pieniadze z tego banku. Przeciez macie prawo poszukac lepszej oferty.

! Odpowiedz
6 17 karbinadel

Tak by się mogło wydawać. Problem polega na tym, że zapewne wkrótce wszystkie banki wprowadzą takie rozwiązania. A dziś praktycznie nie sposób funkcjonować bez konta. Możesz nie używać kart, ale wypłaty w okienku już prawie nigdzie nie dostaniesz. A jak mas firmę, to już w ogóle przesrane, bo mnóstwo rzeczy masz prawny obowiązek załatwiać przez bank

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 4 silvio_gesell odpowiada karbinadel

Dokładnie, bo jeśli ludzie przeniosą do innego banku, to rośnie mu ilość depozytów, więc musi obniżać ich oprocentowanie, więc to się będzie rozprzestrzeniać na kolejne banki. Wcale się nie zdziwię jeśli w końcu banki wprowadzą „zdolność lokatową”, zależną np. od ilości dzieci (bo rodzice dostarczają przyszłych kredytobiorców). Już mamy wyżej oprocentowane detaliczne obligacje rodzinne, wystarczy teraz by państwa wprowadziły hurtowe obligacje rodzinne, które będą kupować banki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Zdolność lokatowa zależna od ilości dzieci? Ponosi cię dzisiaj ale byłeś, jesteś i pozostaniesz biedny frustracie bez forsy jedynie ekonomicznym folklorem.

! Odpowiedz
2 6 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Jedyna dla ciebie nadzieja, jeśli jesteś przed trzydziestką. Każdy w młodości ma prawo być socjalistą, może się jeszcze czegoś dorobisz i zmienisz zdanie.

! Odpowiedz
2 7 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Brak osiągnięć intelektualnych tudzież materialnych jest bardzo często wypełniana osiągnięciami biologicznymi :D Swoją drogą wątpliwymi.

! Odpowiedz
5 4 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Życie polega na przewidywaniu. Pisałem o ujemnym oprocentowaniu depozytów wiele lat temu, i też byłem wyśmiewany. A ponieważ po przekroczeniu ujemnych stóp wszystko jest na głowie, więc będzie „zdolność lokatowa”. Za kilka lat będzie także wiele innych niemieszczących się w głowie nowości, jak ujemnie oprocentowane kredyty. Mogę Ci podpowiedzieć, że już teraz warto się zainteresować jak używać ujemnie oprocentowanych weksli bez pośrednictwa banku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Od kiedy ja jestem socjalistą? Socjalista jest za zabieraniem przedsiębiorczym i dawaniem nieporadnym. Tymczasem ujemne stopy zabierają biednym ciułaczom na etacie, a dają bogatym kapitalistom finansującym działalność kredytem. Więc jestem kapitalistą, zresztą utrzymuję się z handlu na giełdzie.

To ty jesteś socjalistą, i do tego konserwatywnym, czyli komunistą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

No cóż, nie trzeba być ekonomicznym Einsteinem czy nawet Silvio Gesslerem czy jak temu komunistycznemu śmieciowi na imię, żeby przewidzieć co się stanie po zalaniu rynku pieniądzem w nadmiarze.

Kto się nazywa sam się tak nazywa, jesteś za redystrybucją więc to ty jesteś komuchem.

A skoro uważasz się za kapitalistę, to bądź nim za swoje. Bo jak na razie to popierdółka z ciebie a nie kapitalista. Co najwyżej marny spekulant, nawet nie inwestor jeśli znasz definicję inwestora.

Podsumowując, jesteś zerem do kwadratu. Czyli cały czas zerem i żadne działanie już tego nie zmieni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

No ale odpowiedz jeszcze ekspercie od siedmiu boleści, czy aktualni posiadacze kredytów również powinni się cieszyć? Czy będą płacić do końca świata swoje mini ratki?

Aha, daruj sobie ludzki odpadzie pisanie z dużej litery, ja tego nie robię bo jesteś wart mniej niż zero.

! Odpowiedz
1 5 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Bo ja wiem już teraz, że nawet jeśli będą ujemne stopy procentowe, dług nie będzie znikał szybciej niż przedtem poprzez dopłatę do raty. Mogę się o to założyć o stówę.

WIĘC PO CO TO P.... Z TWOJEJ STRONY, "KAPITALISTO".

! Odpowiedz
0 4 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

WSZYSCY SOCJALIŚCI BYLI I SĄ ZA NISKIMI STOPAMI A KAPITALIŚCI ZA WYSOKIMI BO MOGĄ ŻYĆ Z MAJĄTKU. JESTEŚ WIĘC KOMUNISTĄ PODEJRZEWAM ŻE ZUPEŁNIE BEZ SZMALU, BTW JAK DZIENNE WAHANIA DEPOZYTU, NOWE PAMPERSY SĄ?

! Odpowiedz
5 1 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Zapamiętaj sobie, że ludzie nie biorą kredytu, bo chcą, nawet gdy jest tani, tylko biorą kredyt, gdyż muszą, bo jest drogi. Znasz taką grę w „gorące krzesło”? Wysokość stóp, to jest właśnie proporcja brakujących krzeseł, a kto nie usiądzie musi wziąć kredyt od siedzących, by dokupić sobie brakujące krzesło. A teraz zastanów się co się dzieje gdy populacja graczy spada. Będziesz wśród siedzących bezczynnie, marudzących, że rynek został zalany przez wolne krzesła i nikt nie musi brać kredytu, więc nie dostajecie odsetek? Czy raczej weźmiesz sobie wolne krzesła dla dzieci? Bo moje dzieci w tą głupią grę już nie będą grały u was, tylko wy u nich. Nic innego nie umiecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Pouczać możesz swoje bachory i swoją starą. Ile ty masz lat? 25? Odpowiedz jeśli masz odwagę.

Porównanie bezsensowne ale bachory twe będą w to również grały, jestem tego pewien, przecież nie wyjadą. Raz że szerszego horyzontu intelektualnego raczej posiadać nie będą (geny) a dwa, po prostu tego nie chcesz.

! Odpowiedz
1 2 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

A ludzie biorą kredyt dlatego że mają zdolność!!!

Czekam aż zobaczę twojego bachora wypowiadającego się za lat 15-20 w jakimś opiniotwórczym miejscu na poważny naukowy temat. Tylko nie chodzi mi o ambonę.

! Odpowiedz
1 2 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

TO TY NIC INNEGO NIE POTRAFISZ OPRÓCZ KOMUNISTYCZNEJ MANTRY ODPADZIE INTELEKTUALNY.

! Odpowiedz
23 5 staryznajomy

Dla mnie to logicznie haha
Dlaczego bank ma dopłacać do stop% które ustalają urzędnicy?

! Odpowiedz
22 15 tergal

Kolejny dowód na to, że oddanie finansów w niemieckie ręce to bardzo głupia decyzja - Fryce to wredna rasa!

! Odpowiedz
9 24 blesso

Koleny dowód, że farmy trolli działają.

! Odpowiedz
1 19 open_mind

Kasa pancerna
Przydaje się kasa pancerna, wielowarstwowa, taka, której nie da się sforsować. Taki schowek bardzo przydatny i bezpieczne miejsce, możemy tam również chować dokumentację.
Kasa pancerna z wytrzymałej stali to w dzisiejszych czasach absolutnie niezbędny element Unikamy w ten sposób problemów związanych z włamywaczami. Taka ochrona jest o tyle istotna, że dostęp do pieniędzy reguluje tylko właściciel kasy, może więc on kontrolować przepływ gotówki. W ten sposób właśnie jesteśmy chronieni na wypadek wszystkich ewentualnych problemów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 19 bolekilolek

dodajmy kolejną ogromna korzyść że pozbywamy banki darmowej gotówki wówczas pójdą po rozum i zaczną zachęcać odsetkami na uczciwym poziomie aby depoować naszą kasę .
No i najcenniejsze że pokazujemy bankom że to nasza kasa a ie ich

! Odpowiedz
4 4 fermax

Przyjedzie do ciebie janko muzykant bedzie miał zwyczajne obcegi i szybciutko otworzysz ta swoja pancerke....No chyba ze chcesz zeby ci pobrał nerke.... no chyba ze bedziesz wolał spedzić pare minut be kilku palców z lokówka w dupie...

! Odpowiedz
47 2 crank

To normalna rzecz. Bank nie trzyma kasy za darmo. Jak ktoś chce może zabrać środki i trzymać pod poduszką i płacić komu innemu za ochronę. Teraz też są ujemne w Polsce i zawsze byly. Inflacja 3% oprocentowanie 1% to 2 % w plecy.
Za kilka kat oprocentowanie minus 2% inlacja 2 i 4 na minus

! Odpowiedz
19 12 nonnn

zgadza sie tylko BTC, nie ma co trzymac EUR USD, kreujac te waluty bankierzy sponsoruja upadle firmy na ktorych lape trzymaja znowu politycy, Precz z pieniadzem sterowanym przez chorych bankierow, tylko wolny rynek i BTC.

! Odpowiedz
11 16 pyton112

....I dlatego powstał BITCOIN.......

! Odpowiedz
0 41 stanislaw2200

Jak tak dalej pójdzie to w UE jedynym mającym racje bytu bankiem będzie bank ziemski, ewentualnie bank za szafą ;).

! Odpowiedz
10 18 karllos7799

a w Polsce jest inaczej ?? mam na koncie z 30 tysięcy a i tak jak mi policzą co miesięczną opłatę 15 zł za prowadzenie konta to pomimo odsetek wychodzi - 14 zł

! Odpowiedz
2 24 stanislaw2200

No jest inaczej. Płacisz za konto bo jesteś leniwy i nie chce ci się przenieść konta. Jest całkiem sporo kont bankowych które są za darmo po spełnieniu minimalnych warunków np zapłaceniu 300 zł w miesiącu kartą.

https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe

! Odpowiedz
1 54 1as

Świat stanął na głowie.
Na cholerę zakładać taki depozyt?!
Lepiej zakopać w ogródku w sejfie.

! Odpowiedz
18 8 silvio_gesell

No właśnie nie, bo ryzyko likwidacji gotówki dekretem jest niezerowe i rośnie wraz ze spadkiem stóp.

! Odpowiedz
1 19 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

To że ty chętnie byś taki dekret wprowadził, nie znaczy jeszcze że tak się stanie.

! Odpowiedz
0 3 blesso

A ile kosztuje sejf ?

! Odpowiedz
0 10 1as odpowiada blesso

Najtańsze 100-200 zł. Ale jak chce taniej, to zawiń w worek foliowy.

! Odpowiedz
2 39 dwam

gdy juz wszystkie banki centralne beda miały ujemne stopy to bedzie taka sytuacja :
1. realne stopy procentowe zejdą do tak niskiego poziomu, że inwestorzy posiadający obligacje itp instrumenty przynoszace stratę nie będą chcieli ich utrzymać i zaczną inwestować w inne aktywa ( np metale)
2. przy spadku popytu na obligacje i lokowanie w bankach na ujemną stopę nastąpi problem z finansowaniem prze rzady swoich zobowiązań budzetowych. Na rynku nie będzie wystarczającej ilości chetnych do iwestowania w obilgacje itp. które porzynosza straty aby zaspokoić potrzeby rzadów.
Rzady beda zwiększały gwałtowanie deficyt, jednocześnie wyprzedajac swoje aktywa aby finansować budzet co skończy się dużą dewaluacją waluty i dużymi podwyżkami podatków.

Gdy wszystkie rządy bedą dalej drukować pieniadze by płacić za swój dług zdewaluowaną walutą dewaluacją bedzie się pogłebiać wydaje się ze najlepiej wtedy mieć swoim portfelu inwestycyjnym złoto fizyczne - ono ni straci na wartosci tak jak waluty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 9 silvio_gesell

No właśnie nie.
1. Realne stopy spadły do poziomu, że zaczęto inwestować w metale już 20 lat temu. Teraz to trochę późno.
2. W reżymie QEbanki mają rezerwy nadmiarowe, czyli więcej rezerw niż klienci mają depozytów. Z tymi rezerwami banki nie mogą nic zrobić nic innego jak tylko wydać na obligacje, korzystniej jest im zatem tracić -0,36% na niemieckich bundach, niż -0,5% trzymając rezerwy w ECB. W takiej sytuacji państwo tworzy popyt na swoje obligacje przez sam fakt wystawienia ich na sprzedaż.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 infinum odpowiada silvio_gesell

Nie muszą kupować obilgacji, mogą kupić też akcje i inne aktywa - także te realne.

dwam dobrze to opisał, finalny scenariusz jest tylko jeden - wykup długu przez banki centralne, te prywatne i te narodowe prowadzący, do przejęcia całości aktywów państwa i całkowitego zbiednienia społeczeństwa.

Nie będzie uczciwego bankructwa, gdzie pieniądze tracą wierzyciele - za wszystko zapłacą obywatele w podatku inflacyjnym i wyzysku opartym na całkowitym braku własności prywatnej przez ogół społeczeństwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 silvio_gesell odpowiada infinum

Nie. Banki nie mogą kupować realności, bo nie mogą mieć na własność ziemi.

! Odpowiedz
3 0 silvio_gesell odpowiada silvio_gesell

Właściwie to banki muszą się wręcz pozbyć każdej realności, nabytej w wyniku niespłaconego kredytu, w drodze aukcji. Mogą posiadać tylko dług.

! Odpowiedz
4 20 r4k

I po co pracować na zapas?

! Odpowiedz
38 12 silvio_gesell

I jest to zupełnie normalne, a nawet zdrowe, aby konsumenci widzieli jak inflacja zjada im oszczędności. W końcu producent trzymający towar na magazynie też widzi, że z upływem czasu traci on na wartości.

! Odpowiedz
1 42 dziki_losos

Proszę nie mylić inflacji z dewaluacją.

! Odpowiedz
1 19 r4k

Tylko kto wpłaci pieniądze do banku jak taka 'normalność' będzie się utrzymywać.
Jak w takiej 'normalnej' sytuacji gdy banki nie mają pieniędzy wygląda gospodarka?

PS.
Były już kiedyś w historii takie 'normalne' czasy? Kiedykolwiek?
Jak nie to może nie jest to norma tylko dewiacja, oznaka choroby?

Trudno nazwać normą coś co jest dalej niż 2xSigma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 silvio_gesell odpowiada dziki_losos

Masz rację, zamiast „inflacja” powinienem napisać „realna stopa procentowa”, albo właśnie dewaluacja.

! Odpowiedz
0 7 jes odpowiada dziki_losos

samozwańczemu nobliście wolno :)

! Odpowiedz
0 5 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Czy ty wiesz co to jest dewaluacja? Często wspominasz o ustalaniu sztywnego kursu walutowego tu i tam, wydaje mi się że powinieneś jednak coś wiedzieć.

! Odpowiedz
14 4 silvio_gesell odpowiada r4k

W Szwajcarii mają ujemne stopy na -0,75%, i ludzie wcale nie uciekają z banków z gotówką, co jest dowodem, że koszty przechowywania i obsługi gotówki muszą być sporo większe.

! Odpowiedz
7 8 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

W czasach Bretton Woods dewaluacja było to osłabienie kursu wymiany, a teraz dewaluacja znaczy spadek siły nabywczej.

! Odpowiedz
0 7 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Teraz - to jest chore co jest teraz.

! Odpowiedz
0 7 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Możesz nie wiem ile jeszcze razy zaklinać rzeczywistość żeby na tym zarobić, ale anomalia nie stanie się nigdy normą i prędzej czy później wszystko wróci do normy.

! Odpowiedz
0 9 mkx odpowiada silvio_gesell

W Szwajcarii lokaty dla drobnych ciułaczy są po 0 lub więcej %. Jeszcze.

! Odpowiedz
0 4 r4k odpowiada silvio_gesell

W końcu zaczną uciekać.

! Odpowiedz
5 3 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Ujemne nominalne stopy to wcale nie jest anomalia, bo za przechowywanie złota też się płaciło. Anomalią jest, że depozyty terminowe nie są oprocentowane wyżej niż depozyty na żądanie, bo to oznacza, że rynek WIE, że długoterminowe stopy będą spadać. A wie to, bo kolejne mniej liczne pokolenie dziedziczy coraz większe depozyty, więc spada liczba osób które muszą brać nowe kredyty. Więc ta anomalia będzie nową normą dopóki nie zacznie się rodzic więcej dzieci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 sztos1 odpowiada silvio_gesell

a nie zacznie

! Odpowiedz
2 1 silvio_gesell odpowiada sztos1

No nie zacznie. A że przyszła demografia jest dobrze znana, więc łatwo przewidzieć poziom stóp - na czerwono prognoza zmiana populacji świata w wieku produkcyjnym (bez Afryki subsaharyjskiej), na czarno stopy FED:

https://bit.ly/2KQ9Xyc

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada silvio_gesell

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 20 tristans

jak zarabiają na kredytach - sponsorowanych z lokat - to niech płacą większe procenty

! Odpowiedz
2 4 marianpazdzioch

Problem w tym, że ten zarobek zjada inflacja. Co z tego, ze zarobi powiedzmy 3% na czysto skoro tyle wynosi oficjalna, prawdopodobnie zaniżona inflacja? Bank może co najwyżej próbować sprzedawać jeszcze więcej tych kredytów żeby zarobić na efekcie dźwigni, ale "moce przerobowe" oraz popyt są ograniczone, a do tego dochodzi jeszcze ryzyko, tak zresztą jak i w normalnej fabryce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 infinum

bank nie jest sponsorowany z lokat - to podstawowy błąd w założeniach

System bankowy od dziesiątek lat działa w ten sposób, że jak Kowalski idzie po kredyt, to bank z powietrza, ale pod zastaw np. nieruchomości, udziela mu kredytu na X pln, a ten X pln trafia jako DEPOZYT na konto dewelopera.

Tym samym ilość kredytu i depozytów w całym systemie jest dokładnie taka sama. To o czym się nie mówi, to fakt, że bank nie tworzy w ten sposób pieniędzy na odsetki i te muszą już być faktycznie ściągnięte z rynku. Dlatego w dłuższej perspektywie rośnie ilość długu, oraz wielkość odsetek do spłaty, a maleje ilość pieniądza w obiegu dostępnego dla kredytobiorców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell odpowiada infinum

Dokładnie, szkoda że tak mało osób to rozumie. Banki żyją ze spreadu pomiędzy oprocentowaniem kredytów i depozytów. Co jest nawet ważniejsze, to że brakujące odsetki przekładają się na wzrost deficytu budżetowego, a dodruk przez deficyt prowadzi do inflacji. Dlatego wyższe stopy to w długim terminie wyższa inflacja, a niższe stopy - niższa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

TO JAK DZIAŁA I NA CZYM ZARABIA BANK ROZUMIE WIĘCEJ OSÓB NIŻ CI SIĘ WYDAJE GENIUSZU.

RÓWNIEŻ WIĘCEJ OSÓB NIŻ MYŚLISZ WIE SKĄD BIERZE SIĘ NISKA A SKĄD WYSOKA INFLACJA W DŁUGIM TERMINIE. ONA BIERZE SIĘ ZE STABILNIE FUNKCJONUJĄCEJ, ANI NADMIERNIE PRZYDUSZONEJ ANI PRZEINWESTOWANEJ GOSPODARKI. STOPY PROCENTOWE DOSTOSOWUJĄ SIĘ DO REALIÓW ANIE ODWROTNIE.

MÓWIĄC NAJPROŚCIEJ BO TAK NIESTETY DO CIEBIE MÓWIĆ TRZEBA: TO KURA BYŁA PIERWSZA A NIE JAJKO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

POROZMAWIAJ NA TEMAT STÓP PROCENTOWYCH Z PANEM BALCEROWICZEM, ZJE CIĘ W 5 MINUT.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

To ten, który przewidywał 6% stopy w 2008r? ;-)

https://tvn24bis.pl/wiadomosci-gospodarcze,71/stopy-w-gore,32636.html

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Ale zgadzam się, że „stopy procentowe dostosowują się do realiów”, a dokładnie to demografii. Czyli do ilości jajek, a nie kur.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

A właściwie to jest bardzo sieciowe co powiedziałeś: „KURA BYŁA PIERWSZA A NIE JAJKO”
Bo gdyby wiele kur złożyło jedno jako, to pierwsze byłoby jako, ale gdy wiele kur składa jajka to pierwsza jest kura. Ekonomia to nauka o niedoborze, a nie o nadmiarze. :)

! Odpowiedz
3 21 konik_garbusek

To jest kolejny krok w kierunku upadku systemu bankowego, czyli koniec swiata jaki znamy. Ale to raczej nie nastapi -w pewnym momencie banki narodowe beda musialy sie zatrzymac. W Szwajcarii stopa jest na poziomie -0.75, na razie banki obciazaja klientow od bardzo wysokich depozytow (1 MLN USD itd) itd, ale nie wszystkie. Natomiast pozytywnym sygnalem jest juz
ostre parcie na SNB zeby wycofal sie z takich niskich stop, bo moze dojsc do paniki i ucieczki po prostu w cash i pozniej w "materac". Oczywiscie jak ktos ma 70 milionow na koncie, nie zrobi tego jutro, ale z pewnoscia rozwazy wsyztkie ryzyka. Stop nie da sie obnizac w nieskonczonosc, bo nastapi implozja, a banki na to nie pozwola. Na pewno nie szwjacarskie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 77 mrbean

Przecież to jest chora ekonomia, która prowadzi do długoterminowej katastrofy. Zarobiony pieniądz, który nie ma żadnej wartości nie tworzy żadnych oszczędności, ludzie chcą, czy nie, zamieniają go od razu na konsumpcję lub aktywa, przez to wszystkie aktywa to napompowany balon, który wcześniej czy później pęknie, rośnie globalne zadłużenie z pustego pieniądza z drukarek, który nie ma pokrycia w aktywach, okazuje się, że wartość zadłużenia na całym świecie jest wielokrotnie wyższa niż wartość aktywów, jak przyjdzie reset tego całego chorego systemu to nie zostanie kamień na kamieniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 48 mkx

Ciekawe, czy bank zostanie "rozebrany" z gotówki..

! Odpowiedz
5 96 atari65xe

Ciekawe co na to powiedzą "postępowcy" , którzy uważają że gotówkę należy zlikwidować bo jest taka nienowoczesna ...

! Odpowiedz
7 50 jakis_inny

a co mają powiedzieć jak im o to właśnie chodzi ...z panem premierem na czele

! Odpowiedz
2 35 atari65xe odpowiada jakis_inny

Ale mi chodzi o zwykłych klientów , którzy mają już tak wyprane mózgi że stają się piewcami tej ideologii ...

! Odpowiedz
0 25 jakis_inny odpowiada atari65xe

ci będą musieli poznać dobrodziejstwa nowego systemu ...gorzej że cała reszta też

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne